Bezpečnostní výzkum  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vláda schválila návrh zákona o inspekci bezpečnostních sborů

Efektivnější boj s korupcí v bezpečnostních sborech, nezávislé a účinné trestní stíhání činů příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce, jsou hlavní cíle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Návrh zákona o jejím vzniku schválil na svém středečním zasedání kabinet Petra Nečase. 

 

"Bez zavedení takového systému by nebyla ani dokončena reforma policie, jejíž součástí je i vize modernizace, zefektivnění stíhání trestné činnosti příslušníků a zaměstnanců policie a zrušení institucionálních vazeb mezi policií a orgánem, který tuto trestnou činnost stíhá," řekl ke schválení GIBS ministr vnitra Jan Kubice.

Zdůraznil, že vytvořením generální inspekce vznikne inspekční orgán zcela nezávislý na příslušných ministerstvech či bezpečnostních sborech. "Tím bude zamezeno ovlivňování procesu odhalování a stíhání trestné činnosti osob spadajících do personální působnosti generální inspekce, těmito osobami a institucemi," dodal ministr.

GIBS bude samostatným bezpečnostním sborem, který bude mít postavení policejního orgánu podle trestního řádu a pravomoci celostátního útvaru kriminální policie. Na příslušníky inspekce se bude vztahovat zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Šéfa GIBS bude jmenovat a odvolávat premiér po projednání ve výboru Poslanecké sněmovny příslušném ve věcech bezpečnosti.

U příslušníků či občanských zaměstnanců policie se bude generální inspekce zabývat veškerou kriminalitou, u zaměstnanců celní správy a vězeňské služby půjde o trestné činy spáchané v souvislosti s plněním pracovních úkolů. V případě samotných příslušníků a zaměstnanců GIBS povede prověřování, tedy fázi před zahájením trestného stíhání, zvláštní vnitřní oddělení inspekce, fázi vyšetřování, která začíná zahájením stíhání, pak státní zástupce.

Vznik Generální inspekce bezpečnostních sborů je součástí programového prohlášení vlády a návrh zákona na její vytvoření pochází z dílny ministerstva vnitra, financí a spravedlnosti. Přípravě návrhu zákona přitom předcházelo zpracování Analýzy kontrolních mechanismů v bezpečnostních sborech v červnu 2008.

  

Markéta Matlochová
zástupkyně ředitele odboru tisku a public relations

  

vytisknout  e-mailem