Procesní modelování  

Přejdi na

Procesní modelování  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna - rozpočtové půtky skončily hlasováním

Poslanci ve středu 9. prosince po celodenním jednacím maratónu nakonec schválili státní rozpočet na rok 2010. Česká republika by tak měla hospodařit podle návrhu se schodkem 163 miliard korun. V letošním roce už ani rozpočtovým výborem neprošly tradiční žádosti obcí a různých organizací o dotace ze státního rozpočtu, kterých se v celkovém objemu sešlo víc než za 2,5 miliardy korun. Sněmovna oproti vládnímu návrhu odsouhlasila návrhy levice na přesuny peněz a navýšila peníze na platy státních zaměstnanců, na provoz sociálních služeb a přímé platby zemědělcům. Premiér Jan Fischer v Poslanecké sněmovně řekl, že poslanci ČSSD a KSČM sice schválenými pozměňovacími návrhy k vládou předložené podobě rozpočtu na příští rok rozbořili úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty, ale zároveň apeloval na poslance, aby i pozměněný rozpočet podpořili. Alternativa rozpočtového provizoria by podle něj byla horší jak pro ekonomiku a investory, tak i pro kraje i české občany.
 
Poslanci převedli do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury pro rok 2010 5,1 miliardy korun z privatizačních prostředků státu. Dorovnali částku, kterou ze SFDI vzali na návrh levice při středečním jednání o návrhu státního rozpočtu. Rozpočet SFDI ta zůstane na původní částce 96 miliard korun, jak navrhla vláda.
 
Jiné navržené opatření - aby vláda řešila situaci fondu příští rok rozpočtovým opatřením - při hlasování neuspělo. Stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka dodal, že na privatizačním mimorozpočtovém účtu bylo 16,5 miliardy korun. Ke konci příštího roku by na něm mělo podle plánů ministerstva financí údajně zůstat 7,4 miliardy korun. Ministr financí Eduard Janota sice připustil, že peníze na účtu ještě jsou, varoval však, že jsou určené na odstraňování ekologických škod v řádu až desítek miliard korun. Upozornil také, že miliardy na dividendách od firmy ČEZ by měly být základem pro důchodovou reformu.
 
Ministerstvo dopravy už dříve uvedlo, že kvůli chybějícím pěti miliardám v rozpočtu by muselo zastavit nebo zpozdit tři desítky velkých dopravních staveb včetně velkých dálničních, například pražského a brněnského okruhu. Ministr dopravy Gustáv Slamečka proto nové rozhodnutí Sněmovny uvítal, protože jeho rozpočet se dostal zpět do původní podoby a krizový plán nebude třeba využít. Podle jeho dřívějších vyjádření však prý k ideální výši rozpočtu SFDI chybí dalších 20 miliard z národních zdrojů.
 

Ing. Pavel Hrnčíř složil slib do rukou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miloslava VlčkaIng. Pavel Hrnčíř složil slib do rukou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miloslava Vlčka

Rozpočet fondu má několik částí. Stát přispěje 36 miliardami, stejnou sumu dostane z evropských fondů. Dalších 12 miliard vynese prodej dluhopisů, rovněž 12 miliard Kč získá fond z úvěru od Evropské investiční banky. Peníze z fondu rozdělují firmám především státní investorské organizace. Přes Ředitelství silnic a dálnic připadne na výstavbu a údržbu 62 miliard, Správa železniční dopravní cesty dostane celkem 29 miliard korun. Na výstavbu a údržbu vodních cest se počítá se dvěma miliardami korun.
 
Nově zvolený člen Nejvyššího kontrolního úřadu a dosavadní poslanec ODS Ing. Pavel Hrnčíř složil slib do rukou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miloslava Vlčka. Tím se stal členem NKÚ a současně mu zanikl poslanecký mandát. Ing. Hrnčíře do nové funkce zvolila Sněmovna 9.prosince 2009. V poslanecké lavici jej nahradí Ivo Kantor.
 
text - žam-
foto archiv

vytisknout  e-mailem