Procesní modelování  

Přejdi na

Procesní modelování  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Senát - čeští vojáci v Afghánistánu

Ve Valdštejnské zahradě, která patří do areálu sídla  Senátu, se 18. srpna konala slavnostní vernisáž výstavy dokumentárních fotografií Český
Výstava Český rekonstrukční tým Lógar, Afghánistán – slavnostní zahájeníVýstava Český rekonstrukční tým Lógar, Afghánistán – slavnostní zahájení
rekonstrukční tým Lógar, Afghánistán
.  Výstava je věnována činnosti našich vojáků i civilních pracovníků, kteří se v náročných podmínkách věnují od března 2008 zajištění rozvoje a bezpečnosti této afghánské provincie. Vojáci Armády České republiky v rámci mezinárodního společenství působí v Afghánistánu již od dubna roku 2002, kdy zde byla nasazena 6. polní nemocnice. Po zdravotnících přišli na řadu i chemici, meteorologové a řídící letového provozu. Lógarská mise je výjimečná tím, že je plně řízena českými civilními a vojenskými orgány a je dominantně zaměřena na  rekonstrukční projekty a pomoc civilnímu obyvatelstvu, kdy své síly spojily česká ministerstva zahraničí a obrany.
 
Výstavu, kterou připravil Vojenský historický ústav Praha,  pořádá Senát Parlamentu ČR, Ministerstvo obrany a Ministerstvo zahraničních věcí. Slavnostní vernisáže se vedle senátorů zúčastnili i členové vlády a někteří velvyslanci. O práci rekonstrukčního týmu v Afghánistánu hovořil ministr obrany Martin Barták i ministr zahraničních věcí Jan Kohout. Za misi poděkoval přítomným velvyslanec Afghánské islámské republiky v ČR Mohammad Kace Fazelly.
 
Úvodní projev pronesl předseda Senátu Přemysl Sobotka. Podle jeho slov by si účastníci v této misi zasloužili ze strany všech politiků a občanů České republiky všestrannou podporu a náležitý obdiv a úctu. Bohužel tomu tak podle předsedy Senátu není. „Přetrvává zde z minulosti určitá nedobrá tradice neúcty k našim hrdinům a existují u nás i politici, kteří se dodnes nestydí hrát populistickou falešnou kartou, která je nejen projevem neúcty k našim účastníkům zahraničních misí, ale také projevem naprosté politické slepoty,“ řekl mimo jiné Přemysl Sobotka. „Proto věřím, že i výstavy, jako je tato, pomohou nejen ukázat význam práce našich lidí v zemích, které jsou ohnisky mezinárodního napětí, ale také změnit některé negativní názory na význam a smysl jejich někdy nebezpečné, ale velmi důležité práce,“ dokončil předseda Senátu.
 
Výstava ve Valdštejnské zahradě je denně volně přístupná a těší se velkému zájmu veřejnosti. Navštívit ji lze až do konce října, kdy se zahrada na zimní sezonu pro veřejnost uzavře. Výstava má ale i svou druhou část, kterou je možné vidět v Mytologické chodbě, v historických prostorách Valdštejnského paláce. Zde jsou vystaveny vedle fotografií také vojenské artefakty, ale i uniformy účastníků lógarské mise. Vedle toho určitě návštěvníky zaujmou ukázky tradičních afghánských ženských i mužských oděvů, včetně ženské afghánské burky, jež tradičně zahaluje celé tělo a své majitelce umožňuje kontakt se světem pouze prostřednictvím malé mřížky v úrovni očí.
 
V úterý 18. srpna se v Senátu sešli členové pracovní skupiny pro Euroregionální spolupráci Česko - polské mezivládní komise pro přeshraniční spolupráci. Jednání vedl místopředseda Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu a zároveň předseda české části této pracovní skupiny senátor Igor Petrov. Setkání se  zúčastnili také zástupci Ministerstva pro místní rozvoj. Jedním ze dvou hlavních okruhů jednání byla problematika evropských sdružení územní spolupráce. Přítomní hovořili zejména o stavu příprav administrativních pravidel, které vytváří Ministerstvo pro místní rozvoj, a také o vztazích euroregionů a budoucích evropských sdružení územní spolupráce. Druhým tématem tohoto pracovního setkání byl průběh správy a administrace Fondu mikroprojektů Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika - Polská republika 2007 - 2013. Na setkání zazněly informace ze strany Ministerstva pro místní rozvoj o podpisu memoranda, toku peněz a změně některých pravidel.
 
Text –kk-
Foto: Archiv Senátu PČR

vytisknout  e-mailem