Bezpečnostní výzkum  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna – trochu statistiky

 

Poslanecká sněmovna schválila za necelého půl roku nového volebního období 23 návrhů zákonů včetně státního rozpočtu na letošní rok, z nichž 15 již vyšlo ve Sbírce zákonů a 8 čeká na potvrzení Senátem. Z celkově 99 navržených právních předpisů byla navrhovatelem v 50 případech vláda, 12 zákonů navrhl Sněmovně Senát, 9 návrhů přišlo z krajských samospráv a s 28 legislativními návrhy se přihlásili sami poslanci. 10 návrhů zákonů bylo již v prvním čtení zamítnuto či vráceno navrhovateli. Poslanci se zabývali také 59 mezinárodními smlouvami a 43 zprávami, které jsou podle zákonů povinny předkládat různé státní úřady. Jednalo se například o Přehled o činnosti cenových kontrolních orgánů, informace o vojenských cvičeních, Zprávu o situaci v oblasti migrace na území ČR, Zprávu o stavu zemědělství či Návrh rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení na rok 2011. Celkem bylo k začátku roku 2011 Poslanecké sněmovně předloženo 216 sněmovních tisků, a to včetně 15 písemných interpelací, kdy interpelující poslanec nebyl spokojen s odpovědí člena vlády a tak, jak mu umožňuje jednací řád, požádal o projednání své interpelace Poslaneckou sněmovnou.
 
Koaliční vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných má ve sněmovně pohodlnou většinu 118 z 200 hlasů a nemá zatím problém své předlohy v dolní komoře odhlasovat. Koalici se dosud nepodařilo ve sněmovně obhájit pouze předlohu o omezení imunity zákonodárců, pro níž byla nutná ústavní většina 120 hlasů. Sněmovna zamítla koaliční většinou například návrhy ČSSD na přímou volbu prezidenta, na zavedení celostátního referenda a na zrušení anonymních akcií. Například přímá volba prezidenta je ve vládním prohlášení a koalice chce letos podat vlastní předlohu. Vláda se zavázala předložit i svůj model referenda. Poslanci zamítli i několik krajských novel. Patřila k nim předloha Pardubického kraje, podle níž by hasiči dostávali od pojišťoven čtyři procenta z částky vybrané od řidičů na povinném ručení na obnovu techniky.
 
Do 31. března 2011 mohou občané a organizace předkládat Poslanecké sněmovně jmenovité podněty k propůjčení na udělení státních vyznamenání. Podněty je možno zasílat podvýboru organizačního výboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, Sněmovní 4, 118 26 Praha 1, jehož předsedkyní je místopředsedkyně Poslanecké sněmovny poslankyně Vlasta Parkanová, nebo je předkládat prostřednictvím poslanců nebo poslaneckých klubů. Podvýbor projedná všechny přijaté návrhy a předloží je poslaneckým klubům k případnému osvojení.Vybrané návrhy doporučí ke schválení usnesení, kterým Poslanecká sněmovna předloží své návrhy prezidentu republiky. Jeho rozhodnutí má konečnou platnost. Řádovými dny pro propůjčování nebo udělování státních vyznamenání jsou dle zákona č. 157/ 94 Sb. o státních vyznamenáních České republiky 1. leden a 28. říjen.

vytisknout  e-mailem