Náměstek ministra vnitra Petr Solský představil na právě probíhajícím 37. zasedání Generální konference UNESCO v Paříži úspěšný program ministerstva, který podporuje studenty středních škol v Keni, Ugandě a Zambii. Jeho cílem je přispět k odstraňování tzv. digitální propasti.
„Víme, že tuto naši práci s mladými lidmi v Africe oceňuje OSN. Podle jeho představitelů je český projekt originální svou finanční nenáročností, efektivitou a adresností pro mladou generaci. Vysoké hodnocení významu a kvality projektů se nám dostalo i od vedení UNESCO,“ říká Petr Solský.
Základem českých projektů v Africe je týdenní až dvoutýdenní kurz pro 10–20 studentů, ve kterém se jeho účastníci především zbaví strachu z počítače a zároveň se naučí základům práce s operačním systémem Windows, kancelářskými programy MS Office, základům práce s internetem (vyhledávání informací, základy tvorby stránek, komunikace na internetu – pošta, sociální sítě, zásady bezpečného využívání internetu). Součástí projektů MV je předání „Certifikátu MV ČR“.
Role MV spočívá jak v samotném managementu projektů, tak i v tvorbě a zpracování výukového materiálu a vyslání lektorů kurzů, zpravidla z řad svých vlastních pracovníků.
„Máme mnoho poznatků, že právě na základě této odbornosti se absolventi kurzů úspěšně ucházejí o zaměstnání, a nacházejí tak svoji životní perspektivu. Následně to souvisí se snižováním nežádoucí migrace z Afriky do zemí EU,“ vysvětluje Robert Buřič z odboru mezinárodní spolupráce a EU Ministerstva vnitra.
Na únor 2014 připravuje MV další čtrnáctidenní vzdělávací projekt v Nairobi v rámci participačního programu světové organizace UNESCO a ve spolupráci s lokálním partnerem, mezivládním vzdělávacím institutem AFRALTI.
S těmito vzdělávacími kurzy začalo už v roce 2005 tehdejší Ministerstvo informatiky. Kromě samotného vzdělávání zástupci ministerstva také vždy předají studentům několik počítačů. Část nákladů na organizaci kurzů hradí UNESCO.
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations