Bezpečnostní výzkum  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna - rychlé protikrizové legislativní změny

 

Poslanecká sněmovna v pátek 3. dubna v prvním čtení schválila zavedení slev na sociálním pojištění pro zaměstnavatele, zrychlení odpisů vybraného firemního majetku a novelu insolvenčního zákona, který má více ochránit podniky postižené finanční krizí a jejich zaměstnance. Vládě se tak podařilo prosadit svá protikrizová opatření. Bylo to proto, že koalice se s opozicí dohodly na tom, že si vzájemně pošlou do dalších čtení svoje protikrizové návrhy a budou o nich jednat.
  
Novela insolvenčního zákona má podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase uchránit pracovní místa podniků v potížích, nelikvidovat tyto firmy a lépe ochránit zaměstnance před insolvencí zaměstnavatele. Novela také podle Pospíšila zlepší možnosti oddlužení, tedy splácení dluhu ve splátkách, které se bude vztahovat i na občany. Platnost novely zřejmě umožní, aby tisíce sklářů ze skupiny Bohemia Crystalex Trading a pracovníků dalších firem, na které byl od loňského 1. září podán insolvenční návrh, dostali zpětně část svých měsíčních platů.
 
Novela zákona o pojistném na sociálním zabezpečení by měla hlavně pomoci omezit propouštění zaměstnanců s nízkými příjmy. Podle Nečase novela pomůže zachránit 50 000 až 70 000 pracovních míst. Sociální demokraté ale upozornili, že tím státní rozpočet přijde o 18 až 19 miliard korun. Tyto peníze by pak mohly podle nich chybět třeba na valorizaci důchodů. Že toto opatření může důchodový systém ovlivnit, Nečas připustil. Slevy na pojištění mají fungovat sestupně - čím nižší příjem zaměstnanec dostává, tím vyšší slevu na něj zaměstnavatel získá. Sociální demokraté i komunisté se obávají, že toho firmy zneužijí a budou převádět některé zaměstnance do nízkopříjmových kategorií. Opatření má mít dočasnou platnost do konce roku 2011.
 
S návrhem na zrychlení odpisů některého firemního majetku souhlasila i ČSSD, která má toto opatření také ve svém protikrizovém plánu. Návrh motivuje podnikatele k novým investicím do podnikání. Zrychlené odpisy by zároveň měly zvýšit poptávku po hmotném majetku a znamenají vítaný ekonomický stimul pro tuzemské výrobní podniky.
 
Poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques bude stát v čele sněmovního výboru pro evropské záležitosti. Původně v této funkci byl Ondřej Liška, ale opustil ji poté, co se v prosinci 2007 stal ministrem školství. V čele výboru pro zdravotnictví bude sociální demokrat Jaroslav Krákora, který nahradí svého stranického kolegu, nyní středočeského hejtmana Davida Ratha. V čele mandátového a imunitního výboru potvrdila Sněmovna poslankyni ČSSD Hanu Šedivou. Výbor povede místo Miloslava Kaly, který se loni stal viceprezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu, a jeho poslanecký mandát tím zanikl.
 
Navíc ve Sněmovně vznikne vyšetřovací komise, která se má zabývat možným prorůstáním organizovaného zločinu a politiky na základě policejního spisu Krakatice. Poslanci zároveň zbavili mlčenlivosti bývalého detektiva Karla Tichého, který na spisu pracoval. Spis mapoval například aktivity kontroverzního podnikatele Františka Mrázka a objevují se v něm i jména některých politiků včetně ministra vnitra Ivana Langra. Komise bude mít 12 členů. Po čtyřech je najmenují ODS a ČSSD, dva KSČM a po jednom KDU-ČSL a SZ. Výsledky své práce by měla komise odevzdat do 30. září. Z policejního spisu Krakatice se podle Langra ztratilo 6000 stran.
  
text –žam-

vytisknout  e-mailem