Bezpečnostní výzkum  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

16. kolo soutěže Svět očima dětí (2019)

  1. Vyhlášení 16. ročníku soutěže
  2. Pravidla soutěže
  3. Informační listy k jednotlivým tématům, užitečné kontakty
  4. Fotogalerie a prezentace
  5. Archiv soutěže

Informační listy k jednotlivým tématům, užitečné kontakty

Sportem na OLYMP

Pohyb je součástí života a každý z nás ho bere jako samozřejmost. V době počítačů a internetu se na něj ale zapomíná, přitom je nepostradatelný pro zdraví jak fyzické, tak duševní. Navíc nás naučí vyhrávat, respektovat soupeře, ale i prohrávat.

Ministerstvo vnitra reprezentují ve sportu nejen hasiči a policisté, ale také vrcholoví sportovci, jejichž příprava probíhá v OLYMPU Centru sportu Ministerstva vnitra.

OLYMP Centrum sportu Ministerstva vnitra zajišťuje přípravu sportovců k reprezentaci v následujících sportovních odvětvích: atletika, badminton, biatlon, boby a skeleton, box, cyklistika, gymnastika, horolezectví, jachting, judo, lyžování, moto, plavání, rychlobruslení, skateboard, střelba broková a kulová, taekwondo, tenis, triatlon, veslování, volejbal, vzpírání, zápas. Příprava probíhá na profesionální úrovni pod odborným trenérským vedením, zajištěna je též lékařsko-pedagogická péče i materiální zabezpečení.

OLYMP Centrum sportu Ministerstva vnitra se podílí na koordinaci resortního sportu, organizaci celostátních policejních mistrovství i mezinárodních soutěží konaných v ČR a vytváří podmínky pro sportovní aktivity policistů, které rozvíjí jejich fyzickou zdatnost potřebnou k výkonu služby.

Víš, kteří sportovci reprezentují Ministerstvo vnitra? Na jaké sporty připravují sportovce trenéři OLYMPU? Jaký sport baví tebe? Máš své sportovní vzory? Proč je důležité se věnovat nějakému sportu anebo mít pravidelný pohyb?
 

Hvězdy OLYMPU Centra sportu Ministerstva vnitra

Ministerstvo vnitra reprezentovali v dřívější době skvělí sportovci jako Dana Zátopková, Věra Čáslavská, Miloslava Hübnerová-Rezková, Šárka Záhrobská Strachová, Martin Doktor nebo Kateřina Emmons, v dnešní době resort reprezentují například rychlobruslařka Martina Sáblíková, lezec Adam Ondra, biatlonisté Markéta Davidová či Michal Krčmář, střelec Jiří Lipták, vzpěrač Jiří Orság, cyklista Jan Bárta a další. Bližší informace si můžete najít v odkazech níže.

Užitečné odkazy:

  

Příroda na prodej

  • Prodej ohrožených druhů živočichů a rostlin
  • Týrání zvířat
  • Pašování ohrožených druhů
     

Z přírody mizí mnoho druhů rostlin a zvířat. Jedním z důvodů je činnost pašeráků a stále narůstající nelegální mezinárodní obchod. Některé rostliny či zvířata se stávají zajímavými suvenýry z dovolené, jiná exotickými domácími mazlíčky a další končí jako surovina pro výrobu luxusních dekorací, potravin nebo léků v tradiční asijské medicíně. Účinnost těchto preparátů je přitom pouze na úrovni pověr. Někteří lidé jsou přesto ochotni zaplatit za tyto produkty nemalé peníze.

Další oblastí jsou různé zábavní zooparky, zookoutky či tzv. kontaktní zoo, nabízející možnost pohladit si mláďata exotických šelem. Tato zařízení často tvrdí, že se starají o opuštěná zvířata, avšak ve skutečnosti jsou to většinou mláďata uměle odchovaná. Samice se vysilují příliš častými porody a předčasně umírají. Jejich mláďata trpí intenzivním kontaktem s lidmi, který je pro ně nepřirozený a rovná se psychickému týrání. Když pak povyrostou a stanou se hůře ovladatelná, jsou bez milosti zabita a použita jako surovina. Jedná se tedy o neetickou výdělečnou činnost maskovanou ušlechtilými cíli. Návštěvníci mají pocit, že si odnesli nevšední zážitek a současně pomohli k záchraně ohrožených zvířat, a přitom podpořili naprosto nemorální a nebezpečnou záležitost.

Z přírody kvůli těmto praktikám každoročně mizí velké množství odchycených či zabitých zvířat a sebraných rostlin. Často nevratně. Zisk z toho mají především organizované kriminální gangy. Dochází i k propojování s obchodem s drogami či zbraněmi a někdy též k financování terorismu. Zvažte proto, zda je dobré navštěvovat podobná zařízení. Mohli byste nechtěně podpořit nelegální obchod se zvířaty.

