Centrum proti hybridním hrozbám  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Bude městem kultury Plzeň či Ostrava?

 

V roce 2015 se mezi takzvaná Evropská hlavní města kultury zařadí valonský Mons a jedno město z České republiky, které tak bude moci snáze představit své historické a kulturní dědictví i plány do budoucnosti občanům celé Evropy. Kromě toho, že se vítězné město stane turisticky atraktivnějším a obecně známějším, na svůj rozvoj obdrží také nemalé peníze z fondů Evropské unie.
 
V září se rozhodne, jestli zvítězí Ostrava, nebo Plzeň. Třetí kandidát – Hradec Králové – se do užšího výběru nedostal. Přípravy na září jsou v obou městech vidět již nyní. V Ostravě se například koncem června konala mezinárodní konference Měkké faktory v regionálním rozvojiTitul Evropské hlavní město kultury, který přiděluje odborná komise, dosud získalo 42 měst z různých zemí Evropské unie. Prvním se v roce 1985 staly Atény. V roce 2000 jej obdrželo výjimečně devět měst a od roku 2001 získávají tento titul města dvě, případně jako letos tři. Zajímavé je, že městy kultury se stala i města průmyslová, která nejsou nebo nebyla s kulturou běžně spojována – jako příklad uveďme Glasgow, Essen nebo Košice. Také jejich zástupci přijeli předat do Ostravy své zkušenosti.s důrazem na kulturu, kreativitu a inovaci.
 
Dvoudenní odborné setkání organizovalo Centrum městského a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity ve spolupráci s týmem Ostrava 2015 v rámci projektu Měkké lokalizační faktory Ostravska a Ústecka, financovaného Ministerstvem pro místní rozvoj. První den konference se přestavila města, která již titul v minulosti získala a mohla tak novým kandidátům předat zkušenosti. Zkušenosti z největšího města Skotska, které se stalo Evropským hlavním městem kultury v roce 1990, přiblížil Peter Trowles působící na Glasgow School of Art: „Vítězství se u nás projevilo tím, že zmizel špinavý přístav, místo kterého dnes stojí moderní zástavba, ale i kulturním rozkvětem a zvýšenou kvalitou vzdělání.“ Také Brigitte Zierhut-Böschová z hornorakouského Lince vidí největší změnu ve svém městě v revitalizaci dunajského přístavu, novém uměleckém domě a opeře, která k nim přibude v roce 2012. „Do našich kulturních aktivit patří i vzdělávání obyvatel, například o nacistické minulosti města se mohou lidé dozvědět z příběhů napsaných na chodnících,“ řekla někdejší vedoucí protokolu projektu Linz09.
 
Essen, jenž mezi letošními Evropskými hlavními městy kultury reprezentuje region Porúří, představila zástupkyně projektu RUHR.2010 Susanne Skipiolová. „Například náš projekt, při němž byly žlutými balóny označeny všechny někdejší důlní šachty ve městě, skutečně neotřelým pohledem poukazoval na historii města a s ní související proměnu krajiny v naší oblasti. Soustředili jsme se také na změnu kulturního programu, jelikož mladí lidé, zejména z řad imigrantů, mají úplně jiné kulturní smýšlení.“ Své plány uvedli také představitelé Ostravy. Hlavním bodem ostravského projektu je proměna výstaviště Černá louka, při níž by mělo dojít k propojení města s přírodou.Vyrůst by zde měla vzorová městská čtvrť s novou koncertní síní, hudebním pavilonem, novými prostory pro bydlení, dětským hřištěm, parkem či městskou galerií. Druhý den byla na programu konference takzvaná Zelená kniha. „Ta zahrnuje množství aspektů – od podnikání po potřebu vytvořit společný evropský kulturní prostor, od budování kapacit po rozvoj dovedností a podporu evropských tvůrců v celosvětové konkurenci,“ vysvětlila za ostravský přípravný tým Blanka Marková.
 
Také Plzeň zahájila své „kandidátské léto“. Na každý měsíc až do konání druhého kola výběrového řízení má město připravené jiné téma. Například v červenci se město představí jako spojovací článek plzeňských menšin, v srpnu se bude věnovat mezigeneračnímu dialogu a v září dialogu mezi obory pod hlavičkou Umění & Technologie. V narážce na místní světoznámé pivo používá Plzeň při své kandidatuře heslo „Otevři si Plzeň“. Více informací najdete na www.plzen2015.netawww.ostrava2015.cz    
 
Teresa Babková, foto Radoslav Bernat

vytisknout  e-mailem 

MVČR 
internetové stránky Policie ČR