Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zprávy ze Senátu – 16. týden

 

Předseda Senátu M. Štěch a prezidenta Maďarska P. Schmitt. Foto: archiv Senátu PČR.Předseda Senátu M. Štěch a prezidenta Maďarska P. Schmitt. Foto: archiv Senátu PČR.
Na počest prezidenta Maďarské republiky Pála Schmitta uspořádal 21. dubna předseda Senátu Milan Štěch slavnostní oběd. Úvodem se předseda Senátu zmínil, že česko-maďarské vztahy lze označit za velmi přátelské a stabilní. „Při ohlédnutí do nedávné historie nalézáme mnoho společného,“ připomněl M. Štěch řadu společných či obdobných momentů české a maďarské poválečné historie. Podle jeho slov se vzájemná spolupráce mezi oběma zeměmi prohlubuje také díky členství obou států v Evropské unii, NATO, Visegrádské skupině a v rámci řady dalších uskupeních. Správným směrem se podle M. Štěcha vyvíjí i hospodářská kooperace. Obchodní bilance je vcelku vyrovnaná a kromě krizového roku 2009 zaznamenává stále nárůst. „Bývá zvykem, že naše země bývají označovány za sousedy. Dokonce můžeme být označováni za čestné sousedy, protože naše vztahy nebyly v novodobé historii poznamenány žádným zásadním sporem,“ uvedl mimo jiné prezident Maďarska. Diskuse se týkala nastavení daňového systému, činnosti odborů a fungování parlamentů. P. Schmitt podotkl, že v Maďarsku se debatuje o znovuustavení druhé parlamentní komory. Pozornost se soustředila rovněž na některé aspekty nové maďarské ústavy. P. Schmitt například upozornil, že nově nebudou moci maďarští poslanci vykonávat souběžně žádné další funkce ve veřejné správě a samosprávách. M. Štěch konstatoval, že toto omezení pro zákonodárce by si zřejmě přála i většina českých občanů, v českém parlamentu by se však pravděpodobně nenalezla dostatečná vůle tuto změnu realizovat.
 
Dne 27. dubna převzal senátor Jiří Dienstbier ve Valdštejnském paláci osvědčení o svém zvolení. J. Dienstbier zvítězil v doplňovacích senátních volbách, které se konaly na Kladensku v březnu. Ústavou předepsaný slib senátora složí J. Dienstbier na nejbližší schůzi Senátu a v senátorské lavici tak nahradí svého otce, který v lednu zemřel.
 
Na svém zasedání 20. dubna přijal senátní Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice usnesení, ve kterém doporučuje Ministerstvu financí a Ministerstvu kultury, aby byly knihy zcela osvobozeny od DPH. „V dnešní době, kdy mladá generace téměř nečte a i výsledky mezinárodních měření prokazují prudký pokles čtenářské gramotnosti v České republice, považuji za naprosto nezodpovědné zvýšení sazby DPH na knihy. Poučme se z vyspělých států západní Evropy, např. ve Velké Británii, kde jsou knihy zcela osvobozeny od DPH,“ zdůvodnil rozhodnutí výboru jeho místopředseda senátor Marcel Chládek. Předseda výboru Jaromír Jermář doručí v nejbližší době znění tohoto usnesení ministrům příslušných ministerstev.
 
Veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský předal ve středu 20. dubna Souhrnnou zprávu o činnosti veřejného ochránce práv za rok 2010 předsedovi Senátu Milanu Štěchovi. P. Varvařovský seznámil M. Štěcha s činností kanceláře ombudsmana a nejčastějšími žádostmi, se kterými se občané na veřejného ochránce práv obracejí. Oba se shodli se na tom, že je třeba napravit některé nedostatky, které se projevily po přijetí novely zákona o zaměstnanosti. Diskuse se dále týkala nestejných podmínek pro odvody sociálního a zdravotního pojištění zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných a důsledků tohoto systému na důchodovou reformu. P. Varvařovský upozornil také M. Štěcha na některé podněty ve zprávě, které by se měly promítnout do legislativní činnosti Senátu. Předseda Senátu ubezpečil veřejného ochránce práv, že zprávu co nejdříve předá příslušným výborům Senátu a posléze se jí bude zabývat plénum Senátu.
 
text -kk-

vytisknout  e-mailem