Další riziko je spojeno s dovozem různých rostlin a zvířátek z dovolené. Každý rád přiveze sobě nebo kamarádům něco na památku. Ale pozor! Ne všechno je legální vozit přes hranice. Na některé suvenýry se vztahuje úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). CITES se zaměřuje na regulaci mezinárodního obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin. Tato regulace je nutná kvůli efektivní ochraně některých druhů před vyhubením v přírodě, protože jejich odchyt či sběr je velmi rozsáhlý a je jedním z nejzávažnějších faktorů ohrožujících tyto druhy. Ochrana se vztahuje na živé organismy, ale také na jakékoli jejich části či výrobky z nich.

POZOR! Mohli byste se podílet na poškozování tamní přírody, a ještě se vystavit riziku potrestání za nelegální dovoz.

Užitečné odkazy:

  

Dezinformace

S pojmem dezinformace se dnes setkáváme velmi často. Co to ale vlastně dezinformace je a jak ji poznáme? Jak nás může v běžném životě ovlivnit? Kde na ni můžeme nejčastěji narazit?
 

Co je to dezinformace a jak nás může ovlivnit?

Dezinformace je lživá, klamná, falešná informace, která má za cíl ovlivnit úsudek a názor jedince, více osob či celé společnosti tak, aby vyvolala zdání důvěryhodnosti a pravdivosti. Primárním cílem dezinformací je ovlivnit rozhodování nebo názory těch, kteří je přijímají. V konečném důsledku tak mohou měnit náladu ve společnosti či mít například vliv na myšlení společnosti.
 

Kde se s dezinformacemi můžeme setkat?

Dezinformace se šíří převážně v kyberprostoru. Rozmach jejich šíření můžeme pozorovat v posledních letech společně s rozvojem internetu a sociálních sítí. V dnešní době je snadné založit vlastní internetové stránky a pomocí sociálních sítí oslovit tisíce uživatelů.
 

Jak může taková dezinformace vypadat?

Bohužel nelze specifikovat, jak spolehlivě dezinformace poznat. Často ale obsahují některé z následujících znaků. Když je uvidíme, měli bychom zpozornět.

  • Titulky jsou psané velkými písmeny. Často mají za cíl ve čtenáři vyvolat negativní emoce.
  • Články jsou ilustrovány obrázky, které jsou na první pohled fotomontáží.
  • Podívejte se na datum, některé články mohou být velmi staré, ale při dobré příležitosti se znova objeví.
  • Je pod článkem někdo podepsaný, nebo je anonymní? Pokuste se o autorovi zjistit více.
  • Jaké zdroje článek uvádí? Jsou důvěryhodné? A lze tyto informace z některých důvěryhodných zdrojů ověřit?
  • Článek obsahuje pokyn, abychom zprávu rychle sdíleli a šířili mezi své přátele.
     

Příklady dezinformace

FAKTA, KTERÁ PŘEKVAPÍ:

  • Norský losos je jedna z nejjedovatějších potravin ve světě
    Francouzští novináři se zajímali o chov lososů v Norsku. Setkali se s místním ekologem, který jim vyprávěl šokující podrobnosti o práci na rybích farmách "Ryby jsou nemocné, nyní je již možné hovořit o pandemii: nekróza slinivky a nakažlivá chudokrevnost lososů už zachvátila celé Norsko, ale skrývají to před veřejností". Existují i záznamy, které ukazují, jak pracovníci rybích farem lijí do vody silný pesticid, který má neurotoxické účinky. V rybách je možné najít celou řadu chemikálií, které ohrožují i člověka. Norský losos je tak jedna z nejjedovatějších potravin ve světě.

  • Čeká češtinu revoluce? EU chce zrušit písmeno Ř! Prý kvůli zjednodušení ...
    Češtinu čekají velké změny. Evropská lingvistická rada spadající pod EU totiž jednohlasně rozhodla, že od letošního července ruší písmeno Ř. "Téměř nikdo tohle písmeno v Evropě nepoužívá a pro každého, kdo neovládá češtinu, je jeho výslovnost extrémně obtížná. ELR chce zjednodušit komunikaci tím, že problematické znaky a hlásky bude postupně eliminovat," vysvětluje jazykovědec František Měch. Během následujícího týdne by měl být k dispozici seznam slov, která se musí změnit, ale některá budou zrušena úplně.

  

Pomáháme v zahraničí

Ne každý měl štěstí narodit se v zemi, která je bezpečná. Jsou místa, které jsou sužovaná válkami, chudobou nebo přírodními katastrofami. V těchto zemích leckdy chybí dostatečná lékařská péče anebo si ji lidé nemohou z finančních nebo jiných důvodů dovolit. Proto vznikají projekty, které mají v postižených oblastech pomáhat, jedním z nich je vládní program MEDEVAC.
 

Co je MEDEVAC?

