Procesní modelování  

Přejdi na

Procesní modelování  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Na konferenci "Bezpečnější internet pro děti" byla přijata Pražská deklarace

20. dubna 2009 se v Praze uskutečnila ministerská konference "Bezpečnější internet pro děti - společný boj proti nelegálnímu obsahu a chování on-line". Konferenci pořádalo Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Evropskou komisí. Českou republiku na této akci reprezentovali ministr vnitra Ivan Langer a policejní prezident Oldřich Martinů. 

Cílem této významné akce bylo zlepšit spolupráci všech aktérů při bezpečnosti internetu a mobilních technologií se zvláštním ohledem na děti. Vrcholem akce pak bylo přijetí tzv. Pražské deklarace (pdf, 99 kB).

"Mezinárodní ochrana dětí je jednou z klíčových priorit Ministerstva vnitra během předsednictví. Věnujeme jí maximální pozornost. Důkazem, že to myslíme skutečně vážně, je i Pražská deklarace, kterou jsme vytvořili a dnes přijali. Pražská deklarace přináší spolupráci institucí v rámci celé Evropy. Měla by vést k vytvoření podmínek pro bezpečnější internet pro děti," uvedl ministr vnitra Ivan Langer. Dále představil ideukvětiny, která symbolizuje Pražskou deklaraci. "Inspiroval jsem se jarní přírodou a smysl deklarace vám názorně vysvětlím na květině. Střed květiny představuje dítě. Ze středu vykvétají lístky, které symbolizují spolupráci na ochraně dětí. Prvním lístkem jsou členské státy, na jejichž bedrech vedle politických opatření leží i opatření legislativní. Při této příležitosti s potěšením vítám i zástupce Švýcarska a Norska, kteří se rozhodli k Pražské deklaraci přidat. V duchu motta českého předsednictví, kterým je 'Evropa bez bariér', tak naše květina pomohla odstranit nejen bariéry mezi členskými státy, ale i mezi dvěma zeměmi, které do evropské sedmadvacítky nevstoupily. Dalším lístkem je mezinárodní spolupráce. Zde hrají klíčovou roli jak Evropská komise, tak organizace jako je EUROPOL či INTERPOL. Ty díky koordinaci činností jednotlivých členských států mohou pomoci odhalit a usvědčit např. rozsáhlé mezinárodní sítě zaměřené na dětskou pornografii. Zbylé lístky pak tvoří neméně důležité organizace a instituce jako např. zástupci průmyslu, ať už se jedná o Internet Service Providers (ISP), mobilní operátory či sociální sítě, nebo neziskové organizace či školy, které mají ideální příležitost seznámit děti s hrozbami internetu," vysvětlil ministr Langer.

Na konferenci byl také blíže představen program Safer Internet (Bezpečnější internet). V rámci tohoto programu je pro léta 2009-2013 přiděleno celkem 55 mil. €. Tato významná částka má podle Richarda Swetenhama z Evropské komise podpořit nejen osvětové aktivity, ale i boj proti nelegálnímu obsahu a škodlivému chování on-line, včetně zefektivnění činnosti práce policie.
 

Během konference proběhlo několik workshopů, na kterých vystoupila řada zajímavých řečníků.

  • počítačová šikana - Profesor Georges Steffgen z Univerzity v Lucemburku seznámil účastníky konference s výsledky výzkumu, který se zaměřuje např. na to, jak odhalit počítačovou šikanu a jak na ni reagovat. Evropská komise představila video, které se snaží na problém počítačové šikany upozornit zejména v souvislosti se sociálními sítěmi.

  • samoregulace ze strany mobilních operátorů - prezentovaly se výsledky dohody předních evropských operátorů s EK, která má pomoci chránit děti používající mobilní telefony. Součástí dohody je především zajištění rodičovské kontroly přístupu k obsahu určenému pouze dospělým či realizace osvětových kampaní pro děti i rodiče.

  • sociální sítě - Evropská komise zveřejnila údaje, podle kterých používá sociální sítě jen v Evropě 41,7 miliónu uživatelů. Za loňský rok vzrostl jejich počet o 35 %. V roce 2012 by měl dle odhadů počet příznivců sociálních sítí přesáhnout 100 miliónů.
     

Odpolední blok se zaměřil především na policejní spolupráci. Pierre Reuland z INTERPOLU v rámci svého vystoupení představil např. databázi ICAD (INTERPOL Child Abuse Image Database), která od roku 2001 pomohla zachránit před dalším sexuálním vykořisťování již přes 750 dětí z 35 zemí. Paul Durrant z Evropské asociace Internet Service Providers (EuroISPA) se pak zaměřil na roli telekomunikačních společností při filtrování obsahu. Ministr vnitra Ivan Langer dodává: "K odhalení pachatele je často nutné poskládat jednotlivé kousky informací podobně, jako archeolog skládá střípky staré vázy. K tomu je nutná nejen efektivní spolupráce mezi všemi zúčastněnými subjekty, ale samozřejmě i využívání moderních technologií, které tyto informace umějí složit dohromady."

  

Markéta Matlochová
tisková mluvčí pro CZ PRES

  


20. dubna 2009

Odkazy do noveho okna

„Je  někdo proti přijetí Pražské deklarace?"

„Je někdo proti přijetí Pražské deklara... 

Detailní náhled

Adrian Dwyer, INHOPE

Adrian Dwyer, INHOPE 

Detailní náhled

Moderátorka Lucie Salamé

Moderátorka Lucie Salamé 

Detailní náhled

Paul Durrant, EuroISPA

Paul Durrant, EuroISPA 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem