Procesní modelování  

Přejdi na

Procesní modelování  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Žofínské fórum - "Kde se zastaví náš propad v žebříčku korupce?"

Dnes se uskutečnilo 97. Žofínské fórum, jehož tématem byla korupce - "Kde se zastaví náš propad v žebříčku korupce?" Na Žofínském fóru vystoupil ministr vnitra Martin Pecina s komplexem protikorupčních opatření, tzv. protikorupčním balíčkem. 

"Korupce je jeden z nejzávažnějších problémů v České republice a vede k ohromným ztrátám veřejných financí. Je potřeba zdůraznit, že korupce je v pozadí většiny organizované a závažné trestné činnosti. Naší snahou je zlepšit legislativní podmínky, potlačit korupci a zlepšit řadu oblastí života společnosti," řekl na úvod ministr vnitra Martin Pecina.

Navrhovaný protikorupční balíček obsahuje institut korunního svědka, spolupracujícího obviněného, protikorupčního agenta, nastavení zákonných podmínek pro použití odposlechů telekomunikačního provozu a nasazení agenta a novelizaci nového daňového řádu.

Smyslem institutu korunního svědka a spolupracujícího obviněného je zavedení možnosti motivovat pachatele, aby významně přispěl k odhalení trestné činnosti výměnou za snížení trestu nebo i zastavení stíhání.

"Institut korunního svědka je úplná novinka, jehož podstatou je přerušení nebo následné zastavení trestního stíhání státním zástupcem za významnou pomoc při odhalení organizované kriminality. Je to institut, který je velmi široce používán v mnoha státech a kde s ním mají výborné zkušenosti. K zavedení nás dlouhodobě vyzývají i mezinárodní organizace a věřím, že tento svůj handicap brzy doženeme. U institutu spolupracujícího obviněného děláme pouze změnu. Podstatou tohoto institutu je zaručené snížení trestu pachateli soudem pod spodní hranici trestní sazby za významnou pomoc při odhalení organizované kriminality. U protikorupčního agenta chceme jasnou definici podmínek. Agent musí být efektivně použitelný proti organizovanému zločinu a zejména proti korupci. Použití agenta bude povolovat soudce na návrh státního zástupce, tedy tento kontrolní mechanismus je ještě přísnější než u odposlechů. Je potřeba zdůraznit, že agent se v žádném případě nesmí dopustit provokace," řekl mistr vnitra.

Martin Pecina dále informoval o nastavení zákonných podmínek pro použití odposlechů telekomunikačního provozu a nasazení agenta. Zde zdůraznil, že jde především o nápravu nechtěného důsledku, který způsobil nový trestní zákoník. Novelizace nového daňového řádu řeší situaci, kdy od 1. ledna 2011 má dojít ke zrušení oprávnění policie přistupovat k informacím z daňového řízení.

"Chceme, aby byl obnoven přístup policistů k daňovému řízení a rozšířen též pro zpravodajské služby," uvedl na závěr Martin Pecina.

Dále na Žofínském fóru vystoupili nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, předseda správní rady Transparency International Václav Láska a poslanec Evropského parlamentu a předseda SMO ČR Oldřich Vlasák.

Videoreportáž zde

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


3. února 2010

vytisknout  e-mailem