Bezpečnostní výzkum  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Čtvrtletní zpráva o migraci za III. čtvrtletí 2024

Ministerstvo vnitra vydalo čtvrtletní zprávu o situaci v oblasti migrace v České republice a na migračních trasách do Evropské unie. Zpráva obsahuje statistiky cizinců legálně pobývajících v ČR, data týkající se mezinárodní ochrany, dočasné ochrany a informace o počtech osob migrujících v rámci tří hlavních středomořských migračních tras do EU – východní, centrální a západní. Dále obsahuje informace týkající se migrace na východní hranici EU a informace týkající se situace na tzv. západobalkánské trase. 

 

Počet osob cizí státní příslušnosti, které dlouhodobě žijí v České republice, kontinuálně roste. Na konci třetího čtvrtletí roku 2024 bylo na území ČR registrováno celkem 1 079 094 osob cizí státní příslušnosti, z toho 333 792 na základě oprávnění k přechodnému pobytu, 366 870 na základě oprávnění k trvalému pobytu a 378 432 na základě registrace dočasné ochrany; mužů a žen z nečlenských států Evropské unie bylo 79 %. Mezi osobami cizí státní příslušnosti, které dlouhodobě žijí v ČR, dominují občané a občanky Ukrajiny (578 454), následují občané a občanky Slovenska (120 747) a Vietnamu (68 679). Za výrazným nárůstem počtu cizinců na území ČR stojí zejména vydávání dočasné ochrany těm, kteří prchají z důvodu ruské vojenské agrese na Ukrajině. Česká republika je dlouhodobě státem EU, který hostí nejvíce ukrajinských uprchlíků v přepočtu na velikost populace. V září jich v zemi bylo přibližně 35 na každých 1000 obyvatel, tvoříce tak v České republice 3,5 % populace.

V rámci hlavních středomořských migračních tras přicestovalo nelegálně do Evropy ve třetím čtvrtletí tohoto roku o 7 % více osob než ve stejném období loňského roku. V porovnání s druhým čtvrtletím tohoto roku pak příjezdy vzrostly o 73 %. Podle předběžných veřejně dostupných údajů Frontexu je od začátku roku evidován nárůst počtu nelegálních překročení hranic na východních hranicích EU, a to o 192 %, a na trase přes západní Afriku o 100 % oproti loňskému roku.


odbor azylové a migrační politiky, 12. 11. 2024

vytisknout  e-mailem