Procesní modelování  

Přejdi na

Procesní modelování  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Kandidátní listina - volby do zastupitelstev obcí, plná moc nahrazující podpis osoby oprávněné jednat jménem politické strany nebo politického hnutí

Ustanovení § 22 odst. 1 zákona č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "volební zákon"), stanoví náležitosti kandidátní listiny pro volby do zastupitelstev obcí; v písm. i) tohoto ustanovení je stanoveno - podává-li kandidátní listinu politická strana, politické hnutí nebo jejich koalice anebo sdružení politických stran nebo politických hnutí a nezávislých kandidátů, je třeba na kandidátní listině též uvést jméno a příjmení, označení funkce a podpis osoby oprávněné jednat jejich jménem, popřípadě jménem organizační jednotky, je-li ustavena.

Jedná se tedy o obligatorní náležitost kandidátní listiny, tudíž registrační úřad (pro volby do zastupitelstev obcí je registračním úřadem obecní úřad v obcích, kde jsou zřízeny alespoň 2 odbory; pro ostatní obce je registračním úřadem pověřený obecní úřad /§ 21 odst. 3 volebního zákona/), je v rámci registračního řízení povinen přezkoumat i tuto náležitost podané kandidátní listiny, a to nahlédnutím do veřejně přístupného rejstříku politických stran a politických hnutí, vedeného Ministerstvem vnitra a zveřejněného na jeho webových stránkách.

Volební zákon v předmětné věci výslovně nezakazuje zastoupení na základě plné moci, v takovém případě musí být ke kandidátní listině přiložen buď originál plné moci, nebo její ověřená kopie. V kontextu právní úpravy shora uvedené, tj. že kandidátní listinu podepisuje osoba oprávněná jednat jménem politické strany nebo politického hnutí lze dovodit, že i plná moc k danému úkonu by měla být udělena touto oprávněnou osobou; tudíž se musí shodovat s osobou oprávněnou jednat jménem politické strany nebo politického hnutí, která je uvedena ve výpise z rejstříku stran a hnutí vedeného Ministerstvem vnitra.

Stanovy politické strany nebo politického hnutí, které jsou jednou z náležitostí při registraci uvedeného subjektu podle zákona č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a politických hnutí, ve znění pozdějších předpisů, obsahují také údaj o tom, zda má zaregistrovaný subjekt zřízeny organizační jednotky (případně jejich kompetence).

Pro účely registrace kandidátních listin pro volby do zastupitelstev obcí pak byl pro potřebu obecních úřadů, které plní funkci registračních úřadů, zmíněný rejstřík politických stran a politických hnutí doplněn o "Poznámku", kde je případné zřízení organizačních jednotek uvedeno.
Kdo jedná jménem těchto organizačních jednotek však Ministerstvo vnitra nevede.

Skutečnost, že v případě registrovaných politických stran a politických hnutí mohou kandidátní listiny pro volby do zastupitelstev obcí podávat jejich organizační jednotky vyplývá přímo z ust. § 22 odst. 1 písm. i) volebního zákona (nejde tedy o výklad Ministerstva vnitra), který je třeba v tomto případě chápat jako lex specialis. Citovaný zákon nepožaduje v takovém případě předložení pověření osobou oprávněnou jednat jménem organizační jednotky.

  

vytisknout  e-mailem