Bezpečnostní výzkum  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Strážníci ve Frýdku-Místku zdarma tečkují kola

Městská policie začala označovat 1. srpna syntetickou DNA jízdní kola ve Frýdku-Místku. Zájemci za tuto ochranu nezaplatí ani korunu.
 
„Jedná se o forenzní značení bicyklů s pomocí syntetické DNA. Evidence se týká všech typů kol, elektrokol a koloběžek. Kola na několika příslušných místech označujeme mikroskopickými tečkami s jedinečným kódem. Tyto mikrotečky jsou pouhým okem téměř neviditelné. Jejich vyhledávání na jízdním kole se provádí pomocí UV světla," připomenula manažerka prevence kriminality Městské policie ve Frýdku-Místku Lenka Biolková. Vlastní kód na ozářené mikrotečce se stává čitelným po jeho zvětšení. „Podstatou celého projektu je, že označená jízdní kola budou zaregistrována nejen do databáze frýdecko-místeckého magistrátu, ale i do celosvětové databáze výrobce forenzního značení, což odrazuje pachatele od krádeží, usnadňuje identifikaci odcizených kol a pátrání po nich," poznamenala Lenka Biolková.
 
Mezi prvními zájemci byl pětatřicetiletý Dušan Chlád z Frýdku-Místku. „Když jsem se o této akci dozvěděl, byl jsem okamžitě rozhodnutý, že se hned první den s kolem dostavím. V minulosti jsem totiž kvůli zlodějům přišel o několik drahých kol. Nyní mám sice levnější model, i tak jsem za něj dal ale sedm tisíc korun. Navíc uvažuji nad tím, že si pořídím kuličkový zámek, po kterém i pákové nůžky jen sklouznou. Přemýšlím i nad zámkem s alarmem, což je taková novinka," řekl Dušan Chlád. Zuzana Bartošová z Frýdku-Místku doprovodila osmiletého Denise Šebíka, aby si mohl u strážců zákona označit koloběžku. „Stála asi dva tisíce korun, takže máme oprávněný strach, abychom o ni nepřišli. Bydlíme totiž v lokalitě, kde je hodně sociálně nepřizpůsobivých, kteří čekají doslova na každou příležitost. Každá ochrana navíc je dobrá," uvažovala Zuzana Bartošová.
 
Zájem během prvních dvou hodin byl i přes nevlídné počasí poměrně slušný. „Když chceme kolo označit, musí mít úplně čisté rámy. I tak už máme takzvaně otečkovaných asi deset kol, mezi kterými byly i dvě s elektrickým pohonem. Každé kolo si navíc nafotíme," dodala Lenka Biolková s tím, že akce bude probíhat celý srpen a září.
 
„A pokud bude i nadále zájem, budeme dokupovat syntetickou DNA, abychom uspokojili co nejvíce cyklistů. Ještě bych chtěla zdůraznit, že se k nám mohou dostavit nejen lidé z Frýdku-Místku, ale i z ostatních obcí regionu. Určitě nikoho neodmítneme. Pro zaevidování kola je nutné mít s sebou občanský průkaz, případně doklad o nabytí kola. Za označení se nic neplatí," ujistila Lenka Biolková.
 
Značení a evidence se bude provádět v Kontaktním centru prevence v křížovém podchodu v pracovní dobu určenou pro veřejnost: pondělí 8:30 – 12:00, 13:00 – 17:00 hodin, středa 8:30 – 12:00, 13:00 – 17:00 hodin, pátek 8:30 – 12:00 hodin.
 

Za Městskou policii Frýdek-Místek Bc. Lenka Biolková, autor článku: Deník/Martin Šrubař         

vytisknout  e-mailem