Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zprávy ze Senátu – 2. týden

Seminář s názvem Finanční gramotnost - zahájení Evropského roku boje proti chudobě Seminář s názvem Finanční gramotnost - zahájení Evropského roku boje proti chudobě

Výbor pro zdravotnictví a sociální politiku uspořádal 5. ledna v Senátu seminář s názvem Finanční gramotnost - zahájení Evropského roku boje proti chudobě. O seminář byl mezi odborníky velký zájem. Z vystoupení odborníků i praktiků ze státní i místní správy bylo zřejmé, jak důležité je téměř pro každého právní povědomí a schopnost orientovat se ve vlastních ekonomických možnostech i omezeních. Řečníci se shodovali, že situace kolem zadlužování lidí, exekucí a bankrotů je velmi aktuální téma. Předsedkyně výboru Alena Palečková, která celý seminář moderovala, mimo jiné uvedla, že naše republika sice nepatří k chudým zemím, ale existují zde skupiny občanů, které by se kvůli svému sociálnímu vyloučení mohly do chudoby propadnout.
 
Na konferenci vedle jiných hovořil i bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Domnívá se, že stát by měl občany více informovat o klíčových zákonech, které se dotýkají jejich práv a povinností. Připomněl, že neznalost zákona sice neomlouvá, ale současná tuzemská i zahraniční legislativa se stává čím dál složitější, takže i samotní odborníci občas ztrácejí stoprocentní přehled. Ve svém projevu se také zmínil o tom, že velmi nízká úroveň finanční gramotnosti je mezi vězni, a to zejména mezi propuštěnými. Například recidiva českých vězňů, která úzce souvisí s chudobu i finanční gramotností, je ve srovnání se západními zeměmi dvojnásobná. „Bez toho, že poskytneme vězni nějakou další variantu fungování poté, co je propuštěn z výkonu trestu, recidivu výrazně nesnížíme,“ uvedl mimo jiné J. Pospíšil. Na semináři také zazněly ohlasy od dnes již úspěšně fungujících veřejných společností, které mohou lidem s finančními problémy poradit a nalézt jim cestu z hrozícího předlužení a chudoby.
 

Seminář s názvem Finanční gramotnost - zahájení Evropského roku boje proti chudobě Seminář s názvem Finanční gramotnost - zahájení Evropského roku boje proti chudobě

První týden v lednu pozval prezident republiky Václav Klaus na Pražský hrad předsedy obou komor českého Parlamentu. Podle slov předsedy Senátu Přemysla Sobotky na Hradě koordinovali zahraniční politiku Parlamentu a Hradu, a to nejen ve smyslu zahraničních cest, ale i přijetí zahraničních oficiálních návštěv, které obě komory Parlamentu a Hrad chystají. Velkým tématem pracovního oběda byl termín voleb do Poslanecké sněmovny. „Snažil jsem se panu prezidentovi vysvětlit důvody pro to, proč se přikláním spíše k dřívějšímu termínu voleb. Nicméně definitivní rozhodnutí o termínu zůstává na panu prezidentovi,“ uvedl po skončení oběda předseda českého Senátu P. Sobotka.
 
V pátek 8. ledna přijal předseda Senátu P. Sobotka kardinála Miloslava Vlka u příležitosti ukončení jeho pastýřské mise. „Pozval jsem Jeho Eminenci na návštěvu do Senátu, abych mu vyjádřil poděkování za jeho dlouholetou práci. Pan kardinál svou prací přesáhl okruh římsko-katolické církve a stal se respektovanou osobností celé české společnosti,“ uvedl k důvodu přijetí P. Sobotka.
 
Do Senátu se 6. ledna dostavili zástupci petentů, aby předsedovi Senátu předali petici Proti opětovnému zprovoznění spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. Předání se účastnil také senátor za volební obvod č. 45, Hradec Králové, Vladimír Dryml a předseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice senátor Jaromír Jermář. Pardubický kraj zastupoval náměstek hejtmana Jan Tichý a Václav Kroutil, radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov. Přítomni byli i zástupci občanského sdružení Stop spalovně v Rybitví. Petice, kterou podepsalo již v loňském roce téměř 50 tisíc občanů Pardubic a přilehlých obcí, byla vedle Senátu doručena také na Ministerstvo životního prostředí a do Poslanecké sněmovny.
 
text -kk-
foto archiv Senátu

vytisknout  e-mailem