Centrum proti hybridním hrozbám  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Poslanci schválili novelu zákona o občanských průkazech. Elektronická občanka se stane klíčem k online službám státu

Poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení novelu zákona o občanských průkazech, která umožní plošné vydávání občanských průkazů s kontaktním čipem a identifikačním certifikátem zdarma. Kdo si aktivuje elektronické funkce občanského průkazu, bude mít nově možnost jej používat také k prokazování totožnosti vzdáleným přístupem. 

 

Aby mohly vznikat plnohodnotné online služby veřejné správy, musí existovat bezpečný způsob, jak prokazovat totožnost na dálku. K tomu si musí každý uživatel opatřit prostředek, kterým svoji identitu v prostředí internetu prokáže. "Stát by měl svým občanům nabídnout nejen kvalitní online služby, ale i jednoduchý a bezpečný nástroj, pomocí kterého se budou moci k těmto službám přihlašovat. Díky občance s čipem, která může být na základě nového zákona zdarma pro každého, už nebude nutné pamatovat si desítky přihlašovacích údajů k jednotlivým službám a portálům. Elektronická občanka se tak stane základním klíčem k online službám státu," uvedl Jaroslav Strouhal, náměstek ministra vnitra pro řízení sekce informačních a komunikačních technologií.

Při volbě technologie byla nejdůležitějším kritériem bezpečnost a také to, aby odpovídala evropským standardům zařízení s nejvyšší úrovní záruky tak, jak ji definuje evropské nařízení eIDAS. Tomu odpovídá právě technologie kontaktního čipu, což je mikropočítač, v jehož bezpečné zóně bude z výroby uložen identifikační certifikát, který nebude možné nijak zkopírovat ani do něj zasahovat. V budoucnu bude proto možné nové občanské průkazy použít i pro online služby ve všech členských zemích Evropské unie.

Vydávání nových občanských průkazů umožní nabytí účinnosti novely zákona, která je navržena rok od jeho vyhlášení ve Sbírce zákonů. Pokud novelu schválí Senát i prezident, mohly by se první elektronické občanské průkazy vydávat od druhé poloviny roku 2018. Do té doby musí Ministerstvo vnitra zajistit dodavatele nové technologie a služby související s výrobou, evidencí, aktivací a také blokováním identifikačních funkcí občanského průkazu. Zároveň zůstane možnost na čip nahrávat certifikáty pro elektronické podpisy.

Základní otázky a odpovědi:

Jak bude vypadat použití nového občanského průkazu v praxi?

  • Pokud budu chtít využít nějakou online službu, která nabízí možnost vzdáleného přihlášení, jednoduše vložím občanský průkaz do čtečky čipových karet (je buď součástí počítače, nebo je nutné ji k němu připojit) a zadám identifikační osobní kód. Pak už stačí udělit souhlas s poskytnutím konkrétních údajů, které služba vyžaduje.

Co když nebudu chtít elektronické funkce čipu používat?

  • Identifikační certifikát na čipu bude umístěn z výroby, ale pro jeho využívání bude nutná jeho aktivace. Ta je samozřejmě dobrovolná a probíhá při převzetí průkazu (nebo i kdykoliv potom u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností) zadáním identifikačního osobního kódu a deblokačního osobního kódu.

Co všechno bude na čipu uloženo?

  • Z výroby to bude identifikační certifikát a údaje, které jsou v textové podobě natištěny na kartičce občanského průkazu. Jejich využití bude ale opět chráněno a spojeno se zadáním identifikačního osobního kódu. Po vyzvednutí průkazu bude možné nahrát na čip certifikáty pro elektronické podpisy.

Co když občanský průkaz ztratím nebo mi ho někdo ukradne?

  • Pro tyto případy bude fungovat telefonní linka, kde bude možné zablokování identifikační funkce, podobně jako třeba v případě ztráty platební karty. Svět online transakcí je velmi rychlý a je třeba mít nástroj, kterým bude občan moci při ztrátě kontroly nad svým průkazem zablokovat autentizaci okamžitě. Zablokování autentizace je vratný proces, který nutně nevyžaduje vydání nového občanského průkazu.

Mám občanský průkaz s čipem už nyní, budu ho moci využít také k online identifikaci?

  • Dnešní občanské průkazy s čipem byly vyvinuty před rokem 2012, jde o starší technologii, na kterou se nevztahují dnešní bezpečnostní certifikace vyžadované nařízením eIDAS. Proto musíme použít čipy nové generace a všem, kteří mají průkaz s čipem již nyní, bude výměna za nový poskytnuta zdarma.

Pro jaké služby budu moci novou občanku využít?

  • Pro všechny služby veřejné správy, jejichž poskytovatelé to umožní a připojí své služby k národní identitní autoritě, která vlastní identifikaci zprostředkuje. Online služby veřejné správy budou na portálu veřejné správy v příslušných životních situacích a budou dostupné buď přímo, nebo prostřednictvím odkazu.

Kolik hesel / PINů k občance si budu muset pamatovat?

  • Pro zajištění větší bezpečnosti při osobním prokazování totožnosti bude zachován stávající bezpečnostní osobní kód (BOK). Pro aktivaci vzdálené autentizace budou mít občané možnost zadat obnovu PIN a PUK na platební kartě, tzn. identifikační osobní kód a deblokační osobní kód. V obou případech půjde o kombinaci 4-10 číslic.

Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem