Procesní modelování  

Přejdi na

Procesní modelování  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Veřejná správa č. 25 / 2013

Vyšlo 19. 12. 2013 

Veřejná správa 25 / 2013

Vyšlo  19. 12. 2013
Obálka 25-26 / 2013

 
Zpravodajství
Vláda: S mýtem se hýbat nebude
Dohoda o partnerství je pro ČR klíčová
Senát: Nejlepší inovativní výrobek
 
Anketa
Hmotné kulturní dědictví
Starostů jsme se zeptali, kde sháníte finanční prostředky na opravu památek a co děláte pro jejich oživování.
 
Rozhovor
Těžiště památkového fondu
Květa Vitvarová, SHS ČMS
K dvacátému výročí Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón jsme zpracovali zajímavou a hodnotnou publikaci. Tady se jasně ukázalo, že ze státního rozpočtu přišlo jen v rámci tohoto programu do památek více než čtyři miliardy korun. Stejnou část k tomu dodali vlastníci. Celkové náklady dělaly více než deset miliard korun, ale to pořád mluvíme pouze o Programu regenerace.
 
Snažíme se být co nejvíce soběstační
Karel Ferschmann, starosta Němčovic
Diskusní fóra považuji za důležitý kontakt s obcí a také díky nim mi web připadá živý. Pokud internetové stránky administruje starosta, nebo člověk, který má k obci blízko, tak by tam měl dávat nejen úřední věci, ale i informace ze života obce. Je rovněž potřeba zajistit častou obměnu aktualit, nejméně jednou týdně. Pak lidé na web chodí, mají pocit, že se každou chvíli dozvědí něco nového a že někdo na jejich přání reaguje.
 
Dobrá praxe
Město Hořice? Webová stálice!
Jiří Chum
Každé hovory o webu města nebo vesnice začínají nad úvodní stránkou. Je to vlastně malé okno rozzářené do obrovského elektronického vesmíru, plného těkajících hledačů. Jak upoutat pozornost? Jak naplnit očekávání toho, kdo přistane na virtuální planetě?
 
Téma
Užitečnost interního auditu
Josef Vincenec
V Olomouci se sešlo více než sto padesát zástupců této profese.
 
50plus: Objevovaná generace
Jiří Chum
Vnitřní svět každého z nás se překvapivě více a více propadá do zajetí jedné nepřímé úměrnosti. Čím více prosycují naši každodennost nové a nové technologie, které by nám měly ušetřit čas a vést k většímu rozvoji osobnosti, tím méně jsme schopni vymanit se ze zajetí stereotypů. Povrchnost a neschopnost uvažovat v širším kontextu způsobují, že drtivá část společnosti promarňuje zdroje ležící doslova na dosah ruky. Lidské zdroje či, řečeno méně technokraticky, muže a ženy uvržené do mlhy stereotypů spojovaných s pohlavím a věkem.
 
Rozhovor
Chudoba je problém bohatých
Martin Potůček, Centrum pro sociální a ekonomické strategie
Řešení problému chudoby je věc dlouhodobá a vyžádá si koordinované uplatnění různých politik. Bylo by naivní si myslet, že problém vyřeší nějaká nová sociální dávka. Nevyřeší. Na problém se musíme dívat například i v souvislosti se vzdělávací politikou, která zejména dětem a mladým dává příležitost, aby se v dospělém životě o sebe lépe postarali. Je to i otázka důchodové politiky, protože naši důchodci mají obrazně řečeno výše do žlabu než ti na západ a jih od nás.
 
Dobrá praxe
Pomoc pro ty, kdo o ni stojí
Zuzana Pacinová
Kadaň se rozhodla řešit situaci sociálně slabých obyvatel koncepčně. Na základě úspěšného výběrového řízení začala spolupráce s Agenturou sociálního začleňování Úřadu vlády ČR. Společně byl sestaven strategický plán, který se již z větší části podařilo splnit.
 
Konzultace
Zemské vlajky Čech, Moravy a Slezska
Rostislav Svoboda
V posledních letech vyvolává pozornost veřejné vyvěšování moravské vlajky samosprávnými orgány (nejen) na Moravě. Protože jde o společenský symbol, jehož tradice byla dlouhou dobu přerušená, je taková pozornost pochopitelná. Spolu s jinými zaznívají i historické argumenty, a to i na stránkách tohoto periodika. Ne vše, co z hlediska dějepisného zaznělo, je však opodstatněné a tento článek si proto klade za cíl ukázat, že zemská vlajka nejen Moravy, ale i Čech a Slezska měla historickou tradici a svou společenskou funkci, dnes poněkud pozapomenutou.
 
Péče o hmotné kulturní dědictví
Kamila Matoušková
Historie Čech a Moravy zanechala současníkům bohatou strukturu osídlení, dokumentující hospodářskou i kulturní vyspělost národa. Malebnost krajiny a estetické cítění i vlastní tvořivost lidí přispěly ke kráse sídel. Situace v průsečíku cest i dějin Evropy vtiskly našim sídlům evropskou, ne-li světovou úroveň architektury, urbanismu a výtvarného umění. Historická města tvoří těžiště historického a památkového fondu České republiky. Péče o tato sídla patří v každé zemi k základním úkolům památkové péče i státní kulturní a hospodářské politiky. Přístupy k ochraně a regeneraci historických měst můžeme charakterizovat v určitém časovém období od konce druhé světové války.
 
Tip z Webparády: Strom i geocaching
Ivana Jungová
Jejich web se objevil v loňské Webparádě. Poděšín s 248 obyvateli byl první obcí v okrese Žďár nad Sázavou, která si stránky pořídila.
 
Zahraničí
Nejlacinější v Polsku, nejdražší v Dánsku
Jiří Zukal
Vánoční svátky jsou v evropských zemích tradičně spojeny se zvýšeným nákupem potravin. Jak vychází země Unie z jejich cenového srovnání?
 
Reforma veřejné správy
Daniel Putík
Ministerstvo zahraničních věcí uspořádalo ve spolupráci s Evropskou komisí a Evropskou službou pro vnější činnost pětidenní školení pro experty na reformu veřejné správy na místní a regionální úrovni.
 
Evropský monitor volných pracovních míst
Zvýšení poptávky po pracovní síle ve zdravotnictví potvrzuje nejnovější zpráva Evropské komise.
 
e-servis
Originalita měst a obcí: Jakých kvalit dosahují finalisté soutěže?
Známe všechny vítěze Parádního webu! Cenu poroty získávají v kategorii Obce Chuderov, v kategorii Obce s pověřeným úřadem Fulnek, v kategorii Obce s rozšířenou působností Most a v kategorii Video Chuderov.
 
Historie
Hamry, huti, vlčí jámy
Václav Šneberk
Obce a spojnice mezi nimi v podobě stezek, cest a později silnic byly odedávna ovlivňovány důvodem pohybu člověka mezi sídly, za lovem a později za některou z činností pro život člověka potřebnou.
 
Kdo se bojí, nesmí do Prahy
Zuzana Pacinová
Muzeum hlavního města Prahy pořádá výstavu se stejnojmenným názvem. Je umístěna v prostorách hlavní budovy muzea v Praze na Poříčí, v Prašné bráně, Staroměstské mostecké věži, Malostranské mostecké věži, Svatomikulášské zvonici a Podskalské celnici na Výtoni do 29. června 2014.
 
České a moravské pivovary (76)
Stopy ve městě aut
Pavel Jákl
Průmyslové centrum se zapsalo i do historie nejznámějšího českého nápoje.

vytisknout  e-mailem