Procesní modelování  

Přejdi na

Procesní modelování  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vláda pro letošní rok schválila priority programů MEDEVAC a Pomoc na místě. Na pomoc půjde 180 milionů korun

Obnova zdravotnické infrastruktury, vysílání českých lékařských týmů do zahraničí, přímá pomoc uprchlíkům, ochrana hranic nebo boj s nelegální migrací. Vláda dnes, 23. února 2022, schválila priority humanitárních programů MEDEVAC a Pomoc na místě. Programy mimo jiné pomáhají lidem zasaženým migrační či humanitární krizí a mají přímý pozitivní dopad i na bezpečnost ČR. 

Ministerstvo vnitra bude i v letošním roce pomáhat humanitárními programy MEDEVAC (50 milionů Kč) a Pomoc na místě (130 milionů Kč). Cílem programů je vysílání českých lékařských týmů do problémových oblastí, poskytování finančních a materiálních darů na rozvoj zdravotnické infrastruktury, přímá pomoc uprchlíkům i boj proti nelegální migraci. Česko je jednou z nejaktivnějších zemí, která důsledně pomáhá přímo v místech zasažených konfliktem i v okolních státech. Je nutné přicházet s konkrétními kroky a přesně to děláme. Každý rok díky našim programům pomoci v zahraničí podporujeme bezpečnost, zlepšujeme životní podmínky i lékařskou péči tam, kde je potřeba, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan a doplnil: „Česko je připraveno poskytnout Ukrajině podporu a humanitární pomoc. Ukrajina je jednou z cílových zemí jak programu MEDEVAC, tak programu Pomoc na místě. Konkrétní forma a rozsah pomoci se bude odvíjet od vývoje situace na Ukrajině.“ Všechny priority, které dnes schválila vláda, vycházejí ze současné migrační a humanitární situace. Podrobné informace k oběma programům naleznete zde.

MEDEVAC
Aktivity programu MEDEVAC pomohou letos v oblasti severní a subsaharské Afriky (Ghana, Keňa, Libye, Maroko, Rwanda a Senegal), na Blízkém východě (Irák, Jordánsko a Libanon) a ve východní Evropě (Arménie, Ázerbájdžán, Bosna a Hercegovina, Gruzie, Ukrajina). V souvislostí s aktuální situací ve východní Evropě budou aktivity programu směřovat k obyvatelům, kteří budou potřebovat humanitární pomoc. Nově program zahrne Bosnu a Hercegovinu, která je zatížena značnými migračními tlaky. V regionu severní a subsaharské Afriky půjde o podporu zemím v podobě vysílání lékařských týmů s cílem budovat udržitelné a dostupné zdravotnictví pro všechny či školit lékaře a zdravotníky. Na Blízkém východě se program zaměří především na stabilizaci a pomoc uprchlým či vnitřně vysídleným Syřanům.

POMOC NA MÍSTĚ
Program Pomoc na místě se letos zaměří na všechny hlavní migrační trasy do EU. V bezprostředním sousedství EU se jedná především o Ukrajinu a Bělorusko, na východní středomořské a balkánské migrační trase o Afghánistán a Libanon, na centrální středomořské trase o Libyi a Niger a na západní středomořské trase zejména o Mali. V rámci programu poskytne MV finanční prostředky například na projekty určené na pomoc obyvatelům Afghánistánu, ochranu a reintegraci vysídlených dětí a mladistvých v Mali či na podporu ochrany hranic a stabilizaci v bezprostředním okolí EU, zejména na východní migrační trase.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem