Centrum proti hybridním hrozbám  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zprávy ze Senátu – 15. týden

Generální tajemník OSN Ban Ki-moon a předseda Senátu Milan Štěch. Foto: archiv Senátu PČR.  Generální tajemník OSN Ban Ki-moon a předseda Senátu Milan Štěch. Foto: archiv Senátu PČR.
Generálního tajemníka OSN Ban Ki-moona přijali vedle prezidenta republiky Václava Klause také předsedové obou komor Parlamentu. Předseda Senátu Milan Štěch a další zástupci Senátu jednali s generálním tajemníkem ve Valdštejnském paláci 15. dubna. Na úvod jednání ocenil Ban Ki-moon angažovanost České republiky v mírových misích OSN a připomenul, že Československo bylo zakládajícím státem Organizace. Oba politici jednali také o situaci v severní Africe a na Blízkém Východě. „Spojené národy budou samozřejmě spolupracovat s mezinárodními partnery na zajištění míru v oblasti a poskytnutí humanitární pomoci,“ konstatoval generální tajemník. Při té příležitosti vyzdvihl zkušenosti naší republiky s transformací a úspěšnou demokratizací, které můžeme zprostředkovat dalším státům. M. Štěch upozornil, že nelze zapomínat ani na řešení palestinské otázky. „Bez vytvoření samostatného Palestinského státu nelze vybudovat na Blízkém Východě trvalý mír a stabilitu,“ zdůraznil předseda Senátu. Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková informovala generálního tajemníka o kandidatuře naší republiky do Rady pro lidská práva OSN pro roky 2011 a 2012. „Úsilí České republiky má v oblasti prosazování lidských práv ve světě již velmi dlouhou tradici,“ připomněla. Upozornila také, že u nás je řada neziskových organizací, které se zabývají genderovou problematikou. „Musím konstatovat, že vaše země je na tom z hlediska rovnocenného postavení žen a mužů velmi dobře. Svědčí o tom i fakt, že dolní parlamentní komoru vede žena a horní parlamentní komoru muž,“ podotkl Ban Ki-moon. Dalším tématem setkání byla problematika odzbrojení a nešíření jaderných zbraní. V souvislosti s havárií v jaderné elektrárně Fukušima byla otevřena rovněž otázka jaderné bezpečnosti. „Nadešel nejvyšší čas, aby se mezinárodní komunita zabývala přehodnocením standardů jaderné bezpečnosti,“ uvedl generální tajemník.

Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice zorganizoval 12. dubna seminář s názvem Připravenost státních maturit. Cílem jednání bylo

Seminář Připravenost státních maturit. Foto: archiv Senátu PČR. Seminář Připravenost státních maturit. Foto: archiv Senátu PČR.
seznámit veřejnost - studenty a rodiče, pedagogické odborníky, ředitele a učitele středních škol a gymnázií i zástupce České konference rektorů se stavem připravenosti státních maturit. Jednalo se nejen o stránce obsahově organizační, ale také o připravenosti vysokých škol vnímat výsledky státních maturit jako adekvátní informaci suplující přijímací řízení. Seminář zahájil předseda výboru Jaromír Jermář. Se svými příspěvky vystoupili senátor Marcel Chládek, místopředseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, Ladislav Němec, náměstek Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Pavel Zelený, ředitel CERMATu, dále rektor Veterinární a farmaceutické univerzity Brno a zástupce Pedagogické fakulty UK Praha. V řízené diskusi vystoupila řada zástupců asociací a občanských sdružení ve školství. Počet hostů přesáhl 160 účastníků, kteří do Jednacího sálu Senátu přijeli z celé republiky.

Předseda Senátu Milan Štěch předal 15. dubna stříbrnou pamětní medaili Senátu PČR prof. Carlu Hahnovi, bývalému předsedovi koncernu Volkswagen Group. Během slavnostní akce předseda Senátu ve svém projevu zdůraznil, že rozhodnutí tehdejší československé vlády v čele s Petrem Pithartem a konstruktivní

Předání stříbrné medaile Senátu. Foto: archiv Senátu PČR. Předání stříbrné medaile Senátu. Foto: archiv Senátu PČR.
vyjednávání ze strany tehdejšího vedení Volkswagenu vedlo před 20 lety k začlenění společnosti Škody do koncernu Volkswagen, což lze považovat za příkladnou a jednu z nejvydařenějších privatizací 90. let. „Škoda byla dobrou investicí pro koncern, ale prospěch z tohoto spojení měla i Česká republika. Modernizace Škody a její expanze na světový trh následně pozitivně ovlivnilo celý automobilový průmysl u nás a umožnilo vytvořit desetitisíce pracovních míst také v řadách dodavatelských firem,“ upozornil předseda Senátu. Podle jeho slov značka Škoda už nemůže být považována za symbol laciných nekomfortních aut, naopak je schopná obstát v tvrdé konkurenci po celém světě. „Česká republika se stala skutečnou automobilovou velmocí. Stříbrná medaile, kterou dnes předávám, je vyjádření díků panu Hahnovi, ale také všem, kteří se na začlení Škody do rodiny VW podíleli,“ uvedl mimo jiné M. Štěch.

text -kk-

vytisknout  e-mailem 

MVČR 
internetové stránky Policie ČR