Jde o vládní program České republiky, který se zaměřuje na pomoc pacientům v zahraničí, kteří si nemohou dovolit zdravotní péči. Nejčastěji se jedná o osoby, které musely uprchnout ze zemí, kde hrozí válka a nebezpečí, případně o osoby v místech zasažených chudobou. Proto nyní působí převážně na Blízkém východě, v Africe nebo také na Ukrajině. Program zde pomáhá v různých formách - například organizováním školení v místních nemocnicích, které naučí místní lékaře, jak správně operovat a starat se o pacienty. Poskytuje také peněžní dary organizacím, které se starají o zlepšení zdravotního prostředí pro místní obyvatele, ať už formou školením, nebo opravou a vybavením samotných nemocnic, které byly poničeny např. bombardováním. Přestože program MEDEVAC vznikl už v roce 1993, kdy se zaměřoval na převoz zraněných pacientů na operace do ČR, v současné době je jeho hlavní náplní přesný opak. Lékaři a zdravotní sestry z českých nemocnic vyjíždějí do zahraničí, kde během maximálně dvoutýdenních pobytů operují v místní nemocnici vybrané pacienty. Ti často trpí zraněním nebo vadou, která se u nás léčí a operuje zcela běžně, zatímco v jejich situaci a prostředí tato operace není dostupná. Mnohdy jednoduché zákroky našich lékařů tak dokážou změnit životy pacientů nejen prodloužením délky života, ale například i možností opět pracovat, a zabezpečit tak rodinu. V rámci programu MEDEVAC působí lékařské týmy, které jsou schopny odoperovat např. srdce, kosti, ale i jizvy a válečná zranění, případně dokážou pacientům navrátit zrak, a umožní jim tak vidět po dlouhé době opět příbuzné.

Program MEDEVAC koordinuje Ministerstvo vnitra v úzké meziresortní spolupráci s dalšími zúčastněnými ministerstvy, konkrétně Ministerstvem zahraničních věcí, Ministerstvem zdravotnictví a Ministerstvem obrany, a Armádou ČR. Od roku 2016 se do programu MEDEVAC zapojilo Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Na realizaci programu v zahraničí či v České republice se podílejí české fakultní nemocnice v přímé působnosti Ministerstva zdravotnictví - Fakultní nemocnice v Motole, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Nemocnice Na Bulovce, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Fakultní nemocnice Olomouc, Fakultní nemocnice Hradec Králové a Fakultní nemocnice Ostrava a od roku 2016 také Ústřední vojenská nemocnice Praha ve Střešovicích, která je v přímé působnosti Ministerstva obrany.

Jak vnímáte zahraniční pomoc?

Užitečné odkazy:

  

Užitečné odkazy

  • https://www.mvcr.cz/
    Ministerstvo vnitra (MV) je ústředním orgánem státní správy pro vnitřní věci, zejména pro veřejný pořádek a další věci vnitřního pořádku a bezpečnosti ve vymezeném rozsahu, včetně dohledu na bezpečnost a plynulost silničního provozu; jména a příjmení, matriky, státní občanství, občanské průkazy, hlášení pobytu, evidenci obyvatel a rodná čísla; sdružování v politických stranách a v politických hnutích; shromažďovací právo; veřejné sbírky; archivnictví; zbraně a střelivo; požární ochranu; cestovní doklady, povolování pobytu cizinců a postavení uprchlíků; územní členění státu; státní hranice, jejich vyměřování, udržování a vedení dokumentárního díla; státní symboly; státní, hospodářské a služební tajemství. MV také zajišťuje spolupráci v rámci mezinárodní organizace Interpol,  telekomunikační síť Policie ČR a metodicky usměrňuje šifrovou službu.

  • https//www.policie.cz/
    Policie České republiky je jednotný ozbrojený bezpečnostní sbor, který slouží veřejnosti. Jejím úkolem je chránit bezpečnost osob a majetku, chránit veřejný pořádek a předcházet trestné činnosti.

  • https://www.hzscr.cz/
    Hasičský záchranný sbor České republiky - základním posláním Hasičského záchranného sboru ČR je chránit životy, zdraví obyvatel a majetek před požáry a poskytovat účinnou pomoc při mimořádných událostech, ať již se jedná o živelní pohromy, průmyslové havárie, či teroristické útoky.

  • https://www.olympcsmv.cz/
    https://www.mvcr.cz/sport.aspx
    OLYMP Centrum sportu Ministerstva vnitra - organizační složka státu. Prvořadým úkolem této organizace je, v souladu se zákonem o podpoře sportu č. 115/2001, zabezpečovat přípravu sportovců ke státní sportovní reprezentaci.

  • https://www.mvcr.cz/clanek/program-medevac.aspx
    Program MEDEVAC je vládní, zdravotně humanitární program České republiky, který se zaměřuje na poskytování lékařské péče zranitelným skupinám obyvatelstva v regionech zasažených humanitární krizí či přírodní katastrofou nebo v místech, kde není dostupná specializovaná odborná péče.

  

vytisknout  e-mailem