Procesní modelování  

Přejdi na

Procesní modelování  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna - nové město Rožďalovice na Nymbursku

Česká republika má od pátku 9. dubna oficiálně o jedno město a pět městysů navíc. Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček slavnostně předal šesti starostům dekrety o stanovení obcí městy a městysi. Městem se stala obec Rožďalovice na Nymbursku ve Středočeském kraji. Patří k obcím s nejstarším osídlením na území dnešní České republiky, první stopy sahají až do mladší doby kamenné. Poprvé se Rožďalovice staly městem už v roce 1340 z vůle krále Jana Lucemburského. Ve městě žije zhruba 1600 obyvatel. Statut městys nově získaly obce Běhařovice a Oleksovice v Jihomoravském kraji, Brodek u Přerova v Olomouckém kraji a také Rokytnice nad Rokytnou a Větrný Jeníkov na Vysočině.
 
Sněmovna by měla zpřesnit pravidla slučování zdravotních pojišťoven. Doporučil jí to její zdravotnický výbor. Normu předložili poslanci Ludvík Hovorka a Jiří Carbol (oba KDU-ČSL) spolu s poslankyněmi vyloučenými ze Strany zelených Věrou Jakubkovou a Olgou Zubovou. Podle normy by sloučení mělo být možné pouze v případě, že některá z pojišťoven do roku od založení nezíská alespoň 50 000 pojištěnců, nebo když se ocitne v nucené správě. Vláda ve svém stanovisku návrh odmítla s tím, že obsahuje řadu věcných nejasností i legislativně technických nedostatků. Autoři novely mají strach, že se sníží kvalita péče o pacienty. V ČR dosud působí deset zdravotních pojišťoven, největší z nich je Všeobecná zdravotní pojišťovna s 6,5 miliony pojištěnců. Nedávno svůj příchod na trh oznámila nová pojišťovna Média. Licence pojišťovnám uděluje ministerstvo zdravotnictví. Zájemci musejí podle platných pravidel složit kauci 50 milionů korun a do jednoho roku od rozhodnutí o získání licence nabrat nejméně 50.000 klientů. Rodiny starající se o člověka v prvním stupni bezmocnosti nepřijdou zřejmě ani o část příspěvku na péči.
 
Poslanci sněmovního sociálního výboru se shodli na kompromisní variantě změny návrhu novely zákona o sociálních službách z dílny ministerstva práce a sociálních věcí. Ministr Petr Nečas původně počítal s tím, že by se nejnižší příspěvek na péči ve výši 2000 korun rozdělil na 800 korun v hotovosti a 1200 v poukázkách. Proti původnímu záměru ministerstva se postavili opoziční poslanci, výhrady měli ale také zástupci koaličních stran. Sociální výbor se na začátku března usnesl na tom, že se nemá nijak snižovat ani upravovat první dvoutisícový příspěvek a že se má naopak zvýšit čtvrtý stupeň z 11 000 na 12 000 korun měsíčně. Záměrem vyplácení 1200 korun v poukázkách bylo zabránit zneužívání dávek. Podle MPSV se často stává, že lidé pobírají 2000 korun a nekupují si za ně žádnou sociální službu ani peníze nedávají příbuzným, kteří by se o ně starali. Odpůrci vyplácení části příspěvku v poukázkách argumentovali tím, že zejména v malých městech a na vesnicích nejsou mnohdy služby k dispozici. Pokud novela vstoupí v platnost, celých 2000 korun se bude nadále vyplácet těm lidem, kteří nemají ve svém okolí dostupnou žádnou sociální službu, nebo o které se prokazatelně stará rodina. Naopak lidé, o něž se nestarají příbuzní a zároveň ani nevyužívají žádnou dostupnou sociální službu, dostanou jen 1000 korun v penězích, druhou půlku v poukázkách. Poukázky pak mohou využít právě na proplacení služby. 
 
Členové rozpočtového výboru doporučili Sněmovně ke schválení vládní návrh zákona, který umožní cizincům volně v ČR nakupovat nemovitosti k bydlení. Opozice s touto novelou nesouhlasí a chtěla ji zamítnout. Díky hlasům přítomných koaličních poslanců však nakonec výbor přijal kladné doporučení. Ministerstvo financí návrh zdůvodňuje tím, že končí pětiletá omezující lhůta od vstupu Česka do EU, která cizincům v nákupu bytů a bytových domů bránila. Novela se týká pouze nemovitostí souvisejících s bydlením, a nikoli zemědělské půdy nebo lesů.
 
text – žam-


Odbor územní veřejné správy, redakce čtrnáctideníku Veřejná správa, 16.4.2009

vytisknout  e-mailem