Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zprávy ze Senátu – 1. týden

 

Na prosincové schůzi přednesli své výroční zprávy představitelé jednotlivých komisí, které v Senátu pracují. S výroční zprávou Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí seznámil senátory předseda komise Marcel Chládek. Ve zprávě, kterou svým kolegům předložil písemně, se uvádí, že komise úzce spolupracuje se zmocněncem pro krajany při Ministerstvu zahraničních věcí. Zároveň při komisi také pracuje poradní sbor – Konzultativní rada, která je tvořena 21 členy, krajany žijícími v zahraničí, i lidmi, kteří se významnou měrou zabývají krajanskou problematikou ať již profesně, nebo zájmově.
 
Komise se v prvním plánu zabývá legislativními úkoly, které se dotýkají postavení našich krajanů. Předně se jedná o volební zákon, jehož novelu komise připravila, byla schválena Senátem na podzim roku 2008 a nyní čeká, až ji projednají poslanci. Dalším legislativním úkolem komise je přijetí novely zákona, která se týká zjednodušeného nabytí státního občanství České republiky. Jedná se o potomky českých státních občanů, kteří nenabyli narozením československé státní občanství v důsledku právní úpravy, jež platila v době jejich narození. Předpokládá se, že vláda se tímto problémem bude zabývat až po volbách v roce 2010.
 
Senátní komise pro krajany také pořádá či spolupořádá některé akce. V únoru se například v Senátu uskutečnila velká mezinárodní konference jako součást 3. ročníku festivalu Mene Tekel, festivalu proti totalitě, zlu a násilí. V květnu se komise podílela na udílení cen Společnosti pro vědu a umění Praha. Cenu pro význačné osobnosti, které se zasloužily o dobré jméno naší vědy a kultury v zahraničí, letos získali herec Josef Abrhám, režisér Miloš Forman, vědec Jiří Grygar, literární historik a teoretik Josef Jařab, spisovatel Arnošt Lustig, vědec Karel Raška, politolog a publicista Zdeněk Slouka, spisovatel Josef Škvorecký a vědkyně, umělkyně a učitelka Bronislava Volková. Komise uděluje ještě jednu cenu, a to ocenění Významná česká žena ve světě, tentokrát ve spolupráci s Mezinárodním koordinačním výborem zahraničních Čechů. Letos byla oceněna významná česko-německá historička Eva Hahn ze Spolkové republiky Německo, básnířka a aktivní krajanská pracovnice Hana Gerzanic-Hons z Austrálie, světově proslulá vědecká pracovnice v oboru krystalografie Jarmila Jančaříková z USA, charitativní pracovnice hraběnka Mathilde Nostitz z Itálie a bývalá vynikající tenistka, nyní charitativní pracovnice Hana Sládková Koželuhová ze Švýcarska. Slavnostní předání ocenění bylo i letos spojeno se setkáním s laureátkami z minulých let.
 
V srpnu se v Senátu pod patronací komise sešlo 60 studentů, kteří se účastnili Kurzu českého jazyk pro krajany trvale žijící v zahraničí. I toto setkání je již tradiční, letos do Prahy přijeli lidé z 32 zemí světa. Prohlédli si historické prostory a se senátory diskutovali o současných problémech naší země, především je ale zajímaly otázky týkající se získání českého občanství, problematika kolem volebního zákona a možnosti studia v České republice. Znalosti češtiny byly u některých studentů velmi dobré, až obdivuhodné.
 
Z důležitějších akcí konaných v Senátu je třeba ještě zmínit zářijový seminář Krajané a Česká republika, kterého se zúčastnilo 80 zájemců z různých zemí světa. Probíraly se zde otázky vztahu našeho státu k zahraničním Čechům. Zároveň zde místopředseda Senátu Petr Pithart představil odbornou publikaci senátora Tomáše Grulicha a etnologa Stanislava Broučka nazvanou Domácí postoje k zahraničním Čechům v novodobých dějinách 1918 -2008.
 
text -kk-

vytisknout  e-mailem