Tisková zpráva ze zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality
Září 2022
Ministerstvo vnitra České republiky
odbor prevence kriminality
Tisková zpráva
září 2022
Pravidelné zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality – září 2022
Dne 27. září 2022 se konalo zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality (RVPPK), které mělo následující program:
- Aktuální situace v oblasti závislostí – ÚV (RVKPP)
- Priority pro Předsednictví ČR v Radě EU politiky v oblasti závislostí – ÚV (RVKPP)
- Informace o závěrečném hodnocení Akčního plánu realizace Národní strategie prevence a snižování škod spojených se závislostním chováním 2019–2021 a novém akčním plánu pro období 2022–2024 – ÚV (RVKPP)
- Digitální závislosti v České republice – ÚV (RVKPP)
- Různé
V úvodu informoval JUDr. Barbořík o schválení zásad a vyhlášení mimořádné výzvy pro 2. kolo dotačního programu Prevence kriminality na místní úrovni ke zvládání dopadů uprchlické vlny související s invazí Ruské federace na Ukrajinu. Výzva je zveřejněna na stránkách webu MV (https://www.mvcr.cz/clanek/dotacni-system-prevence-kriminality.aspx). V rámci MV se připravuje strategie k tématu zvládání dopadů uprchlické vlny na roky 2023 a 1. čtvrtletí 2024, kam OPK opět zadal požadavek na pokračování aktivit z letošního roku. Patří tam např. podpora oblasti boje proti obchodování s lidmi, školení, posilování spolupráce aj.
V rámci bodu 1. vystoupila Mgr. Chomynová z odboru protidrogové politiky Úřadu vlády s prezentací k aktuální situaci v oblasti závislostí. Představila aktuální Zprávy, které vydává Národní monitorovací středisko, a popsala plány v jejich další tvorbě. Na dotaz JUDr. Barboříka dále informovala o ustanovení nového protidrogového koordinátora Mgr. Vobořila a přidala informaci, že novou ředitelkou odboru protidrogové politiky je Mgr. Kiššová.
V bodu 2. Mgr. Mihalová z odboru protidrogové politiky Úřadu vlády představila Priority pro Předsednictví ČR v Radě EU politiky v oblasti závislostí – Podpora racionální drogové politiky založené na vědeckých důkazech a lidských právech. Mgr. Horáčková z téhož odboru navázala bodem 3., ve kterém seznámila členy s rozpočtem na příští rok. V rámci diskuze se JUDr. Barbořík zeptal na dopady přílivu ukrajinských uprchlíků na oblast závislostí, na což odpověděla Mgr. Černíková, že situaci sledují od začátku a velké riziko vidí v příchodu uživatelů nelegálních drog, kteří jsou nakaženi infekčními chorobami.
V rámci bodu 4. Mgr. Chomynová představila téma Digitální závislosti v České republice. Popsala nadužívání digitálních technologií u dětí i dospělých a nárůst počtu klientů se závislostí na digitálních technologiích. Řešení by mělo zahrnovat monitoring situace a dopadů, vzdělávání veřejnosti, včasnou detekci rozvoje závislosti i nabídku pomáhajících služeb a odborné adiktologické léčby. Mgr. Kubecová z MŠMT doplnila, že v rámci dotačního programu mají zahrnutu oblast duševního zdraví a počítají s tím i na další rok. Také se plánuje, že to bude součástí výuky a bude zakomponováno do rámcových vzdělávacích plánů.
V bodu 5. různé informoval JUDr. Barbořík o nadcházejících aktivitách – měsíc říjen je měsíc kybernetické bezpečnosti. Kampaň na podporu kyberbezpečnosti, osvěty i vzdělávání pořádá již několik let evropská agentura ENISA v několika evropských zemích. Česká republika se účastní opakovaně. Hlavním gestorem je NÚKIB, který každoročně pořádá i Kurz: Festival bezpečného internetu (nukib.cz). MV se k aktivitám také připojí. RVPPK minulý týden schválil Statut a Jednací řád Kyberkomise.
Přílohy:
Přílohy ad bod 1 – PP_prevence_kriminality
Přílohy ad bod 2 – Vyhodnocení AP 2019-2021_RVPPK
Příloha ad bod 3 – Zprávy závislosti v ČR_koncept a situace
Příloha ad bod 4 – VZ 2022_digitální_RVKPP
Kontakt:
Odbor prevence kriminality MVČR, opk@mvcr.cz, tel.: +420 974 832 255