Procesní modelování  

Přejdi na

Procesní modelování  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Veřejná správa č. 12 / 2010

Vyšlo 17. 6. 2010 

Veřejná sprkáva 12/2010Veřejná sprkáva 12/2010

Nové číslo časopisu Veřejná správa (vychází 17. 6. 2010) mimo jiné přináší:

  • Reportáž
    Evropské perspektivy nejmladšího státu světa
    Jan Kravčík
    Není tomu tak dávno, co byla média po celém světě plná zpráv, analýz a komentářů „kosovské otázky”. Katastrofické předpovědi se však nenaplnily a téměř dva a půl roku po vyhlášení nezávislosti se o Kosovu píše stále méně. Přesto se nejmladší stát na mapě světa potýká s nemalými problémy.
  • Rozhovor
    Ohánět se minulostí je kontraproduktivní
    Sadri Ferati, kosovský ministr administrace místní samosprávy
    Nejen v Kosovu, ale i v mnoha dalších zemích jsou integrace a vztahy mezi většinou a menšinou vždy otevřeným tématem a v historii byla snaha řešit tyto záležitosti pomocí mnoha mechanizmů. Nejefektivnějším z nich je právě decentralizace. Proto chceme vytvořit silné správní jednotky, které budou mít značné pravomoci, autonomii a finanční podporu pro své samostatné fungování.
  • Konzultace
    Místní referendum: přežitek či efektivní přímá demokracie
    Maija Karjalainenová
    Studentka politologie na univerzitě v Turku popisuje ve své eseji, která zvítězila ve studentské soutěži v rámci konference v St. Gallenu, instituce přímé demokracie na místní úrovni ve Finsku, probírá problémy, kterým místní referenda a iniciativy musí čelit a shrnuje výzvy i možnosti zlepšení s nimi související.

    Obce budou muset šetřit
    Zelená úsporám, vodohospodářská problematika v souvislosti s financováním, výzvami a čerpáním financí se zaměřením na města i obce a novela vodního zákona se staly hlavními tématy XVII. celostátního kongresu starostů a primátorů obcí a měst ČR.
  • Téma
    Systémy veřejné správy v zemích Visegrádské čtyřky
    Marika Kopkášová
    Státy Visegrádské skupiny přijaly po roce 1989 shodně legislativu upravující organizaci správy státu v souladu s principy demokratizace a decentralizace ve veřejné správě. Konečná podoba jednotlivých systémů veřejné správy, potažmo podoba územně správních uspořádání, byla ovlivněna řadou specifik, zejména geografickými podmínkami a historickým vývojem.

    Demokracie a decentralizace pod drobnohledem
    JUDr. Petr Fejtek
    Více než 260 delegátů z 33 zemí se začátkem května sešlo v Sankt Gallenu na mezinárodní konferenci Demokracie a decentralizace, organizované společně Radou Evropy a Švýcarskem, které letos jejímu Výboru ministrů předsedá. Této významné události se účastnili nejen zástupci samospráv a akademici, ale také představitelé vládních institucí členských státu Rady Evropy, kteří mají na starosti problematiku místní a regionální správy.
  • Evropská unie
    Strašidlo, které obchází nejen Evropou
    Ing. Jiří Zukal
    Ve smlouvě o Evropské unii je stanoveno, že jedním z úkolů umožňujícím vytvoření a zajištění Evropy jako prostoru svobody, bezpečnosti a spravedlnosti, je prevence a boj proti korupci. K tomu je nezbytná úzká spolupráce soudů, policie a v případě nutnosti též sbližování trestního práva členských států. Proti korupci se obracejí i četné iniciativy OECD.
  • Příloha
    Doporučení veřejného ochránce práv k naplňování práva na rovné zacházení s žadateli o pronájem obecního bytu

  • Heraldika

Foto na titulu Jan Kravčík

 

vytisknout  e-mailem