Centrum proti hybridním hrozbám  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zdravotně humanitární program MEDEVAC a zahraniční program Pomoc na místě

MEDEVAC_-_logo.jpg

Historie programu MEDEVAC

Počátky programu MEDEVAC (z angl. "medical evacuation") sahají do začátku 90. let, kdy probíhal válečný konflikt v Bosně a Hercegovině. Na konci roku 1993 evakuovalo britské vojenské letectvo z obklíčeného Sarajeva spolu se čtyřmi dalšími dětmi do Londýna těžce zraněnou Irmu Hadžimuratovič; nebylo v silách sarajevských lékařů pomoci jim v tamních podmínkách. Irma přes veškerou snahu britských lékařů v Londýně zemřela. Přesto, její smutný příběh probudil mezinárodní společenství k aktivitě a pomoci těm, pro které nestačí lékařská péče v místě konfliktu či jiného neštěstí. Počin Britů byl tehdy jakýmsi symbolem pro Evropu, který se Česká republika rozhodla následovat.

Jedna z prvních, kteří se dostali do České republiky na léčení, byla čtyřletá holčička Alesandra Vujica, kterou v bosenském městečku Busovača zranil granát. Místní lékaři jí s maximálním nasazením pomohli přežít. Její zranění však vyžadovala odbornou specializovanou pomoc, která jí mohla být v pražské nemocnici v Motole poskytnuta. Bylo to poprvé, kdy Česká republika realizovala program MEDEVAC.

Po Alesandře následovali ještě další těžce zraněné děti i několik dospělých z Bosny. Po skončení války v bývalé Jugoslávii se zdálo, že pomoc České republiky byla jen dočasnou aktivitou. Válka v Kosovu, která začala v roce 1998, však toto zdání vyvrátila. Program MEDEVAC se opět zaměřil na léčení dětí s vážnými zraněními, především válečného původu. Po ukončení války a snahách o rekonstrukci místního zdravotnictví vyšel najevo problém zanedbaných dětských srdečních vad. Do České republiky bylo postupně přivezeno 30 dětí, kterým byla provedena operace srdce, která jim vrátila naději na normální život.

Stejně tak, po vypuknutí války v Iráku byly v rámci programu MEDEVAC v ČR léčeny děti s vážnými srdečními onemocněními, které se dostaly do péče lékařů 7. polní nemocnice Armády ČR v Basře a jejichž zdravotní stav byl natolik závažný, že jim nebylo možné pomoci v podmínkách polní nemocnice. Od roku 2003 je program MEDEVAC úzce spojen s Armádou ČR a s Dětským kardiocentrem Fakultní nemocnice Motol.

V dalších letech byl program MEDEVAC aktivizován i pro oběti ničivého zemětřesení v Pákistánu v roce 2006. Mezi lety 2008-2010 byl program MEDEVAC realizován také v Afghánistánu.

V souvislosti se vzrůstajícím počtem ozbrojených konfliktů ve světě (Libye, Sýrie, Ukrajina) se program MEDEVAC začal od roku 2011 opět věnovat válečným zraněním i dospělých pacientů. V letech 2012-2013 bylo do ČR převezeno na léčení do FN Motol celkem 14 syrských pacientů (8 dospělých a 6 dětí).

Na podzim roku 2013 schválila vláda pokračování programu humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel (MEDEVAC) pro státní příslušníky Syrské arabské republiky v roce 2013. Lékařský tým z Fakultní nemocnice Motol z dětského kardiocentra působil v jordánském hlavním městě Ammánu, kde provedl celkem 6 operací vrozených srdečních vad u dětí. Zároveň byli vybráni další dva pacienti, kteří byli následně převezeni na operaci do ČR.

Do roku 2013 program MEDEVAC probíhal především v podobě zdravotních evakuací na léčení do ČR. Celkově bylo v letech 1993-2013 léčeno v rámci programu MEDEVAC 171 zahraničních pacientů, převážně dětí.

V letech 1993-2013 probíhala léčba a operace zahraničních pacientů transportovaných do ČR v rámci programu MEDEVAC ve Fakultní nemocnici Motol, Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, v Nemocnici Na Bulovce a ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

Fotogalerie MEDEVAC - Archiv Fotogalerie

MEDEVAC   1993-2013
Zdravotně humanitární transporty na léčení do ČR
Země původu Počet pacientů
Bosna a Hercegovina 17
Kosovo 40
Čečensko 1
Irák 42
Pákistán 10
Afghánistán 14
Kambodža 10
Libye 20
Barma 3
Sýrie 14
Celkem 171

  

vytisknout  e-mailem 

MVČR 
internetové stránky Policie ČR