Procesní modelování  

Přejdi na

Procesní modelování  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Příslušníci speciálních jednotek Policie České a Slovenské republiky se zúčastnili testování nového průlomového pyrotechnického prostředku

Jak co nejrychleji, s ohledem na bezpečnost, prolomit stavební otvorové výplně při zákroku proti pachatelům zvlášť závažné trestné činnosti. 

Ve dnech 17. – 19. 10. 2024 proběhla v areálu Explosia a.s., Pardubice, série demonstračních testů za účelem prolomení stavebních otvorových výplní (dále jen výplní) různých tříd bezpečnosti a materiálového provedení. Jednalo se o testování v rámci aktuálně řešeného projektu s názvem „Vývoj speciálního průlomového pyrotechnického prostředku“ řešeného v rámci Programu bezpečnostního výzkumu pro potřeby státu 2022 – 2027 (Sec-Pro).

Jde o zcela nově vyvinutý průlomový pyrotechnický prostředek, který budou využívat příslušníci speciálních jednotek, a to v případech, kdy použití mechanických průlomových prostředků není vhodné použít, a to zejména z taktických či bezpečnostních důvodů.

Série ukázkových průlomů byla v těchto dnech připravena pro členy speciálních zásahových jednotek, neboť jejich příslušníci provádí zákroky proti pachatelům zvlášť závažných trestných činů, včetně terorismu, kdy zákrok nesnese odkladu.

Klíčovou částí byly testy průlomu na reálných výplních (okna, dveře, vrata). Hlavní řešitel projektu Ladislav Říha, Explosia a.s., přítomným vysvětlil složení i postup výroby pyrotechnického průlomového prostředku a seznámil je i s výsledky dříve provedených testů. Samozřejmě nechyběla detailní ukázka přípravy nálože a její správná aplikace do soupravy tak, aby byla připravena k okamžitému použití za přesné specifikace množství laborované výbušniny a místa uložení nálože dle typu prolamované výplně a její třídy bezpečnosti.

Testy měly mimo jiné za úkol analyzovat, jaký vliv má množství laborované výbušniny a místo umístění nálože na finální destrukci prolamované výplně (riziko fragmentace a zranění osob před a za prolamovanou výplní), a současně stanovit nejvhodnější taktické postupy při sestavování, přenášení a umístění nálože.

Kpt. Bc. Petr Hudec, Policejní prezidium ČR, mimo jiné uvedl, že zásadním přínosem projektu je sjednocení používaných typů pyrotechnických průlomových prostředků napříč speciálními jednotkami tak, aby získané zkušenosti byly snadno aplikovatelné v praxi a současně daly možnost rozšířit znalosti nutné pro výkon pyrotechnických prací všech dotčených specialistů, bez kterých nelze efektivně, a hlavně bezpečně, používat průlomové pyrotechnické prostředky.

S ohledem na typ prostředku je předpoklad, že nebude využit jen pro potřeby Policie ČR, ale i pro ostatní složky integrovaného záchranného systému např. při živelných pohromách tam, kde bude potřeba využití tlačného efektu vyvíjené nálože.

V tuto chvíli začíná příprava společného setkání pro odborníky z řad složek integrovaného záchranného systému na půdě Ministerstva vnitra ČR, na němž budou prezentovány aktuálně řešené projekty bezpečnostního výzkumu obsahově zaměřené na tuto problematiku. Věříme, že osobní setkání zástupců z odborných řad, výměna a sdílení jejich praktických zkušeností přispěje ke zlepšení vzájemného operačního nasazení a připravenosti na řešení krizových situací. Také doufáme, že poukáže na problémy z běžné praxe, jejichž řešení mohou být předmětem návrhů výzkumných potřeb v rámci posílení bezpečnosti v celé škále zájmových oblastí.

Odkazy do noveho okna

areál testování.jpg

areál testování.jpg 

Detailní náhled

průlom testovacích dveří 2.jpg

průlom testovacích dveří 2.jpg 

Detailní náhled

příprava testovacích dveří.jpg

příprava testovacích dveří.jpg 

Detailní náhled

testovací dveře po zásahu.jpg

testovací dveře po zásahu.jpg 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem