Tisková zpráva ze zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality
Listopad 2020
Ministerstvo vnitra České republiky
odbor prevence kriminality
Tisková zpráva
listopad 2020
Pravidelné zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality – listopad 2020
Dne 5. listopadu 2020 se, vzhledem k epidemiologické situaci distančně, konalo zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality (RVPPK), které mělo následující program:
- Rozbor situace dětí a mladistvých ohrožených kriminalitou a kriminálně rizikovými jevy za léta 2018 a 2020 – Ministerstvo vnitra
- Příčiny a podmínky trestní recidivy mladistvých – Institut pro kriminologii a sociální prevenci
- Týmy pro mládež a jejich další fungování v návaznosti na výstupy EU projektu Rozvoj meziresortní spolupráce při řešení kriminality mládeže – Probační a mediační služba
- Realizace Systému včasné intervence v informačních systémech MPSV a jeho naplňování v praxi – Ministerstvo práce a sociálních věcí
V úvodu JUDr. Barbořík připomněl přípravu podkladů pro Vyhodnocení Strategie prevence kriminality v ČR na léta 2016 až 2020 a Akčního plánu prevence kriminality za 2016 až 2020 s termínem do 31. 1. 2021 a sdělil instrukce k jejich zpracování. Dále byli členové RVPPK seznámeni s přípravou odpovědi pro výzkum Univerzity ve Warwicku, sekce politických a mezinárodních studií. Výzkum je zaměřen na srovnání protiradikalizačních a socializačních politik v Evropě a za hranicemi Evropy, jedním z cílů je zkoumat vztahy mezi politikami prevence kriminality.
V bodu 1 byl odborem prevence kriminality MV představen materiál Informace pro RVPPK o naplňování doporučení vyplývajících z materiálu Rozbor situace dětí a mladistvých ohrožených kriminalitou a kriminálně rizikovými jevy v letech 2018-2020. Vedle naplňování dříve přijatých doporučení materiál obsahuje také aktuální trendy ve vývoji kriminality páchané dětmi a na dětech a shrnují nejpodstatnější závěry. S nimi bude dále pracováno při přípravě nové Strategie prevence kriminality na období 2021+.
Z diskuze mj. vyplynulo, že vliv na vývoj kriminality dětí a mládeže má i to, že v současné době začínají být v daném věkovém rozmezí opět „silné“ ročníky. Zásadním problémem je, že klesá počet odborníků, hlavně znalců, např. dětských psychologů, psychiatrů a gynekologů, ale i dalších odborníků na problematiku, a to napříč resorty. Jako nezastupitelná se jeví potřeba dalšího rozvoje Systému včasné intervence (sále jen SVI).
Bod 2 se týkal představení prezentace k výsledkům výzkumu na téma příčiny a podmínky trestní recidivy mladistvých, který je dostupný na stránkách IKSP.
K bodu 2 bylo konstatováno, že institut ochranné výchovy rodinného typu je možné považovat za průlomový a jeho aplikace by v budoucnu mohla vést až k omezení či zrušení stávajících výchovných ústavů.
V bodu 3 Probační a mediační služba představila informaci o Týmech pro mládež a jejich dalším fungování v návaznosti na výstupy EU projektu Rozvoj meziresortní spolupráce při řešení kriminality mládeže.
V bodu 3 se členové výboru shodli na nutnosti pokračování Týmů pro mládež, i přes problémy, které souvisí především s nedostatečným personálním zabezpečením projektu do budoucna. I v této souvislosti je dle vyjádření členů RVPPK potřeba rozvíjet SVI.
Bod 4 se věnoval právě výše zmíněné problematice SVI, konkrétně realizaci SVI v informačních systémech MPSV a jeho naplňování v praxi.
Z diskuze k bodu 4 vyplynul úkol pro MV OPK, potažmo sekretariát RVPPK, svolat jednání k problematice „Systému včasné intervence“ a jeho dalšího rozvoje.
Příští zasedání RVPPK se uskuteční 26. listopadu 2020, dle schváleného plánu činnosti. Zabývat se bude problematikou prevence kriminality v sociálně vyloučených lokalitách. Místo a forma budou upřesněny, s ohledem na možnost prodloužení nouzového stavu, dodatečně.
Přílohy:
Příloha 1 – k bodu 1: Infomace MV (pdf, 2 MB)
Příloha 2 – k bodu 2: IKSP (pdf, 838 kB)
Příloha 3 – k bodu 3: PMS (pdf, 1 MB)
Příloha 4 – k bodu 4: MPSV (pdf, 525 kB)
Kontakt:
Odbor prevence kriminality MVČR, opk@mvcr.cz, tel.: +420 974 832 255