Bezpečnostní výzkum  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra se zúčastnil zasedání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci ve Stockholmu

Ministr vnitra Martin Pecina se ve čtvrtek 16. července 2009 zúčastnil neformálního zasedání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci ve Stockholmu. 

 

Neformální jednání vedli za švédské předsednictví ministryně spravedlnosti Beatrice Ask a ministr pro migraci a azyl Tobias Billström. Zasedání bylo rozděleno do dvou plenárních zasedání:

  • Plenární zasedání I
    - Rozvoj Evropy, která chrání

  • Plenární zasedání II
    - Evropa
    založená na odpovědnosti a solidaritě v oblastech migrace a azylu.
     

Ministři vnitra a spravedlnosti států Evropské unie diskutovali o vizích pro nový víceletý program v oblasti svobody, bezpečnosti a práva na léta 2010-2014 (tzv. Stockholmský program), který by měl být zaměřen na potřeby občanů EU a jejich ochranu. Ministr vnitra Martin Pecina také informoval své partnery z Evropské unie o zavedení vízové povinnosti Kanadou pro občany České republiky.

Ministr vnitra Martin Pecina uvedl, že Česká republika zcela souhlasí s tím, že by měla politika EU v oblasti justice a vnitra klást hlavní důraz na občana, kterému je třeba zajistit bezpečnost a ochranu při současném respektování jeho práv a svobod. Zároveň uvedl, že další směřování v oblasti justice a vnitra by se mělo zaměřit na několik stěžejních oblastí. Jedná se zejména o oblast výměny informací, která je prostorem, kde bude nezbytné pokračovat v další intenzivní práci. Další velmi důležitou oblastí je boj proti obchodu s lidmi a boj proti sexuálnímu zneužívání dětí. Obě tyto závažné formy trestné činnosti jsou oblastmi, které vyžadují opatření nejen v dlouhodobém hledisku, ale i okamžitá a účinná opatření v krátkodobém horizontu, aby bylo možné těmto formám trestné činnosti co nejdříve a co nejefektivněji zamezit.

Ve druhém bloku jednání se ministři věnovali tématu migrace a azylu. Zdůraznili palčivou potřebu skutečného společného postupu v této oblasti. Shodli se, že v oblasti nelegální migrace je nezbytné posílit preventivní opatření a výrazně posílit spolupráci se zeměmi původu. Pro další období bude důležité prohloubit praktickou spolupráci členských zemí EU, a to zvláště v boji s převaděčskými sítěmi a souvisejícími dalšími formami organizované kriminality spojené s nelegální migrací.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  

vytisknout  e-mailem