Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna – ANO státnímu rozpočtu, NE zrušení imunity

Vláda v Poslanecké sněmovně podle očekávání i přes nesouhlas opozice prosadila 15. prosince po třech hodinách jednání svůj první státní rozpočet. Počítá se schodkem 135 miliard korun. Poslanci podpořili jen dva přesuny peněz mezi kapitolami ve prospěch vysokých škol a slev na jízdné pro postižené lidi. Vysokým školám půjde miliarda korun navíc na úkor státního dluhu. Ze stejné kapitoly Sněmovna přidala 100 milionů korun ministerstvu dopravy na slevy jízdného pro postižené. Opoziční levicové strany ČSSD a KSČM se svými návrhy na změny rozpočtu neuspěly.

Schodek má proti letošnímu roku klesnout asi o 28 miliard. Příjmy rozpočtu vzrostou proti letošku o zhruba 22 miliard na 1044 miliard korun. Výdaje naopak klesnou o asi šest miliard na 1179 miliard. Aby bylo možné schodek snížit, bylo nutné, aby parlament během podzimu schválil čtyři úsporné návrhy zákonů snižující výdaje státu o zhruba 35 miliard korun. Jednalo se o balíček škrtů v sociální oblasti, o omezení podpory stavebního spoření, snížení příspěvku politickým stranám za mandát a změny v daních z příjmů, například zavedení takzvané povodňové stokoruny. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) řekl, že schválení rozpočtu je dobrá zpráva pro Českou republiku i zahraniční investory. Podotkl ovšem, že dosažený deficit je podle něho stále ještě vysoký. Zdůraznil, že pokud by vláda k úsporným škrtům nepřistoupila, nebyl by deficit 135 miliard, ale více než 200 miliard korun. Dál se budou deficity podle jeho slov snižovat tak, abychom v roce 2016 byli schopni dosáhnout vyrovnaných veřejných rozpočtů. Naopak v pátek 17. prosince

Sněmovna neschválila dlouho očekávanou novelu ústavy, která se týkala zrušení doživotní trestní imunity poslanců, senátorů a ústavních soudců. Novelu ústavy nakonec podpořilo jen 89 ze 124 přítomných poslanců, pro schválení bylo třeba 120 hlasů. Místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV) uvedla, že vládní poslanci návrh předloží znovu. Opozice požadovala, aby s ní koalice svůj návrh předjednala, neboť pro ústavní změny nemá ani ve sněmovně dost hlasů, pouze maximálně 118. „Vy prostě nad námi jako nad opozicí žádnou moc nemáte a nemůžete nás nutit ke schvalování vašich návrhů zákonů, které s námi nebyly konzultovány a kde s námi nebyl dohodnut kompromis," uvedl úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Poukázal také na to, že na hlasování přišlo pouze 85 koaličních poslanců, s nimiž pro novelu zvedli ruku i čtyři zástupci opozice.

Poslanci ještě před koncem roku schválili i zákon o změně struktury úřadů práce, o němž jsme vás již informovali, a novelu občanského zákoníku, která upravuje pravidla pro dočasné užívání ubytovacího zařízení, takzvaný timeshare, a dlouhodobé rekreační produkty. Jde o převedení evropské směrnice do českého práva. Cílem novely je posílit ochranu práv zákazníků. Nové znění zákona nařizuje, které informace musí mít zákazník od obchodníka před uzavřením smlouvy. Norma například stanovuje, že zákazník musí dostat smlouvu v jazyce, který si zvolí, pokud jde o občana některého ze států tvořících Evropský hospodářský prostor. Obchodník bude mít také povinnost poskytovat informace zákazníkovi ve snadno dostupné formě. Dále zavádí ochrannou lhůtu, během níž mohou zákazníci bez udání důvodu od smlouvy odstoupit, aniž za to budou finančně postiženi. Tato lhůta trvá 14 dní od uzavření smlouvy. Během této doby nesmí obchodník požadovat po zákazníkovi zálohu nebo jiné plnění. Vláda v důvodové zprávě uvádí, že k zajištění dostatečných a účinných sankcí nepoctivých obchodníků bude nutné přijmout ještě novelu zákona o ochraně spotřebitele, ve které budou vymezeny správní delikty a sankce.

text -žam-

vytisknout  e-mailem