Tisková zpráva ze zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality
Únor 2016
Únorová schůze Republikového výboru pro prevenci kriminality (dále jen RVPPK) byla zaměřena na problematiku koncepce vězeňství v České republice do roku 2025, penitenciární a postpenitenciární péči a prevenci recidivy. Hostitelem výjezdního zasedání 25. února 2016 se pod záštitou Vězeňské služby ČR (VSČR) stala věznice Příbram. Jednání vedl Mgr. David Chovanec, ředitel odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality Ministerstva vnitra (OBPPK) a zazněly na něm následující příspěvky:
- Prevence recidivy trestné činnosti u osob opouštějících výkon trestu odnětí svobody
- Možnosti systémového řešení umožňující vývoj a implementaci resocializačních programů pro pachatele trestných činů s cílem snížit rizika recidivy
- Výzkum sankční politiky ke vztahu trestání a recidivy
- Užívání drog ve věznicích
- Koncepce vězeňství v ČR do roku 2025
Dopolední program zahájila ředitelka Probační a mediační služby ČR PhDr. Andrea Matoušková prezentací o prevenci recidivy trestné činnosti u osob propouštěných výkon trestu, v níž podala zprávu o stávající praxi Komise pro podmíněné propuštění, jejím významu pro posílení možnosti sociální integrace odsouzených a seznámila s výsledky realizace projektu Křehká šance.
V dalším vystoupení se společně s ing. Michalem Řeháčkem z Generálního ředitelství Vězeňské služby zamýšleli nad možnostmi systémového řešení vývoje a implementace resocializačních programů s cílem snížit rizika recidivy. Inspirací pro ně byl systém probačních programů pro mladistvé pachatele a jejich obsahové zaměření prováděný v letech 2011 až 2013. Fundované zhodnocení by mělo být cestou ke stále přesnějšímu vymezení českých potřeb a cílů programů a k aktualizaci koncepce.
Zástupce z Institutu pro kriminologii a sociální prevenci PhDr. Jan Tomášek, Ph.D. seznámil přítomné s poznatky z výzkumu sankční politiky ke vztahu trestání a recidivy. Jeho cílem byla analýza a vyhodnocení právní úpravy trestněprávních sankcí po změnách, ke kterým došlo v důsledku přijetí nového trestního zákoníku.
Po obědě členové Republikového výboru absolvovali za doprovodu pracovníků věznice a jejich odborného výkladu prohlídku prostor věznice.
V další části programu prezentovala Mgr. Kateřina Grohmannová z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti (NMV) Úřadu vlády výsledky studie Užívání drog ve věznicích. Cílem studie je mapování zkušeností osob ve výkonu trestu odnětí svobody (VTOS) s užíváním drog a hraním hazardních her. Studie probíhá ve spolupráci NMV, VSČR a agentury ppm factum research od roku 2010 ve dvouletém intervalu, dosud tedy byly uskutečněny tři. Pravidelné opakování studie skýtá možnost porovnání výsledků, sledování trendů a nastolení adekvátních opatření.
V závěru jednání představil zástupce Ministerstva spravedlnosti ČR JUDr. Kamil Nedvědický, vedoucí pracovní skupiny pro Novou koncepci vězeňství, návrh této koncepce. Koncepce vězeňství v ČR do roku 2025 předpokládá modernizaci vězeňství spočívající ve zvýšení skutečné zaměstnanosti vězňů, kvalitnějším a cílenějším vzdělávání vězňů, zlidštění podmínek ve věznicích a diferenciaci, ve snaze o omezení užívání návykových látek ve věznicích a podpoře zaměstnávání propuštěných vězňů a následné péči o ně. To vše samozřejmě v rámci účinné legislativy a zajištění financování rozvoje věznic.
Nabitý program jednání se nepodařilo naplnit beze zbytku, k dvěma plánovaným prezentacím se členové výboru vrátí na některém z příštích zasedání.
Další jednání RVPPK se uskuteční 31. března 2016.
Mgr. Květa Dočkalová, odbor bezpečnostní politiky a prevence kriminality MV