Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Webový aligátor: In flagranti – Téma

 

Dovedou vesnice a města nabídnout svoji stručnou vizitku?
 
Můj věrný virtuální společník přišel tentokrát s nápadem, abychom navštívili města a vesnice, které u zcestovalých osob vyvolávají četné asociace a u těch, kteří o nich zatím jen slyšeli, velká očekávání. Jak obce pracují se svým věhlasem? Dovedou vtěsnat všechno podstatné do přibližně pětiminutové vizitky? Umí tvůrci jejich videofilmů projevit úspornost, kázeň a zároveň být vynalézaví? Aligátor i já jsme přesvědčení, že vizitky, pozvánky či upoutávky na vesnice a města lze udělat originálně a s využitím vizuální poezie, kterou film nabízí. Na takové obecní video si ovšem budeme muset ještě patrně počkat.

Záhy jsem zjistil, že inspiraci k tomu, jak poutavě zpracovat zadané téma, nalezl aligátor v sousední zemi. Na případě videa o Rakousku si uvědomíme, jak se pracuje na profesionální úrovni. Video, které doporučujeme vaší pozornosti, stačí předvést čtyři roční doby a rozličné součásti života Rakušanů a jejich hostů. Je ukázkou toho, jak využít tolikrát zmiňovaný pětiminutový limit (4:13). Na čem je postavené? Střihová skladba nemilosrdně táhne videofilm dopředu záběry, z nichž většina sotva přesáhne vteřinu. Nevtíravá hudba podporuje naše soustředění na dynamiku filmu, na jeho velkou vizuální proměnlivost. Přesně tak se vyrábějí klipy i reklamy. Bylo by patrně násilné představovat obdobně malou vesnici, ale vlastně, kdo ví! Aligátor se přiznal, že by patrně dal přednost delším záběrům, nakonec jsme se shodli na magické čtyřce. Co tím myslíme? Vezměte si kameru, začněte točit věci kolem sebe a při každém záběru si počítejte jedna- dvě-tři-čtyři, jen u těch nejzajímavějších jděte k šesti vteřinám a bude to tak akorát. Staří dokumentaristé, kteří nikdy neměli nadbytek filmového materiálu, se naučili stříhat v kameře. Pro naši dobu to není špatná inspirace! Vydali jsme se na cestu webem a navštívili jsme jak ty, kteří nás na svá videa upozornili, tak ty, které jsme si při tom putování objevili sami.
 
Videa pro město Studénka vznikají prostřednictvím TV Odra. Najdeme je na tamním webu v kategorii Informační servis a to nejzajímavější (5:30) se jmenuje Studénka – město přátel. Představí desetitisícové město s poměrně mladou historií v jeho běžném každodenním rytmu, připomene někdejší věhlas zdejší vagónky, vyvede nás do okolní přírody. Vše je v tom videu uměřené, hned jsme je zařadili mezi favority. Na webu hanáckých Athén Kroměříže jsme nic zajímavějšího než film České televize o městě nenašli a tak jsme si jen povzdechli, jak by tomuto webu slušela kreativní videa, vytvořená zdejšími studenty v nějaké soutěži… To by, samozřejmě, prospělo většině radničních webových prezentací!

Na stránkách Znojma nás velmi zaujala upoutávka na akci Bitva u Znojma 2014. Pěkná, stručná, minutová (1:03)! Doporučujeme ke zhlédnutí. Takhle by to mělo vypadat, další favorit! Když jsme si odskočili do Mikulova, očekávali jsme jiskrná videa, ale nakonec nám připadla krotká, například Pálavské vinobraní 2013 (3:17). V Třeboni mají pěkná videa, zaujalo nás Krajinou rybníků a černého zlata (3:23). Tohle pojetí postavené na poklidné střihové skladbě a hlasu herce působí uměřeně a příjemně. Jeden den v Mariánských Lázních (2:46) ukazuje, jak lze představení specifik města doplnit odbočkami, které posouvají děj. Nevtíravá hudba, ve střihové skladbě rozpoznáme, že délka záběru nikdy nepřesáhne tři vteřiny. Mohli bychom v tom spatřovat zákonitost formátu, divák se ale nesmí v záplavě rychle se střídajících záběrů ztratit.

Pak nás ještě zaujal klip o Tiských stěnách (1:20) na stránkách obce Tisá a videovizitka Broumova Navštivte město Broumov (0:58), cennější o to, že ji připravilo tamní informační centrum. Statické záběry, hudba a komentář. Jednoduché a pěkné. Takovou videovizitku by o sobě měla připravit každá vesnice či město. Dnešním vítězem je video města Studénka a pravidlo do MuVi 14 zní: když máte téma, nechte se jím vést a uveďte jeho prostřednictvím do souladu všechny složky filmu, jež použijete. Nebojte se humoru a citu.
 
Jiří Chum
 

 

vytisknout  e-mailem