Bezpečnostní výzkum  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna - mýtné pro další skupinu řidičů nákladních vozů

 

V České republice vyneslo mýtné za půl roku 3,1 miliardy korun, což je téměř o půl miliardy korun víc než ve stejném období loni. Důvodem je stále rostoucí počet kamionů. Celkem jich je nyní v systému registrováno téměř 325.000. Zákon o pozemních komunikacích upravuje ve své části první problematiku zařazování pozemních komunikací do jednotlivých kategorií a tříd a jejich změny. V části druhé zákon upravuje vymezení silničního pozemku, součástí a příslušenství dálnic, silnic a místních komunikací. Část třetí vymezuje problematiku výstavby dálnice, silnice, místní komunikace a veřejně přístupné účelové komunikace. V dalších částech zákon upravuje možnost výkonu některých práv a povinností státu v souvislosti s výstavbou, provozováním a údržbou dálnice a v této souvislosti i možnosti zpoplatnění - časový poplatek a mýtné.
 
Na výstavbu nebo zlepšení technického stavu předmětných pozemních komunikací se v posledních letech vynakládá stále větší objem finančních prostředků ze státního rozpočtu a z ostatních veřejných rozpočtů. Přesto však – vzhledem k nadále se zvyšující intenzitě silniční dopravy a využití sítě pozemních komunikací vůbec, ale i s ohledem na náročnější technologické a investiční požadavky při výstavbě a modernizaci pozemních komunikací – vzrůstá další potřeba těchto finančních prostředků.
 
Podle statistických údajů z roku 2006 autodoprava v celé Evropské unii představuje 73 procent pozemní přepravy v unii, na železnici připadá 17 procent. Další peníze lze – stejně jako tomu je i v některých jiných evropských státech – získat zejména zpoplatněním používání vybraných pozemních komunikací některými kategoriemi vozidel, které svým provozem mají významnější vliv na opotřebování a poškozování pozemních komunikací či má jejich provoz jiné výraznější průvodní negativní účinky (emise, hluk apod.).
 
Mýtné jako tzv. výkonové zpoplatnění uživatele vybrané sítě pozemních komunikací je pro povinné subjekty také transparentnějším a spravedlivějším způsobem zpoplatnění nežli časové zpoplatnění formou předplacených kupónů, protože spojuje povinnost platby jen se skutečně ujetou vzdáleností po zpoplatněné pozemní komunikaci. Mýtný systém, při němž jsou zpoplatněna těžká nákladní vozidla nad 12 tun hmotnosti, je v praxi zaveden již od 1. ledna 2007. Za loňský rok vynesl 5,6 miliardy korun, letos se očekává ještě o miliardu víc.
 
Dopravní odborníci a ekonomové připisují vyšší výběry ekonomickému růstu a vysoké spotřebě zboží. Kolem dálnic rostou obří logistická centra a v průmyslových zónách přibývá montoven nejrůznějších produktů. Některé firmy materiál do výroby přesouvají přímo z kamionů, a šetří tím skladové prostory. Průměrná sazba na dálnicích je 4,05 koruny za kilometr, na silnicích první třídy je zhruba poloviční. Skupina poslanců vládních stran nyní předložila novelu zmíněného zákona, podle něhož bude systém mýtného rozšířen tak, že do něj bude od 1. ledna příštího roku technicky zahrnuta skupina vozidel už od hmotnosti 3,5 tuny. V současné době je v České republice registrováno asi 85 tisíc silničních motorových vozidel spadajících do hmotnostní kategorie mezi 3,5 až 12 t.
 
Novela, která vznikla ve spolupráci s ministerstvem dopravy a poslanci ji předkládají kvůli rychlejšímu projednání, také přináší ustanovení evropské směrnice, které státu nařizuje za určitých okolností snížit sazby mýtného. Stát tak bude muset postupovat v případě, že objem vybraného mýtného převýší náklady na údržbu, opravy nebo správu systému pro výběr mýtného. Pro nákladní auta by se mohlo v budoucnu ovšem ve všech zemích EU mýtné ještě zvýšit. Státy by mohly dostat možnost vybírat víc za hluk a zácpy, které vozy způsobují, i za to, že znečišťují prostředí a mohou mít negativní dopady na zdraví lidí.
 
Text: -žam-

vytisknout  e-mailem