Procesní modelování  

Přejdi na

Procesní modelování  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Úředníci si vyměňovali zkušenosti

Město Děčín se zúčastnilo projektu „Úředník veřejné správy ve Visegrádské skupině – výměna zkušeností“. Konferenci a následné panelové diskuse s workshopy připravilo polské město Bełchatów a kromě Děčína se jí zúčastnilo i maďarské město Csongrád.
 
Projekt, jehož nositelem je polské město Bełchatów, je podporován z programu Mezinárodního Visegrádského fondu (IVF). Posláním tohoto fondu je podpora rozvoje užší spolupráce mezi Českou republikou, Maďarskem a Polskem a posilování vzájemných vazeb mezi těmito státy. Cílem projektu je výměna zkušeností mezi městy Bełchatów (Polsko), Csongrád (Maďarsko) a Děčín, nalézání příkladů dobré praxe v oblastech hospodářského rozvoje města, životních podmínek, image města a občanské společnosti. Počáteční iniciativa projektu se zrodila z nedostatku informací a potřeby znalostí o fungování veřejné správy členských států Visegrádské skupiny a z potřeby navázání nového typu spolupráce. K efektivnímu jednání je vždy nezbytné získat informace o partnerech, poznat jejich charakteristiky, vývoj, stejně jako potřeby a problémy, kterým čelí. Hlavním cílem projektu je proto spolupráce mezi Děčínem, Csongrádem a Bełchatówem jako základ pro výměnu zkušeností a informací a pro uplatnění těchto znalostí k rozvoji nových postupů a řešení. Díky kontaktům a informacím poskytnutým z Univerzity Pardubice oslovil na podzim 2008 zástupce polského Bełchatówa statutární město Děčín, aby se stalo partnerem v připravovaném projektu, doplnilo tak chybějícího člena z České republiky a pomohlo zároveň hledat pro projekt i slovenského partnera. Byť se to nepodařilo, celý projekt neskončil, třetím účastníkem se stalo zmíněné maďarské město.
 
Z IVF je možné hradit projekt až do výše 50 procent vzniklých nákladů. Připravovaný projekt byl vyčíslen finanční účastí každého ze tří partnerů na 2 100 eura. Po projednání v radě města potvrdil primátor Děčína účast v projektu „Prohlášením o přistoupení do projektu a finančním přispěním“. V červnu 2009 jsme již obdrželi prostřednictvím polského partnera zprávu z IVF, že náš společný projekt byl schválen a přišel čas na postupnou přípravu na společné setkání. To se uskutečnilo ve dnech  22. - 23. října 2009. Projekt „Úředník veřejné správy ve Visegrádské skupině – výměna zkušeností“ spočíval v organizaci setkání úředníků veřejné správy ze tří výše jmenovaných měst. Z každého města byl stanoven maximálně možný počet účastníků. Z děčínského magistrátu se zúčastnilo deset úředníků. Program zahrnoval konferenci a dvě panelové diskuse s workshopy, kde byly prezentovány dobré praxe jednotlivých měst. Během prvního dne se uskutečnila konference, na které byla představena struktura veřejné správy Polska, Maďarska a České republiky a úkoly, které z této struktury pro město vyplývají. Komunikace během celé konference byla zajištěna simultánním překladem. Z polské strany se zúčastnili konference i zástupci Lodžského vojvodství, konference byla přístupná i pro veřejnost. Panelové diskuse byly zaměřeny k ekonomickému rozvoji a životním podmínkám ve městě a k image města a občanské společnosti.
 
Účastníci konference z města Bełchatówa informovali například o podpoře rozvoje podnikání a podnikatelského prostředí přestavbou a rozšířením městské infrastruktury Bełchatówa, nebo přiblížili projekt o využití sídlištních prostranství. Úředníci z Csongrádu seznámili ostatní účastníky s vytvořením Celodenního sociálního domu pro zdravotně postižené osoby; projektem infrastrukturálního rozvoje Průmyslového parku v Csongrádu, prezentovali revitalizaci mrtvého ramene řeky Serházzug či budování cyklostezek v rámci protipovodňových opatření na řece Tise. Město Děčín představilo projekt obnovy zámku Děčín jakožto kulturně společenského centra, informovalo o obnově dětských hřišť ve městě, komunitním plánování sociálních služeb, o projektu zřízení kontaktních míst při živnostenských úřadech (Centrální registrační místo) nebo o projektu Vstupenka Děčín. V projektu v rámci Visegradské čtyřky by všechna tři města chtěla spolupracovat i v dalších letech. Projekt je otevřený i pro další města, zejména ze Slovenska.
 
Text Ing. Helena Tomášková, Mgr. Romana Silvarová
 

 
Partnerská města
Bełchatów je okresní město, které je vzdálené padesát kilometrů od Lodže a 150 kilometrů od Varšavy. Je významným dopravním uzlem, jedním z nejdůležitějších průmyslových center regionu a městem mladých lidí s 62 tisíci obyvateli. Významnou roli v životě obyvatel hraje sport, ve městě funguje více než dvacet sportovních klubů a organizací. V hospodářské oblasti je dominantou těžba uhlí, průmysl pohonných hmot a energetiky, stavebnictví, obchod a služby. Bełchatów je zaměřen na realizaci nových investic, které jsou šancí města pro jeho další rozvoj.
 
Csongrád je město v jihovýchodním  Maďarsku na řece Tise, v severním rohu regionu Csongrád, který je výjimečný díky krásnému okolí, termálním zdrojům a lázním. Žije zde více než 22 tisíc obyvatel. Průmysl je především potravinářský a dřevozpracující. Město má historické centrum se statutem městské památkové zóny. Je zde možné vidět jedno z nekrásnějších děl maďarské secese – střední školu Batsányi János. Okolí města má příznivé podmínky pro pěstování vinné révy a je známé díky vysoké kvalitě červených vín.

vytisknout  e-mailem