Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Výstava připomíná 550. výročí mírového poselství evropským panovníkům

Ve čtvrtek 25. září 2014 byla v budově Národního archivu v Praze na Chodovci za přítomnosti náměstkyně pro veřejnou správu a legislativu Adriany Krnáčové slavnostně zahájena výstava „Jiří z Poděbrad, husitský král – přítel míru“.  

 

Český král Jiří z Poděbrad náleží po právu k největším českým státníkům, politikům a diplomatům. Ve své době byl mezinárodně uznávanou osobností, která proslula snahou předcházet válečným konfliktům a všechny spory řešit za užití mírových prostředků,“ zdůraznila ve svém projevu náměstkyně Krnáčová.
 
V letošním roce je tomu právě 550 let, které uplynuly od snahy českého krále Jiřího z Poděbrad realizovat mírový projekt, který v dějinách Evropy neměl až do 19. století obdoby. Jeho základním motivem bylo vytvoření spolku evropských křesťanských panovníků, zaměřeného na obranu Evropy proti expanzi Turecké říše a řešení sporů mezi státy mírovou cestou.
 
Národní archiv připravil k připomenutí výročí mírového poselství výstavu nejvýznamnějších archiválií, které dokumentují snahu Jiřího z Poděbrad o realizaci tohoto mírového projektu. Jedná se zejména o listiny z archivního fondu Archiv české koruny, nejcennějšího archivního souboru uloženého na území České republiky. Akce se koná pod záštitou ministra vnitra Milana Chovance a předsedy Akademie věd České republiky Jiřího Drahoše.
 
„Ačkoli od projektu uplynulo již 550 let, jsou myšlenky Jiřího z Poděbrad vzhledem k současné politické a mezinárodní situaci nadále aktuální. Pro samotnou Českou republiku pak může být mírový projekt krále Jiřího jedinečnou inspirací k aktivnějšímu podílu na rozvoji Evropské unie,“ uzavřela Adriana Krnáčová.
 
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem