Bezpečnostní výzkum  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Konference Výstražné systémy pro pohřešované děti v zemích EU

V úterý 19. května 2009 se v pražském Kongresovém centru uskutečnila expertní konference na téma Výstražné systémy pro pohřešované děti v zemích EU (Child Alert Systems). Hlavním cílem konference bylo představit výstražné systémy pro pohřešované děti fungující v některých evropských zemích a napomoci tak k vytvoření těchto systémů v zemích, kde doposud schází. 

Program zahájil ministr vnitra České republiky Martin Pecina. "Téma výstražné systémy pro pohřešované děti úzce souvisí s mottem českého předsednictví 'Evropa otevřená a bezpečná'. Počty pohřešovaných dětí narůstají nejen v ČR, ale i v celé Evropě. Jedná se o problém, který je nutné řešit komplexně na evropské úrovni, a to zejména s ohledem na téměř neomezené možnosti volného pohybu v Evropě," uvedl ministr vnitra Pecina. Ministr dále vysvětlil, že diskusi ohledně potřeby vytvoření a způsobu fungování tzv. "EU Child Alert Systems" zahájilo portugalské předsednictví v roce 2007 na neformální Radě ministrů justice a vnitra. Tam také bylo zdůrazněno, že Child Alert System nemá vést k vytvoření nadnárodního systému, ale k propojení systémů národních a má být aplikovatelný v přesně vymezených případech s mezinárodním prvkem.

V dopoledním bloku konference prezentovali své výstražné systémy zástupci Francie, Nizozemí, Velké Británie a Řecka.

Ve druhé části konference představila ředitelka odboru prevence kriminality Jitka Gjuričová projekt z dílny Ministerstva vnitra tzv. "Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech", který je analogií k Child Alert System. Jedná se o systém vyvinutý za účelem rychlého a úspěšného nalezení pohřešovaných dětí, který počítá se zapojením široké veřejnosti do pátrání a také zajištěním potřebné psychologické podpory rodinám pohřešovaných dětí.

Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech stojí na 4 základních pilířích, a to:

  • Policejním vyšetřování a pátrání (již probíhá na velmi dobré úrovni - 98 % úspěšnost).
  • Propracovaném informačním systému (spolupráce s médii a mobilními operátory).
  • Spolupráci s veřejností.
  • Psychologické podpoře rodinám obětí.
     

Novinkou by měla být spolupráce s mobilními operátory, kteří by v rámci tohoto projektu rozeslali sms veřejnosti v dané lokalitě, kde se dítě ztratilo.

V odpoledních hodinách konference vystoupila také Caroline Humer z amerického Mezinárodního střediska pro pohřešované a zneužívané děti. Konferenci zakončil Michael Weiss z Národní centrály SIRENE, který představil výsledky dotazníku zaměřeného na zlepšení spolupráce při pátrání po pohřešovaných dětech cestou Schengenského informačního systému.

  

Markéta Matlochová
tisková mluvčí MV pro CZ PRES

  


19. května 2009

Odkazy do noveho okna

delegáti

delegáti 

Detailní náhled

Katerina Tsanopoulou

Katerina Tsanopoulou 

Detailní náhled

Martin Pecina

Martin Pecina 

Detailní náhled

Oldřich Martinů a Jitka Gjuričová

Oldřich Martinů a Jitka Gjuričová 

Detailní náhled

prezentace

prezentace 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem