Bezpečnostní výzkum  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Senát - novela zákona o místních poplatcích se vrací do sněmovny

 

V Poslanecké sněmovně čeká na další projednání několik návrhů zákonů, které sem poslal Senát ze své minulé schůze. Jedním z nich je i novela zákona o místních poplatcích. Autoři této novely chtějí napravit stávající situaci, kdy zaměstnanci ubytovaní v závodních ubytovnách využívají místní služby v daných městech, jako například veřejnou dopravu, ale nepřispívají na ně. Podle pravidel rozpočtového určení daní se totiž vyplácejí městům peníze pouze na obyvatele s trvalým pobytem a na zaměstnanecké ubytovny se dosud v zákoně o místních poplatcích vztahuje výjimka. Nově by provozovatelé těchto ubytoven tedy měli platit obcím ubytovací poplatek ve výši šesti korun za každé lůžko. Totéž by mělo platit i pro ostatní ubytovací zařízení, jejichž provozovatelé dosud platí pouze čtyři koruny denně. Senát však na návrh senátora Jiřího Bise připravil pozměňovací návrh, aby byla zpoplatněna pouze lůžka využitá. Dle slov poslance Bise každá obec potřebuje zjistit, kolik pracovníků se vůbec nachází v ubytovnách a zároveň je nutné mít ze zákona možnost poměrně jednoduchým způsobem kontrolovat, aby ubytování odpovídalo životní úrovni a stylu demokratického státu. Pokud se s pozměňovacím návrhem ztotožní i poslanci a novelu zákona podepíše prezident republiky, zákon bude platit od počátku roku 2010.

Na další projednání čeká i novela zákona o stavebním spoření, kterou senátoři zamítli. Podle této legislativní předlohy by bylo možné použít peníze ze stavebního spoření mimo jiné i na financování studia. Senátorům se ale zpracování zákona příliš nelíbilo. Podle senátorky Aleny Venhodové je zpracován povrchně. Problémem je například vymezení pojmu studijní potřeby. „Vymezení toho, co je studijní potřeba, je natolik obecné, že v praxi do něj půjde zahrnout téměř kdeco. Od nákupu ojetého osobního automobilu nebo složení akontace na nákup nového vozidla formou leasingu, přes prakticky jakoukoliv spotřební elektroniku, až třeba po pořízení letenek s případným zdůvodněním, že jsou použity pro studijní cestu, zahraniční stáž, poznávací či tvůrčí pobyt v zahraničí apod.,“ uvedla poslankyně. Navíc jediným dokladem pro přiznání a čerpání úvěru je potvrzení o studiu.

Novela podle Aleny Venhodové také neposkytuje rovné podmínky pro všechny studenty. „Čím potřebnější student, tím méně je pro stavební spořitelnu bonitní a tím může mít horší podmínky pro úvěr,“ dodala Alena Venhodová. Poslanecký návrh dle jejího mínění tím prohlubuje nerovnosti mezi studenty. Novela totiž nabízí možnost půjček těm, kteří mají dobré sociálně ekonomické rodinné zázemí, které studentovi a jeho rodině umožní splácet dluh již v době studia. Návrh je podle senátorky zacílen na rozšíření aktivit stavebních spořitelen a nereflektuje sociální situaci studentů a schopnost splácení v průběhu studia. „Myslím, že tento návrh, podaný možná s dobrým úmyslem, je psán spíše ve prospěch stavebních spořitelen než ve prospěch studentů,“ zakončila Alena Venhodová a zároveň apelovala na Ministerstvo školství, aby dopracovalo a rychle předložilo úpravu skutečného produktu studijního spoření, který by umožňoval dosáhnout na studium i studentům z nízkopříjmových skupin. Senátoři návrh zákona zamítli a vrátili do Poslanecké sněmovny k novému projednání. Poslanci však mají možnost veto senátorů přehlasovat.

Text –kk-

vytisknout  e-mailem