Procesní modelování  

Přejdi na

Procesní modelování  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Správa obce Kostelní Hlavno k 29. červenci 2024

Kostelní Hlavno (okres Praha-východ, Středočeský kraj) - zahájena správa obce

Dnem 29. července 2024 jmenoval ministr vnitra správcem obce Kostelní Hlavno (Středočeský kraj, okres Praha-východ) pana Mgr. Rudolfa Háska. V obci Kostelní Hlavno došlo k rezignaci všech členů voleného zastupitelstva obce a na uprázdněné mandáty nemohou nastoupit žádní náhradníci. Byla tak naplněna podmínka převzetí správy podle § 98 odst. 1 písm. b) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), v platném znění.

Ministr vnitra Mgr. Bc. Vít Rakušan vyhlásil nové volby do zastupitelstva obce Kostelní Hlavno svým rozhodnutím ze dne 19. července 2024 na den 7. prosince 2024.
 

Obecně k institutu správce obce - činnost a kompetence

Institut správce obce je upraven v § 98 zákona o obcích. Důvody pro jeho jmenování jsou stanoveny zákonem a nelze je dále rozšiřovat; těmito důvody jsou:

  • v obci se neuskuteční vyhlášené volby pro nedostatek kandidátů na členy zastupitelstva obce,
  • zanikne mandát všem členům zastupitelstva a nenastoupí náhradníci,
  • dojde ke sloučení obcí nebo k oddělení části obce.
     

Správce obce jmenuje ministr vnitra z řad zaměstnanců Ministerstva vnitra. V rámci tohoto ministerstva zajišťuje výkon této agendy odbor veřejné správy, dozoru a kontroly (dále jen "ODK"). Náklady spojené s výkonem funkce správce obce hradí Ministerstvo vnitra. Jedná se o náklady vznikající přímo správci obce (jeho plat, cestovní výdaje apod.), nikoliv o náklady spojené s výkonem veřejné správy v obci - ty jsou hrazeny z rozpočtu obce.

Činnost správce obce není plnohodnotnou náhradou působnosti a pravomoci řádných orgánů obce. Jeho postavení je ze zákona úmyslně koncipováno jako provizorium, jehož smyslem je překlenutí dočasné neexistence řádných komunálních orgánů. Pro obec proto není v žádném případě výhodné, aby činnost správce obce byla dlouhodobého charakteru. Jenom zvolením nového zastupitelstva a ostatních řádných samosprávných orgánů lze totiž zajišťovat plnohodnotně úkoly spojené s dalším rozvojem obce.

Pravomoci správce obce jsou stanoveny taxativně a vztahují se výhradně k výkonu samostatné působnosti obce (samosprávy); správce tedy nevykonává státní správu. Rovněž v oblasti samostatné působnosti obce jsou však pravomoci správce obce omezené.

Správce obce především nemůže vykonávat žádné pravomoci, které jsou zákonem vyhrazeny zastupitelstvu obce1. Správce proto např. pouze spravuje majetek obce, ale nemůže s ním zásadním způsobem disponovat (prodávat), nemůže sjednávat smlouvy zavazující obec (mj. sjednat smlouvu o úvěru pro obec), rozhodovat o akcích, které směřují k dalšímu rozvoji obce (vybavenost a zvelebování obce) apod. Obvyklá činnost správce obce spočívá kromě přípravy dodatečných komunálních voleb především v zastupování obce navenek ve styku s občany a úřady.

Funkce správce obce končí dnem ustavujícího zasedání zastupitelstva obce. Při ukončení činnosti správce obce vystoupí na ustavujícím zasedání nově zvoleného zastupitelstva s ústní informací o průběhu funkce a stavu obce v době převzetí i předání a současně nově zvolenému starostovi protokolárně předá obec (příslušné doklady, smlouvy, razítka, klíče, účetnictví, stav majetku, správní dokumentace atd.).

  

1
Jedinou výjimkou je schvalování rozpočtu, závěrečného účtu obce a stanovení pravidel rozpočtového provizoria.

  

Kontakty na odbor včetně plánu konzultačních dnů - Kontakty na správce obcí

  

odbor veřejné správy, dozoru a kontroly
29. července 2024

  

vytisknout  e-mailem