Bezpečnostní výzkum  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Senát - problémy výuky novodobých dějin

 

Předseda Senátu Přemysl Sobotka spolu s ministrem kultury Václavem Jehličkou zahájili v ruském Petrohradu výstavu „Sedmnáct století českého granátu“. Výstava, kterou připravilo Národní muzeum v Praze a Ruské etnografické muzeum, je součástí kulturních projektů v rámci předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.
 
Při slavnostní vernisáži hovořil předseda Senátu o českém granátu jako o reprezentativním fenoménu naší republiky. „Vnímám tuto výstavu jako významný příspěvek ke kulturní dimenzi českého předsednictví mimo hranice Evropské unie. Český granát je naším mineralogickým symbolem, tento český diamant může velmi dobře reprezentovat umění českých šperkařů a je dobrým vyslancem českých a evropských uměleckých a řemeslných tradic“, řekl mimo jiné při zahájení výstavy předseda českého Senátu Přemysl Sobotka. Ministr kultury hovořil i o exportních kvalitách českého granátu. Slavnostního zahájení se zúčastnil rovněž generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš, představitelé zákonodárné moci Petrohradu a náměstek ministra kultury Ruské federace.
 
V rámci probíhajícího libereckého mistrovství světa v lyžování navštívili 23. února Senát představitelé Mezinárodní lyžařské federace „Pozval jsem činovníky FIS a zástupce delegací všech jednašedesáti soutěžících států do Senátu, abych jim poděkoval za dobrou práci, popřál dobré výsledky a také ukázal historické prostory Valdštejnského paláce, ve kterých Senát sídlí,“ uvedl po setkání Přemysl Sobotka. Delegaci FIS vedl Gian Franco Kasper, prezident FIS, mezi pozvanými byli například předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek nebo prezidentka Organizačního výboru Mistrovství světa v klasickém lyžování Kateřina Neumannová.
 
Mezinárodní konference o problémech výuky moderních dějinMezinárodní konference
o problémech výuky moderních dějin
V rámci festivalu Mene Tekel, jehož cílem je připomenout období komunismu a jeho zločiny a varovat před novými formami prorůstání zla do společenského systému, se v Senátu konaly dvě zajímavé akce. Jednak byla 24. února v předsálí Jednacího sálu představena výstava III. odboj v Československu, kterou připravil výtvarník Jan Kratochvíl. Putovní výstava, která měla premiéru v Evropském parlamentu v červnu 2006, sestává z 30 dvojjazyčných panelů a je věnována přímým účastníkům III. odboje v Československu.
   
V týž den byla v Jednacím sále zahájena i mezinárodní konference o problémech výuky novodobých dějin. Nad výstavou i konferencí převzal záštitu předseda Senátu Přemysl Sobotka. Ve svých projevech na obou akcích varoval před opakováním nástupu komunistů k moci. „V této zemi sílí politický populismus, který živí v lidech bakterie třídní nenávisti, snahy uplatnit v politice nepolepšitelné vyznavače stalinismu i pokusy zasáhnout opět falšováním našich novodobých dějin výuku dějepisu. Nejde však jen o roduvěrné komunisty, protože stará hesla bolševického demagoga Klementa Gottwalda dnes oživují v zájmu své snahy dostat se k moci i politici, kteří sice před listopadem 1989 nikdy nebyli členy komunistické strany, ale dokázali na komunistickém režimu úspěšně parazitovat například v rámci organizací Národní fronty, což trvale ovlivnilo nejen jejich rétoriku, ale i způsoby myšlení a chování,“ uvedl mezi jiným Přemysl Sobotka. 
  
Text – kk-
Foto: Archiv Senátu PČR
 

vytisknout  e-mailem