Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Veřejná správa č. 25 / 2012

Vyšlo 13. 12. 2012 

Obálka 25 / 2012Obálka 25 / 2012
Zpravodajství
Vláda: Narovnání vztahu státu a církví schváleno
Méně dotačních programů zjednoduší čerpání
Senát: Česká hlava 2012
 
Rozhovor
Muzea by se měla stát místem setkávání
Zuzana Strnadová, ředitelka Muzea hlavního města Prahy
Byla bych ráda, kdyby muzea byla nejen místem, kam lidé chodí, aby se dozvěděli něco o historii a umění, ale aby se stala místem setkávání lidí, rodin, přátel, kolegů. Muzeum budoucnosti by mělo být přátelským místem, které nabídne něco zajímavého každému návštěvníkovi bez ohledu na jeho věk, vzdělání a společenské postavení, místem, kam se budou lidé rádi vracet. Tento cíl je nejen otázkou prostorových a finančních možností, ale především otázkou celkové koncepce muzea a vůle se tímto směrem vydat.
 
Dobrá praxe
Táborské rokování
Ivo Bělonohý
V jihočeském Táboře se na konci října uskutečnilo XXIV. valné shromáždění a celostátní odborný seminář Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů ČR. Setkání bylo výrazně zaměřeno na připravovanou legislativu, její aplikaci v praxi a zkušenosti při řízení městských a obecních úřadů.
 
Téma
19. konference Národní sítě Zdravých měst ČR
Zuzana Pacinová
V Kaiserštejnském paláci v Praze jsme byli přítomni prezentaci samospráv, které jsou letos nejúspěšnější v osvědčeném mezinárodním programu Místní Agenda 21. Oceněny byly obce i regiony, které úspěšně obhájily svůj postup k udržitelnému rozvoji a zapojování veřejnosti.
 
Rozhovor
Mezigenerační tolerance a solidarita jsou důležité
Rudolf Salvert, starosta Klatov
O vstupu mezi Zdravá města jsme začali uvažovat v souvislosti s obměnou vedení radnice. Celá řada našich aktivit a nápadů korespondovala s tím, co dělají Zdravá města. Navíc když získáváme zkušenosti ostatních kolegů a podaří se nám jednotlivé aktivity v rámci města vzájemně propojit, vede to ke koncepční práci.
 
Dobrá praxe
Desatero témat v Klatovech
Zuzana Pacinová
Fórum zdravého města je jednou z mnoha akcí, které letos v rámci aktivit Zdravého města v Klatovech uspořádali. Radnice připravuje koncem roku nejen rozpočet, ale i plány, čeho by město chtělo dosáhnout. A právě k tomu by mohly přispět i náměty vzešlé ze setkání občanů s vedením města.
 
Konzultace
Nabídkové řízení na smlouvu s obcí „ušité na míru“ jednomu zájemci
Jiří Kroupa
Mezi kontroverzní praktiky některých obcí v souvislosti s nakládáním s obecním majetkem patří i vyhlašování nabídkových řízení na uzavření smlouvy s obcí tak, že podmínky těchto řízení jsou „ušity na míru“ jedinému předem dohodnutému zájemci při současném faktickém vyloučení zájemců ostatních. Tímto negativním a současně právně jen obtížně uchopitelným jevem se v červnu letošního roku zabýval i Ústavní soud, který se jednoznačně postavil na stranu zájemců o uzavření smlouvy, kteří byli ze strany obce diskriminováni.
 
Možnost vyvinění se
Michal Závodský
Nedávno byl v plném znění publikován judikát Nejvyššího soudu 11 Tdo 454/2011 z 24. 2. 2012, který se zabývá odpovědností starosty za jeho jednání za obec. Rozhodnutí je zajímavé jak po stránce právní, tak faktické.
 
Zahraničí
Cesta k hospodářské obnově
Evropská komise přijala dokument stanovující pět hlavních priorit, které mají členské státy vyvést z krize a obnovit hospodářský růst.
 
Eura pro klíčové projekty
Více než miliarda eur se uvolní na dopravní infrastrukturu.
 
E-servis
Import a export souborů
Podívejme se podrobněji na pohyb souborů v aplikaci CorelDRAW.
 
Website story
Směřování
Ivana Jungová
 
Má komunikace u obcí zelenou?
Přinášíme první hodnocení v soutěži Parádní web. Karel Ferschmann, který měl na starosti kritérium dění v obci a komunikaci, se rozhodl prověřit schopnost obcí komunikovat s občany praktickým testováním.
 
Historie
Vánoce v běhu staletí
Zuzana Pacinová
Betlém jako místo, kde se narodil malý Ježíšek, je v historii českých Vánoc silně zakořeněno. Desítky Betlémů, které vytvářeli renomovaní umělci i obyčejní lidé ve svých chaloupkách, zdobily chrámy i prostá obydlí. A historie tvorby lidových betlémů pokračuje i dnes. Jedním z mnoha krásných příkladů je Keramický Betlém dětí ze Základní umělecké školy v Přešticích, který zdobí prostor kašny na náměstí.

vytisknout  e-mailem