Procesní modelování  

Přejdi na

Procesní modelování  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra na konferenci ISSS - on-line zpravodajství

On-line zpravodajství z 18. ročníku konference Internet ve státní správě a samosprávě  

  1. Úterý 14. dubna
  2. Pondělí 13. dubna
14.10 – 18. ročník ISSS je minulostí
V malém sále kongresového centra Aldis v Hradci Králové skončila závěrečná diskuse zástupců státní správy a samosprávy. Spolu se závěrečnou větou diskuse skončila také konference samotná. Letošní ročník se nesl ve znamení novinek fungujících projektů i vizí budoucnosti. Zatímco nové služby projektů Czech POINT nebo pilotní provoz v rámci úplného elektronického podání si mohli návštěvníci prohlédnout v reálu, na zhmotnění vize v podobě elektronické identity si bude nutné počkat pravděpodobně až na příští, 19. ročník konference Internet ve státní správě a samosprávě. Ministerstvo vnitra také během konference ocenilo Fórum pro otevřená data za propagaci open dat ve veřejné správě nebo obec Nučice a Město Bruntál za bezbariérový přístup k jejich webovým stránkám.
 
13.20 – Vzdělávání v oblasti v eGovernmentu
Ředitel odoboru eGovernmentu Ministerstva vnitra Bohdan Urban ujistil účastníky konference ISSS o tom, že Ministerstvo vnitra i nadále počítá v oblasti eGovernmentu se vzděláváním úředníků. „V současné době je častým tématem školení způsob využívání údajů ze základních registrů. Do budoucna plánujeme úředníky školit například v oblasti kyberbezpečnosti,“ řekl Bohdan Urban.
 
12.35 - Kam směřují projekty eGovernmentu?
Ondřej Felix, digitální šampion a bývalý hlavní architekt eGovernmentu shrnul směr a další vývoj elektronizace státní a veřejné správy do těchto slov: „Veškerý cíl, ke kterému eGovernment směřuje, je spuštění funkční elektronické samoobsluhy pro klienty, která nebude znepříjemňovat život občanům státu,“ řekl Ondřej Felix. Lidé by si pak prostřednictvím inteligentních elektronických formulářů mohli vyřizovat vybrané úřední úkony automaticky prostřednictvím nastaveného systému, bez zapojení konkrétních úředník na přepážkách či kancelářích. Rámcový výhled na realizaci těchto cílů je do roku 2020.
 
11.50 – Závěrečný diskusní blok
Ve velkém sále kongresového centra Aldis probíhá závěrečný diskusní blok zástupců samospráv a státní správy. Za ministerstvo vnitra diskutují o dalším osudu eGovernmentu, o procesu zveřejňování smluv nebo o otevřených datech digitální šampion Ondřej Felix a ředitel odboru eGovernmentu Ministerstva vnitra Bohdan Urban.
 
11.30 - Zvláštní cena ministra vnitra
Součástí tradiční soutěže Zlatý erb bylo také letos vyhlášení Zvláštní ceny ministra vnitra za nejlepší bezbariérový přístup na webové stránky měst a obcí. Ocenění během včerejšího slavnostního večera převzali v kategorii obce zástupci obce Nučice, v kategorii města pak představitelé města Bruntál.
 
10.45 – Procesní modelování agend
Ředitel odboru veřejné správy Ministerstva vnitra představil projekt Procesní modelování agend a jeho čtyři hlavní cíle. Jde o využívání prvků procesního řízení a zavedení standardů ve veřejné správě, o snižování byrokratické zátěže, rozšíření metod kvality ve veřejné správě a zavedení hodnocení ve veřejné správě. Smyslem procesního modelování agend je konkrétní popis jednotlivých agend veřejné správy, jejich vzájemné provázanosti, popis nákladů, výnosů, rizik a potřebnosti agendy. Tento popis Ministerstvo vnitra pilotně zjišťuje u vybraných agend.
 
10.00 – První národní katalog otevřených dat
O podpoře otevřených dat se však v Hradci Králové kromě ocenění především přednášelo. Dušan Chlapek konzultant Ministerstva vnitra z Vysoké školy ekonomické v Praze dnes dopoledne představil Národní katalog otevřených dat ve veřejné správě. „Jde o nový registr na Portálu veřejné správy. 10. dubna letošního roku přesně v 10.00 hodin jsme zahájili jeho pilotní provoz. Informace v něm ukládá MVČR, MFČR, NKU, ČTÚ, ČOI,“ prozradil Dušan Chlapek. Abychom se k otevřeným datům mohli dostat, řekl Dušan Chlapek, musíme je nejprve zkatalogizovat. Právě k tomu bude sloužit Katalog otevřených dat ve veřejné správě. Tyto katalogy dříve vznikaly lokálně – konkrétní instituce si dělaly své vlastní katalogy. Díky Ministerstvu vnitra teď vzniká první celonárodní katalog pro otevřená data ve veřejné správě. Otevřená data jsou strukturovaná strojově čitelná data, která jsou s minimem omezení dostupná elektronicky a kdokoliv si je může stáhnout a dále s nimi pracovat.
 
9.45 - Ministerstvo vnitra ocenilo podporu otevřených dat
Nejen přednášky a prezentace, ale také ocenění za úsilí o transparentnost veřejné správy. I to je 18. ročník konference v Hradci Králové. V pondělí 13. dubna 2015 převzali během slavnostního večera na konferenci ISSS zástupci Fóra pro otevřená data Cenu ministra vnitra za přínos k rozvoji informačních a komunikačních technologií ve veřejné správě. Ministerstvo vnitra ocenilo Fórum za dlouholetou podporu a propagaci otevřených dat.
 
9.20 – SOCCR, zkratka, která zajistí bezpečnost
Jedním ze základních nástrojů pro dohled nad bezpečností IT systémů státu i veřejné správy bude na základě zákona o kyberbezpečnosti tzv. SOCCR, tedy Security Operation Center for Cyber Reliability. „Vyvíjíme nástroje, abychom pro potřebné systémy dokázali zajistit komplexní bezpečnost. Předpokládáme, že systém SOCCR spustíme v druhé polovině letošního roku,“ řekl dále Miroslav Tůma z Ministerstva vnitra. Systém bude např. sbírat a vyhodnocovat provozní a bezpečnostní události v režimu 24 hodin sedm dní v týdnu nebo identifikovat, řešit a hlásit bezpečnostní incidenty. Systém bude součástí tzv. dohledové centra eGovernmentu, které vznikne do konce tohoto roku. Centrum bude „dohledovat“ cca 20 tisíc kritických prvků po celé republice.
 
9.00 – Kyberbezpečnost
Bez zákona o kybernetické bezpečnosti to nepůjde. To sdělil v úvodní prezentaci druhého a závěrečného dne konference ISSS v Hradci Králové Miroslav Tůma, ředitel odboru kybernetické bezpečnosti a koordinace ICT Ministerstva vnitra. Zjednodušeně jde o zákon, který bude úřady, konkrétně jejich systémy, chránit před potenciálními IT „katastrofami“. Ministerstvo vnitra podle Miroslava Tůmy pracuje na implementaci požadavků zákona, který má ochránit úřední systémy už přibližně rok a půl. „Spolupracujeme na tom s ostatními resorty i krajskými úřady, což je lepší řešení, než kdybychom všichni nezávisle na sobě vymýšleli své vlastní návrhy,“ uvedl Miroslav Tůma.

 

vytisknout  e-mailem