Bezpečnostní výzkum  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Tisková zpráva ze zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality

Červen 2024 

Ministerstvo vnitra České republiky
odbor prevence kriminality

Tisková zpráva
červen 2024

Pravidelné zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality - červen 2024

Dne 27. června 2024 se konalo zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality (RVPPK), které mělo následující program:

  1. Násilná kriminalita dětí mladších 15 let - Institut pro kriminologii a sociální prevenci.

  2. Hlavní výsledky výzkumu situace v oblasti delikvence i viktimizace žáků (na základních i středních školách v Praze) - doc. PhDr. Jiří Buriánek, CSc., katedra sociologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

  3. Práce s původci násilí - Odbor prevence kriminality MV + Asociace organizací pracujících s původci násilí.

  4. Centra dětství bez násilí - Odbor prevence kriminality MV + organizace.

  5. Představení dosavadních prací projektu bezpečnostního výzkumu "Komplexní přístup k prevenci a potírání obchodování s dětmi" - Odbor prevence kriminality MV, Accendo + Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.

  6. Různé.
     

Program byl schválen bez námitek.

K bodu 1: JUDr. Hulmáková z IKSP představila výsledky výzkumu, který se zaměřil na násilné činy dětí do 15 let. Zjištění ukázala, že intenzita násilných činů dětí se v posledních letech nemění. Výzkum poukazuje na zvýšený výskyt nebezpečného vyhrožování a částečný přesun agresivního chování dětí do online prostoru. Zaznamenán byl také nárůst případů znásilnění, přesto však zůstávají tyto činy vzácné.

K bodu 2: Mgr. Podaná z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy představila výsledky výzkumu mezi žáky pražských a plzeňských škol. Výzkum se zaměřil na antisociální chování mládeže a kriminální činy, přičemž výrazný pokles byl zaznamenán u méně závažných přestupků. Přesto stále existují rozdíly mezi jednotlivými typy škol.

K bodu 3: Mgr. Bělohlávková z OPK na úvod uvedla, že MV se dlouhodobě snaží podporovat podobné aktivity prostřednictvím dotačních titulů. Násilí ve společnosti a v rodinách existuje a my hledáme cesty, jak ho zastavit a pomoci těm, co v něm žijí, snažíme se rychle identifikovat děti žijící v tomto prostředí a  následně pomoci všem zúčastněným.

Následná diskuse se zaměřila na nutnost zaměřit prevenci nejen na oběti, ale také na pachatele násilí. Liga otevřených mužů (LOM) představila své programy na prevenci opakovaného násilí, které se snaží změnit chování pachatelů prostřednictvím terapie.

K bodu 4: Bc. Wünschová z Centra Locika prezentovala projekt, jehož cílem je pomáhat dětem, které zažívají domácí násilí. Centrum poskytuje odbornou pomoc dětem a jejich rodinám a plánuje rozšíření služeb do dalších krajů.

Mgr. Bělohlávková doplnila, že intervenční služba je typová sociální služba ze zákona a její provozovatel se často jmenuje Intervenční centrum, které dělá i další věci, a dochází zde k prolínání více aktivit a tím ke zmatkům v kompetencích. Program DAC je také kombinace více aktivit, které nyní nejsou nijak definovány, a potřebujeme je nějak ukotvit.

K bodu 5: Doc. Hruška z výzkumného ústavu Accendo představil dosavadní práce na projektu bezpečnostního výzkumu "Komplexní přístup k prevenci a potírání obchodování s dětmi".

Dále byly diskutovány možnosti většího zapojení místních orgánů a organizací do preventivních programů a byla představena nová doporučení pro zlepšení komunikace s veřejností v této oblasti.

K bodu 6: Mgr. Mezerová z NUKIB informovala o Festivalu bezpečného internetu a možnosti registrace na jednotlivé aktivity. Festival bude probíhat celý říjen. Informace jsou dostupné na webu www.fbifest.cz.

JUDr. Barbořík doplnil, že OPK MV má nově obsazenou pozici pracovníka pro oblast prevence kyberkriminality.
 

Přílohy:

Kontakt:

  • Odbor prevence kriminality MV, opk@mvcr.cz, tel.: +20 974 832 255

  

vytisknout  e-mailem