Centrum proti hybridním hrozbám  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Modul CBE - Cross Border Exchang

EUCARIS (EUropean CAr Registration and Driving licence Information System) byl původně vytvořen jako informační systém pro výměnu informací o vozidlech a řidičských průkazech z národních registrů členských států Evropské unie, které jej využívaly na základě přistoupení k dohodě EUCARIS. Z technického hlediska se jedná o celoevropské technické rozhraní, které umožňuje výměnu informací z národních registrů.

Postupně se EUCARIS stal technickou platformou Evropské unie pro výměnu informací z národních registrů vozidel, řidičů a podnikatelů v silniční dopravě (podle jednotlivých modulů/webových služeb) na základě unijních dokumentů.

Jedním z modulů vázaných na systém EUCARIS je modul CBE, který umožňuje automatizovanou výměnu informací o vozidle, jímž byl na území jiného členského státu spáchán vybraný dopravní delikt, jeho vlastnících a provozovatelích.

Výměna těchto informací je upravena směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2015/413/EU, ze dne 11. března 2015, o usnadnění přeshraniční výměny informací o dopravních deliktech v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Účelem této výměny je získání informací pro usnadnění řízení o vybraných dopravních deliktech v oblasti bezpečnosti silničního provozu, které byly spáchány s vozidlem registrovaným v jiném členském státě, než je členský stát, na jehož území k deliktu došlo, a tím i pro usnadnění vymáhání sankcí.

Výměna informací se vztahuje na osm vybraných dopravních deliktů v oblasti bezpečnosti silničního provozu, konkrétně:

  1. překročení nejvyšší dovolené rychlosti,
  2. nepoužití bezpečnostních pásů a dětských zádržných systémů,
  3. nezastavení na červený signál světelného signalizačního zařízení,
  4. řízení vozidla pod vlivem alkoholu,
  5. řízení vozidla pod vlivem drog,
  6. nepoužití ochranné přilby,
  7. použití zakázaného jízdního pruhu,
  8. nedovolené použití mobilního telefonu nebo jiného komunikačního zařízení za jízdy.

V případě, že se jiný členský stát (policejní či správní orgán příslušný k projednání deliktu) rozhodne, že zahájí řízení o deliktu, informuje o tom v souladu se svými vnitrostátními předpisy přímo vlastníka či provozovatele vozidla, příp. jinak zjištěnou osobu podezřelou ze spáchání vybraného dopravního deliktu.

Neobrací se tedy s žádostí o spolupráci na české policejní či správní orgány, ale zašle této osobě informační dopis, a to v jazyce, v němž jsou vystaveny doklady o registraci vozidla, jsou-li k dispozici, nebo v jednom z úředních jazyků členského státu registrace.

Členský stát, na jehož území byl delikt spáchán, sdělí v informačním dopise obeslané osobě veškeré významné informace týkající se spáchaného dopravního deliktu, zejména povahu deliktu v oblasti bezpečnosti silničního provozu, dále místo, den a čas spáchání deliktu, název porušeného vnitrostátního právního předpisu, příp. i údaje o zařízení, jehož bylo ke zjištění deliktu použito. Výše pokuty a proces spojený s řešením dopravního deliktu se řídí právním řádem státu, na jehož území byl delikt spáchán.

V dopise je uveden i kontakt na orgán odpovědný za řízení o deliktu, výše sankce, měna, v níž má být pokuta uhrazena, datum její splatnosti, postup pro podání opravného prostředku, název a adresa odvolacího orgánu a lhůta pro odvolání.

Přílohou informačního dopisu je také tzv. formulář odpovědi, který je možné využít v případě nesouhlasu s odpovědností za dopravní delikt. Tento formulář může obeslaná osoba do 60 dnů zaslat zpět s uvedením důvodů, pro něž není odpovědná za dopravní delikt (např. delikt spáchala jiná osoba nebo bylo vozidlo nahlášeno jako odcizené, informační dopis byl zaslán na adresu provozovatele jiného vozidla – např. z důvodu chybného zadání registrační značky státem přestupku apod.).

Informace o pravidlech silničního provozu, která se dotýkají vybraných dopravních deliktů uvedených ve Směrnici 2015/413/EU v jednotlivých státech, naleznete na stránkách Evropské komise:
https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/driving-abroad/road-rules-and-safety/index_cs.htm

Nutno však mít na paměti, že v případě nesouladu mezi zde uváděnými údaji a předpisy platnými v dané zemi, mají přednost příslušné vnitrostátní předpisy (!).

V případě dotazů týkajících se směrnice Evropského parlamentu a Rady 2015/413/EU či její implementace je možné obrátit se na MINISTERSTVO DOPRAVY, nábřeží Ludvíka Svobody 1222/12, 110 15 Praha 1, spojovatelka: 225 131 111, email: posta@mdcr.cz (do předmětu "EUCARIS").

V současné době probíhá revize směrnice 2015/413/EU. Navrhuje se rozšíření oblasti působnosti směrnice o další dopravní přestupky, upravuje se vzájemná pomoc členských států při identifikaci povinné osoby a doručování, rozšiřuje se obsah informačního dopisu a další. O schválené podobě směrnice Vás budeme informovat. (Implementace směrnice je v působnosti Ministerstva dopravy).

  

Státy, které využívají modul CBE

MPZ STÁT
A Rakousko
B Belgie
BG Bulharsko
CY Kypr
CZ Česká republika
D Německo
DK Dánsko
E Španělsko
EST Estonsko
F Francie
FIN Finsko
GR Řecko
H Maďarsko
HR Chorvatsko
IRL Irsko
IT Itálie
L Lucembursko
LT Litva
LV Lotyšsko
M Malta
NL Nizozemsko
P Portugalsko
PL Polsko
RO Rumunsko
S Švédsko
SK Slovensko
SLO Slovinsko
UK Velká Británie *)

  

*) jen pro příchozí žádosti ze zemí EU, tj. pokud na území členských států spáchá přestupek vozidlo registrované ve Velké Británii

  

Informaci připravila: JUDr. Jana Horáková z odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra; e-mail: jana.horakova@mvcr.cz ve spolupráci s odborem mezinárodní policejní spolupráce Policejního prezídia České republiky.

Poslední aktualizace: 23. října 2024

  

vytisknout  e-mailem 

MVČR 
internetové stránky Policie ČR