Bezpečnostní výzkum  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Větší bezpečnost i více míst pro podání žádosti a vyzvednutí dokladu. Vláda schválila návrh nového zákona o občanských průkazech

Vláda dnes, 5. října 2020, schválila návrh nového zákona o občanských průkazech. Návrh Ministerstva vnitra posiluje zabezpečení občanských průkazů tak, aby splňovaly nařízení EU, a zefektivňuje způsob vydávání dokladu. 

Všechny občanské průkazy občanů starších 12 let by v celé EU měly mít biometrické údaje v podobě obličeje a otisků prstů obou rukou. Pouze u dětí do 12 let půjde jen o zobrazení obličeje.

Nařízení EU mimo jiné stanoví jednotná minimální pravidla pro bezpečnostní prvky identifikačních dokladů občanů EU. Průkazy totožnosti musí povinně splňovat minimální standardy Mezinárodní organizace pro civilní letectví – ICAO (formát ID-1), bezpečnostní normy podle dokumentu ICAO 9303 a obsahovat biometrické údaje uložené na vysoce zabezpečeném bezkontaktním paměťovém médiu.

Návrh počítá i se zrušením občanských průkazů bez strojově čitelných údajů, které jsou dnes vydávané v souvislosti s volebním právem. Nově by lidé mohli mít možnost podat žádost i vyzvednout si průkaz totožnosti na vybraných zastupitelských úřadech. Ve výjimečných případech, např. při dlouhodobých zdravotních potížích, půjde požádat o občanský průkaz i mimo obecní úřad obce s rozšířenou působností.
Naopak na občanský průkaz už by se neměly zapisovat některé údaje, jako titul nebo vědecká hodnost. Lidé si však budou moci úředně znehodnocený občanský průkaz nechat. Mění se také platnost občanských průkazů pro děti do 15 let. Děti do šesti let budou mít občanský průkaz na dva roky, od šesti let na dobu pěti let.

Změny by až na výjimky, např. možnost podat žádost na zastupitelském úřadu, kdy to bude umožněno až od 1. 1. 2025,  měly platit pro nové doklady vydávané od 2. srpna 2021.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem