Bezpečnostní výzkum  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Analýza účinnosti zákona o státní službě

Analýza zákona o státní službě  byla zpracována v rámci projektu Podpora profesionalizace a kvality státní služby a státní správy s registračním číslem CZ.03.4.74/0.0/0.0/15_019/0006173, jehož předmětem je podpora profesionalizace, vyšší kvality a dalšího rozvoje státní služby v České republice.

  • Analýza účinnosti zákona o státní službě byla zpracována formou tzv. ex post RIA (RIA, z anglického pojmu Regulatory Impact Analysis), v rámci které byly vyhodnoceny reálné dopady zákona o státní službě po několika letech jeho účinnosti, a to ve vztahu k naplnění cílů a základních principů právní úpravy státní služby v České republice definované mj. ze strany Evropské komise. Mezi cíle státní služby patří odpolitizování státní správy, posílení efektivnosti a výkonnosti služebních úřadů, zvýšení transparentnosti, profesionalizace a stability státní správy.
    Z důvodu zajištění nezávislého hodnocení naplňování cílů zákona byla ex post RIA zpracována externím dodavatelem, vybraným na základě zadávacího řízení (viz smlouva v Registru smluv).

    Pro komplexní vyhodnocení všech cílů zákona navrhl dodavatel sérii ukazatelů, pro které byla využita data z Informačního systému o státní službě, případně data již shromážděná v sekci pro státní službu. Dále byly realizovány rozsáhlé hloubkové rozhovory s představiteli státní správy a se zástupci akademického sektoru a odborné veřejnosti a dotazníkové šetření napříč všemi služebními úřady za účelem doplnění chybějících dat. V závěru ex post RIA jsou definována opatření, která by měla směřovat k odstranění identifikovaných nedostatků při naplňování cílů právní úpravy státní služby v České republice.

  • V návaznosti na zpracování ex post RIA k zákonu o státní službě byla zpracována Analýza zákona o státní službě se zaměřením na oblast personálních procesů (pdf, 1,9 MB), jejíž závěry budou využity při zpracovávání návrhu novely zákona o státní službě. Úvodní část této analýzy obsahuje srovnání právní úpravy  služebního poměru v zákoně o státní službě a pracovního poměru v zákoníku práce. Druhá část analýzy se zabývá praktickým uplatňováním  čtrnácti dílčích personálních procesů (např. personální plánování, získávání zaměstnanců, hodnocení a řízení pracovního výkonu ad.) ve služebních úřadech, které jsou srovnávány  s "dobrou praxí"  v oblasti personálního řízení a jejich vymezením v zákoně o státní službě a zákoníku práce.
    Při zpracovávání analýzy byly využity kvalitativní i kvantitativní metody. Bylo realizováno dotazníkové šetření mezi služebními úřady, které bylo doplněno hloubkovými rozhovory s vybranými státními tajemníky a vedoucími služebních úřadů.

    Analýza zákona o státní službě byla zpracována expertním týmem složeným ze zástupců akademické sféry a odborníkem na pracovní právo.

  • Vedle analýzy účinnosti zákona o státní službě byla zpracována i podrobná Analýza oborů státní služby a aplikace katalogu správních činností (pdf, 7,2 MB).

Zpráva z ex post hodnocení dopadů regulace (RIA) k zákonu č. 234/2014 Sb., o státní službě, ve znění pozdějších předpisů (pdf, 4,2 MB)​

Analýza zákona o státní službě - personální procesy (pdf, 1,9 MB)

  

Podpora profesionalizace a kvality státní služby a státní správy
CZ.03.4.74/0.0/0.0/15_019/0006173

OPZam.jpg

  

vytisknout  e-mailem