Procesní modelování  

Přejdi na

Procesní modelování  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Realizace pilotního programu přesídlení barmských uprchlíků z Malajsie - přílet druhé skupiny uprchlíků

Ministerstvo vnitra v rámci svých humanitárních aktivit přesídlí v tomto roce druhou skupinu barmských uprchlíků v současné době pobývající v Malajsii. Česká republika se tak hlásí k řešení globálních uprchlických problémů nejen na národní úrovni, ale také v mezinárodním měřítku. 

Dne 12. února 2009 v 11.00 hodin přistane na Ruzyňském letišti letadlo s druhou skupinou barmských uprchlíků z Malajsie čítající 16 osob. První skupina 23 barmských uprchlíků byla do České republiky přesídlena na konci října minulého roku.

Ihned po příletu bude barmských uprchlíkům udělena mezinárodní ochrana formou azylu a budou přepraveni do azylového integračního střediska, kde jsou pro ně připraveny několika měsíční integrační programy, které je připraví na budoucí život v České republice. Přesídlení Barmští uprchlíci byli vybráni na přelomu července 2008 na základě výběrové mise Ministerstva vnitra v Malajsii, která patří dlouhodobě k cílovým zemím barmských uprchlíků a kde jich v současné době přebývá tisíce. Postavení barmských uprchlíků v této zemi je však velice problematické, neboť Malajsie není signatářem Úmluvy o právním postavení uprchlíků z roku 1951, a nezajišťuje tak uprchlíkům přístup k základním lidským, sociálním, kulturním a ekonomickým právům.

Ministerstvo vnitra České republiky předložilo teoretický rámec pro realizaci přesídlovacích programů v podobě Koncepce národního přesídlovacího programu, který byl vládou České republiky přijat a schválen v červnu 2008. Koncepční dokument definuje možnosti České republiky v oblasti přesídlování v teoretickém i v praktickém ohledu a stanovuje základní mechanismy realizace přesídlovacích projektů ve všech stádiích. Součásti schváleného koncepčního materiálu byl rovněž návrh pilotního přesídlovacího programu skupiny barmských uprchlíků z Malajsie, na jehož realizaci se taktéž podílejí UNHCR a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Pro Českou republiku nebude přesídlovací akce barmských uprchlíků první zkušeností. V oblasti přesídlování může Česká republika navázat na několik úspěšných projektů podobného druhu realizovaných v uplynulých letech. Jedná se například o několikaletý projekt přesídlování krajanů, tedy cizinců s prokázaným českým původem žijících v zahraničí, ze zemí bývalého Sovětského svazu a o projekty přesídlení skupiny uzbeckých uprchlíků v prosinci 2005 a skupiny kubánských uprchlíků v březnu 2007. Mimoto může Česká republika čerpat ze svých dlouhodobých zkušeností s humanitárními projekty zaměřenými na pomoc uprchlíkům organizovanou na území České republiky, jako byl instrument dočasného útočiště během války v bývalé Jugoslávii či program humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel (MEDEVAC).

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


10. února 2009

Odkazy do noveho okna

Na letišti

Na letišti 

Detailní náhled

Přílety

Přílety 

Detailní náhled

S doprovodem

S doprovodem 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem