Centrum proti hybridním hrozbám  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministři Salcburského fóra: nehrajeme sólo, v bezpečnostních otázkách chceme spolupracovat

Trvalá a konkrétní podpora zemí západního Balkánu při zadržování nelegální migrační vlny nebo důsledné sdílení dat jako účinný boj proti terorismu. To jsou některé zásadní body, na kterých se během pražského summitu 3. a 4. listopadu 2016 shodli ministři vnitra zemí Salcburského fóra a západního Balkánu. 

 

Kromě spolupráce při boji proti terorismu a nelegální migraci byla hlavními tématy fóra v rámci českého předsednictví přeshraniční spolupráce při pátrání po pohřešovaných dětech a potírání drogové kriminality. Ministři vnitra přijali v Praze společnou deklaraci, jejíž závěry předloží Radě ministrů EU. „Shodli jsme se na konkrétních oblastech, které nechceme řešit izolovaně. Chceme zefektivnit mezinárodní výměnu informací v oblasti terorismu, aby jednotlivé státy měly důležité informace od ostatních partnerů co nejdříve. Budeme také společně postupovat při řešení drogové problematiky i při řešení migrační krize, např. vysíláním policistů do ohrožených zemí. Dnes nás např. Makedonie požádala, aby čtyřicet českých policistů, kteří na jejím území pomáhají řešit migrační krizi, zůstalo. My jsme připraveni Makedonii, Bulharsku i dalším zemím v první linii pomáhat i nadále,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec na společné tiskové konferenci s ministry vnitra Slovenska a Rakouska Robertem Kaliňákem a Wolfgangem Sobotkou. Všichni tři ministři se shodli i na tom, že je potřeba důsledně odlišovat skutečné uprchlíky před válkou a perzekucí před ekonomickými migranty, stejně jako zajistit registraci uprchlíků ještě před vnějšími hranicemi EU.

Deklarace ministrů vnitra
V rámci společné deklarace se ministři vnitra Salcburského fóra mj. shodli, že je potřeba hledat společná realistická řešení, která povedou k posílení kontroly vnějších hranic EU a trvalé podpoře zemí západního Balkánu i členských států EU v přední migrační linii.

Mezi další závěry společné deklarace patří:

  • Pro účinný boj proti terorismu je důležitá schopnost co nejrychlejší reakce a maximální sdílení relevantních informací. Proto považují země Salcburského fóra za nutné zlepšit postupy i kvalitu vkládání dat do databází a umožnit příslušným orgánům přístup k novým údajům hlavně v souvislosti s přechody vnějších hranic EU.
  • Mezi priority zemí Salcburského fóra bude také koordinovaný postup při příhraničním pátrání po pohřešovaných dětech, kde kromě účinné výměny informací země přistoupí také k užší spolupráci mezi agenturami EU.
  • Země Salcburského fóra budou důsledně pokračovat v potírání výroby metamfetaminu a pašování dalších látek zneužívaných k výrobě drog. Státy Salcburského fóra proto podpoří opatření upravující prodej léků s pseudoefedrinem a obchod s červeným fosforem v EU.


Co je Salcburské fórum?
Salcburské fórum vzniklo v roce 2001 jako platforma pro dialog ministrů vnitra zemí střední a východní Evropy především k tématům policejní spolupráce či ilegální migrace. Fórum má dnes devět členů, vedle Česka jde o Rakousko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Slovinsko, Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko. Jednání se tradičně účastní země západního Balkánu, např. Srbsko, Albánie či Moldavsko. Pražského summitu se účastnil také ministr vnitra Malty – příští předsednické země EU – a zástupci Evropské komise, Europolu nebo Froxtexu.
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem