Centrum proti hybridním hrozbám  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Senát - koordinace v zahraniční politice, výběr eurokomisaře

 

Přemysl Sobotka a ministr zahraničí Jan KohoutPřemysl Sobotka a ministr zahraničí Jan Kohout
Předseda Senátu Přemysl Sobotka se 28. července setkal s ministrem zahraničí Janem Kohoutem. Na pracovním jednání spolu hovořili zejména o koordinaci zahraniční politiky, neboť od října do listopadu bude Senát kvůli předčasným volbám do Poslanecké sněmovny jedinou fungující parlamentní komorou v České republice. Jedním z témat jednání bylo i zrušení vstupních víz do Kanady. Předseda Senátu připomněl, že na podzim bude v Praze jednat s předsedou kanadského Senátu Noëlem Kinsellem. Zavedení víz označil Přemysl Sobotka za jednostranný krok Kanady, na úrovni Evropské unie se dle jeho slov už pracuje na krocích, které by situaci dostaly do většího normálu. Také Jan Kohout ocenil solidaritu, kterou naší republice ohledně zavedení víz vyjádřily ostatní státy Evropské unie. „Jsem přesvědčen, že Evropská komise za námi stojí a stát bude,“ prohlásil ministr. Chystané zjednodušení formulářů pro žadatele o víza lze podle něj hodnotit pozitivně, ale jen jako dílčí krok. Česká diplomacie podle Jana Kohouta stále usiluje o obnovení kanadského vízového oddělení v Praze, její hlavní cíl je ale jiný - návrat stavu k 13. červenci, tedy k bezvízovému styku.
 
Přemysl Sobotka a ministr pro evropské záležitosti Štefan FülePřemysl Sobotka a ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle
O den později Senát navštívil ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle, který také jednal s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou. Tématem pracovního jednání byl mimo jiné výběr eurokomisaře za Českou republiku. Podle slov předsedy Senátu bychom měli mít do září jasno přinejmenším v tom, jakou oblast by měl mít budoucí český eurokomisař na starosti. „Silní hráči na domácí politické scéně by se měli umět dohodnout, aby se povedlo zajistit pro českého eurokomisaře silný rezort. Nebavíme se o osobě, ale o tom, že bychom chtěli třeba silný ekonomický úsek, aby na nás nezbyl komisař pro pravopis,“ uvedl Přemysl Sobotka. Ministr pro evropské záležitosti s předsedou Senátu souhlasil. „Je v našem zájmu nečekat s tím výběrem na naší straně a nedostat se zbytečně do situace, kdy by ta míra flexibility a nějakého dobrého pro Českou republiku a pro Evropskou unii vhodného portfolia byla omezena,“ potvrdil Štefan Füle. Pokud podle něj proces schválení staronového šéfa Evropské komise José Barrosa v Evropském parlamentu bude dokončen v září, Česká republika by se spolu s ostatními státy Evropské unie měla v té době zapojit do výběru komisařů. „Nechci, aby se eurokomisař vybíral od zeleného stolu, ani v jednom ze stranických sekretariátů, ale aby jak to portfolio, tak jméno, byly odrazem co možná nejširšího konsenzu politických stran," uvedl mimo jiné Štefan Füle. Problematiku eurokomisaře chce ministr konzultovat jak s Poslaneckou sněmovnou, tak se Senátem, což je dle jeho slov jeden ze základních stavebních kamenů úspěšného výsledku.
 
Štefan Füle a Přemysl Sobotka se také dohodli na užší spolupráci mezi vládou a Senátem kvůli vázanému mandátu, který byl v českém Parlamentu přijat. Podle něho nebude vláda moci po zavedení Lisabonské smlouvy bez souhlasu v obou komorách Parlamentu souhlasit se zásadními rozhodnutími Evropské unie. „My bychom rádi, kdybychom mohli zasahovat do toho procesu daleko více," uvedl předseda Senátu. Jako příklad uvedl finský model, podle něhož ministři předem dostanou od Parlamentu limity pro jednání v Bruselu. „To je takový ideál, kterého bych rád během krátké doby dosáhl,“ přiznal předseda Senátu Přemysl Sobotka.
 
Text – kk-
Foto: Archiv Senátu PČR

vytisknout  e-mailem 

MVČR 
internetové stránky Policie ČR