Bezpečnostní výzkum  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Charta

  • Charta občana
  • Cíle, obsah charty

Charta občana

Kontaktní údaje

  • Ministerstvo vnitra, Odbor reformy regulace a kvality veřejné správy
    nám. Hrdinů 3, 140 21 Praha 4
  • orr@mvcr.cz

Články (archiv)

Cíle, obsah charty

Pilotní projekt „Charta pro občana“ připravil k realizaci Odbor modernizace veřejné správy na základě zájmu samospráv zjištěného v průběhu roku 2005 při tematicky zaměřených seminářích na oblast zvyšování kvality v organizacích územní veřejné správy.

Cílem charty je zkvalitnit výkon správních činností a veřejných služeb na těch pracovištích, která přicházejí bezprostředně do styku s občany. Charta pro občana je veřejný závazek služby, jehož splnění může uživatel očekávat. Chartu může zpracovat poskytovatel kterékoliv služby s cílem seznámit občana - uživatele především se způsobem, jakým bude služba poskytnuta, co je uživateli garantováno, co se stane, pokud garantované závazky poskytovatele nebudou dodrženy, apod. Cílem pilotního projektu je na základě mezinárodně ověřené metodiky připravit aplikaci do ČR.

Dokument Charty obsahuje: základní údaje o úřadu nebo organizaci, údaje o tom, komu je poskytovaná služba určena, označení budovy, místnosti, hodiny určené veřejnosti, závazné lhůty a standardy kvality, informace o pracovnících, jaké nutné údaje musí poskytnout organizaci uživatel služby, informace o způsobu řešení případných problémů.

Účast na tomto projektu je dobrovolná. Zúčastnit se mohou organizace poskytující věcné veřejné služby nebo správní činnosti na úrovni územní veřejné správy. Chartu občana může zpracovat poskytovatel např. městské hromadné dopravy, či sociální služby, stejně jako stavební úřad, nebo služebna Policie ČR, či obecní policie. Každá organizace se do projektu mohla zapojit i s více agendami. Pro účastníky je projekt bezplatný.

K tomuto projektu se připojily následující organizace: MěÚ Chomutov, MěÚ Pelhřimov, MěÚ Vsetín, Česká asociace pečovatelské služby, Centrum sociálních a zdravotních služeb Poděbrady, Domov důchodců Luhačovice, Knihovna Jiřího Mahena, Brno, Odbor sociálních věcí, Krajského úřadu Zlínského kraje a Dopravní podniky hl. m. Prahy.Tyto organizace se rozhodly prosazovat moderní způsoby řízení a usilují o zlepšování služeb, které poskytují svým uživatelům nad rámec běžných zákonných norem.

Lektoři projektu jsou odborníci Sigma OECD: vedoucí projektu Dr. Elke Löffler z Velké Británie a Prof. Salvador Parrado ze Španělska. Oba lektoři mají zkušenosti s implementací modelu v několika členských zemích EU (Velká Británii, Španělsko, Francie). Pilotní projekt byl oficiálně zahájen 29. března 2006 a trval 18 měsíců.

vytisknout  e-mailem