Centrum proti hybridním hrozbám  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna – výbory o pokutách a státním rozpočtu

Poslanci budou projednávat návrh na zrušení takzvané osoby blízké při dopravních přestupcích. Zástupce Věcí veřejných ve sněmovních lavicích Stanislav Huml chce do novely zákona o pozemních komunikacích prosadit ustanovení, podle které by nesl obecnou odpovědnost za vozidlo jeho provozovatel. Podle kritiků je však taková úprava protiústavní. Předlohou se již zabýval ústavněprávní výbor, ale ke konkrétním závěrům zatím nedospěl. Na osobu blízkou poukazují řidiči hlavně při překročení povolené rychlosti, když automobil zaznamená elektronický radar. Podle Humla kvůli tomu končí v koši až devadesát procent případů přestupků. Poslanec proto chce zavést odpovědnost provozovatele, jako je tomu v Nizozemsku. Pokutu by platil vždy provozovatel automobilu a na to, že řídila osoba blízká, by se nemohl vymlouvat.

Poslanci, kteří jsou zásadně proti tomuto návrhu, tvrdí, že elektronické kamery mají za cíl jen naplnit obecní rozpočty penězi z pokut. Upozorňují například na problém, kdy by přestupek spáchal řidič automobilem z půjčovny. Pokutu by pak měla platit firma, která by se později musela se zákazníkem zřejmě soudit. Huml podal návrh na zrušení osoby blízké u dopravních přestupků k senátní novele zákona o provozu na pozemních komunikacích. Cílem změn je zjednodušit bodový systém; senátoři chtějí postihovat přísněji přestupky proti životu a zdraví, drobné překročení předpisů naopak mírněji. Sněmovna senátní předlohu v prvním čtení podpořila a poslala ji k projednání právě do hospodářského výboru.

Sněmovní rozpočtový výbor ve středu 13. října doporučil celé Sněmovně, aby v prvním čtení schválila základní rozměry návrhu státního rozpočtu na rok 2011. Stát má příští rok hospodařit se schodkem 135 miliard korun, nižším než letos. Ministr financí Miroslav Kalousek plánovaný schodek označil za neskonale vysoký a z dlouhodobého hlediska nepřijatelný. Zdůraznil však, že základní ideou bylo sestavit rozpočet tak, aby podíl schodku veřejných rozpočtů nepřesáhl 4,6 procenta hrubého domácího produktu, což představuje právě 135 miliard korun. V prvním čtení poslanci schvalují příjmy, výdaje, výši schodku a způsob jeho vypořádání. Sněmovna bude návrh projednávat na schůzi, která začne 26. října.

Podporu rozpočtu na schůzi výboru vyslovilo všech 15 přítomných koaličních poslanců, naopak 11 opozičních poslanců bylo proti. Stát plánuje vybrat na daních a pojistném i dalších příjmech celkem 1044 miliard korun. Jeho útraty se vyšplhají na 1179 miliard korun. Kabinet počítá mimo jiné s poklesem příspěvku na stavební spoření, s omezením sociálních dávek, s přísnějšími pravidly pro vyplácení podpory v nezaměstnanosti i snižováním objemu peněz na mzdy ve veřejné správě. Pro příští rok předpokládá ministerstvo růst ekonomiky o 2,3 procenta, pro letošní rok by se podle Kalouska měl pohybovat mezi 1,5 až 1,6 procenta. Pro letošní rok předpokládá, že se podaří dodržet schodek na úrovni 5,3 procenta hrubého domácího produktu.

Před poslance předstoupila také šéfka odborů ve státní správě Alena Vondrová, aby je informovala o nesouhlasu státních úředníků a dalších zaměstnanců placených z rozpočtu s plánovaným snížením objemu peněz na mzdy. Efekty z úspor budou spíše okrajové, zato dopady budou dramatické, varovala. Kalousek však prohlásil, že vláda nevidí a ani nemá jakýkoli prostor pro to, aby mohla slevit z plánovaného desetiprocentního snížení objemu peněz na mzdy zaměstnanců státu.

text -zam-

vytisknout  e-mailem 

MVČR 
internetové stránky Policie ČR