Procesní modelování  

Přejdi na

Procesní modelování  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

V zambijské Lusace byl zahájen český kurz práce s počítačem

V pondělí 20. července 2009 byl v Lusace, hlavním městě Zambie, zahájen kurz základů práce s počítačem organizovaný ministerstvem vnitra ve spolupráci s Mezinárodní telekomunikační unií (ITU) a UNESCO, které na realizaci projektu přispělo částkou 15 000 USD. Hlavním cílem kurzu je pomoci Africe při překonání tzv. problému digital divide (digitální propasti), tedy rozdílu mezi těmi, kdo k ICT mají přístup a mohou s nimi pracovat a těmi, kteří jsou z používání těchto technologií vyloučeni. 

Slavnostního otevření kurzu se zúčastnila celá řada významných hostů, např. Richard Mwanza, ředitel Communication Authority of Zambia (CAZ), zambijského ministerstva telekomunikací a dopravy či zástupce ředitele školy Nkomba, jejíchž 40 studentů tvoří frekventanty kurzy. "Studenti doslova hltají každé slovo a již z první hodiny se snaží pochytit co nejvíce neboť věří, že znalost práce s počítačem včetně internetu jim v budoucnu pomůže získat dobré zaměstnání. Do kurzů se přihlásil i učitel ze školy Nkomba, který vzhledem k omezeným zdrojům byl nucen zatím vysvětlovat především teorii a sám tak vítá možnost získat praktické znalosti, které následně bude předávat svým studentům", doplňuje přímo z Lusaky Jiří Průša, lektor ministerstva vnitra, který doplňuje: "Již třetí den kurzu studenti zvládají nejen práci s myší a klávesnicí, ale díky získaným dovednostem si dnes sami napsali vlastní životopis. Do konce týdne je ještě čeká vyhledávání informací na internetu a práce s e-mailem".

Nápad připravit podobný projekt vychází ze závěrů Světového summitu o informační společnosti (WSIS), který v roce 2003 vyzval všechny členské státy Organizace spojených národů, aby se pokusily napravit nerovnováhu mezi bohatými a chudšími zeměmi v přístupu k informačním technologiím. Česká republika se rozhodla tento závazek naplnit formou konkrétních a adresných projektů, kdy od ledna 2005 zorganizovala celkem 7 projektů v Keni a Ugandě. Letošní projekt je prvním podobným projektem v Zambii, zemi tzv. prioritního zájmu ČR. Na rozdíl od předchozích projektů se letošního kurzu vedeného ve středisku "ICT Resources Foundation" zúčastní pouze jeden lektor s tím, že finanční prostředky nutné k zajištění účasti druhého lektora budou určeny na pořízení počítačů, které pomohou Zambii naplnit vizi ohledně zajištění přístupu k ICT pro všechny občany do roku 2030.

Odstraňování tzv. geografické exkluze, zejména ve vztahu k třetím zemím patřilo rovněž k jedné z priorit ČR v oblasti informační společnosti během Předsednictví v Radě EU. Tato priorita tak vedle Závěrů Rady zaměřených na přístupnou informační společnost dostala nyní naplnění i v podobě konkrétního projektu určenému studentům v Zambii.

  


22. července 2009

Odkazy do noveho okna

Richard Mwanza, ředitel CAZ, během slavnostního zahájení projektu

Richard Mwanza, ředitel CAZ, během slavn... 

Detailní náhled

Společná fotografie ze zahájení projektu

Společná fotografie ze zahájení projektu 

Detailní náhled

Studenti během samostatné práce

Studenti během samostatné práce 

Detailní náhled

Zájem o výuku je ohromný a tak je v učebně využito doslova každé volné místo

Zájem o výuku je ohromný a tak je v učeb... 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem