Procesní modelování  

Přejdi na

Procesní modelování  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna - otázky nezávislosti a uspořádání české justice

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček převzal 9. července rezignaci ing. Petra Rafaje na mandát poslance. Petr Rafaj se vzdal mandátu v souvislosti se svým jmenováním předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
 
Sněmovní komise, která má zkoumat otázky nezávislosti a uspořádání české justice, požádala ministerstvo spravedlnosti a Nejvyšší státní zastupitelství, aby předložily svou představu budoucí podoby justice a organizace státních zastupitelství. Jak sdělil předseda komise Stanislav Grospič, ministerstvo by mělo předložit záměr budoucí podoby uspořádání justice a zdůraznit, kde vidí hlavní problémy a nedostatky. On sám za nejdůležitější považuje potíže s nejednotnými rozhodnutími soudů ve stejných případech a nedodržování lhůt. Zdůraznil, že největší problém je liknavost, protahování některých kauz, a že je nutné posoudit, zda k tomu dochází kvůli zákonům, kvůli tomu, že soudy jsou přetíženy některými případy nebo zda dochází k zatěžování soudů správou a mocí výkonnou. Otázkou je i to, zda také plní svou úlohu Nejvyšší soud v problematice sjednocování judikatury. Komise se na své ustavující schůzi shodla na tom, že klíčové je, aby občan měl důvěru v justici. Soudní jednání by měla být předvídatelná, občan by měl vědět, že když podá nějakou žalobu a obrátí se s návrhem na soud, tak že to řízení v nějaké rozumné době skončí. Komise vznikla ve Sněmovně letos v březnu a má působit jen do předčasných voleb. Někteří její členové právě proto poukazují na to, že její působení je tudíž omezené. Sejít by se měla znovu až v září.
 
Lidovci se chystají po volbách oslovit Sněmovnu se změnou systému volby mediálních rad a změnou kompetencí ředitelů veřejnoprávních médií. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda řekl, že zákon by měl být změněn tak, aby obsahoval konkrétní výčet respektovaných organizací, institucí a politických stran, které budou mít právo přímo nominovat své zástupce do mediálních rad. Jen tak podle něj může skončit vláda politických stran nad procesem výběru členů do rad České televize a Českého rozhlasu. Do rad by tak mohli své členy nominovat například odbory, Svaz města a obcí, Biskupská konference a také parlamentní strany. Generální ředitelé České televize a Českého rozhlasu budou voleni těmito radami a jejich odvolání bude možné jen na základě rozhodnutí soudu, pokud ve výkonu své funkce poruší zákon.
 
 
Text: –žam–


Odbor územní veřejné správy, redakce čtrnáctideníku Veřejná správa, 14.7.2009

vytisknout  e-mailem